Zahrada

Naučte se hospodařit s vodou na zahradě

Správné hospodaření s vodou je čím dál tím diskutovanější téma. Tento životně důležitý zdroj je třeba chránit, proto přinášíme tipy, jak si osvojit zelenější způsob života a efektivně na zahradě nakládat s dešťovou vodou.

Čerpadlo do sudu

Dešťová voda je ideální na zavlažování zahrady, protože neobsahuje chlor a má malý podíl soli a minerálů – nedochází tedy k zasolování půdy. Kvalita zachycené vody však závisí na typu střešní krytiny. „Střechy z klasických pálených (keramických) nebo betonových tašek jsou ideální na sběr srážkové vody. U plechové střechy si dejte pozor na uvolňování staršího nátěru. Střechy pokryté staršími krytinami z asfaltu nebo eternitu nedoporučuji, protože mohou do vody uvolňovat toxické či karcinogenní látky,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Sběr vody se realizuje v akumulačních nádržích a sudech, které jsou obvykle umístěné přímo u okapu. „Vodu ze sběrného sudu jednoduše rozvedete po zahradě buď samospádem, pomocí čerpadla, nebo vybavíte sud podstavcem, který ulehčí napouštění konví přímo ze sudu,“ dodává odborník David Benda.

Sběrný sud na vodu  | Zdroj: Hornbach

Propustná dlažba

Zahrady hrají důležitou roli i při prevenci záplav v obytných oblastech. Tyto zelené prostory vsakují déšť – na rozdíl od dlažby, asfaltu a betonu, které jsou méně pórovité a neumožňují vodě vsáknout se do země. „Srážková voda z tohoto pevného povrchu často stéká do kanalizace, která její množství ne vždy zvládne. Přebytečná voda se potom může vracet potrubím a zaplavit domy nebo zahrady. Abyste tento problém zmírnili, vybírejte na zahradu propustnou dlažbu,“ radí David Benda a dodává: „Propustná dlažba je tvořená z několika vrstev štěrku. Na základ se položí vrstva hrubého štěrku, následuje vrstva jemného štěrku, a nakonec vrstva písku. Na hotový podklad můžete pokládat dlažbu. Výborně vypadají přístupové chodníky tvořené vymývanou dlažbou nebo nášlapnými kameny.“

Osvěžující zahradní sprcha

Instalace zahradní sprchy je jednoduchá, lze ji umístit téměř kdekoli. Je k tomu potřeba pouze rovný povrch a hadice napojená ke zdroji vody. „V podstatě stačí, když sprchu propojíte s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek, přípojek a zahradní hadice. Pokud chcete využívat dešťovou vodu, na sběrný sud jednoduše napojte čerpadlo,“ radí David Benda.

Teleskopická zahradní sprcha  | Zdroj: Hornbach

Vytvořte si vlastní „deštný prales“

Dešťová zahrada je atraktivně upravené místo v zahradě, kam jsou svedeny srážkové vody ze zpevněných a nepropustných ploch. Je nejen krásná na pohled, ale zásadně zlepšuje podmínky hospodaření s vodou na pozemku. Kromě designu poskytuje významnou environmentální hodnotu tím, že snižuje odtok dešťové vody, zmírňuje záplavy a zlepšuje kvalitu vody. „Jde o mělké prohlubně na zachytávání srážkové vody ze střech, chodníků, cest či parkovišť, které umožňují vodě pomalu proniknout do země. Umístěte je na dostatečně slunečné místo, kde voda nebude stát déle než 72 hodin. Ideální jsou níže položená místa na vašem pozemku. Vybudovat takovouto zahradu zvládne nejeden domácí kutil. Stačí vytvořit prohlubeň přibližně 15 až 30 centimetrů. Volba rostlin záleží pouze na vašem vkusu. Není potřeba vysazování speciálních rostlin,“uzavírá David Benda z Hornbachu.

ZDROJ: PR článek společnosti Hornbach