Konvalinky se dají rychlit kdykoli během zimy. Důležité ale je, aby prošly alespoň měsíčním obdobím chladu.
Materiál
- zahradnický substrát (10 l, listovka, piliny a rašelina)
- dekorační kůra
- chomáč mechu
- písek
- plastové květináče
- keramzit
Nářadí
- zahradnické nůžky
- zahradnická lopatka
- konev s vodou
- rukavice
Kdy konvalinky rychlit
Konvalinky se dají rychlit kdykoli během zimy. Důležité ale je, aby prošly alespoň měsíčním obdobím chladu. Poupata si můžeme klidně vykopat i během ledna či února, pokud není půda úplně zamrzlá. Pokud bychom je vykopávali v prosinci, potřebují probuzení, tedy dvanáctihodinové namočení do teplé vody.
Může se hodit: Jaké druhy zeleniny si můžeme v zimě vypěstovat doma?
Odběr podzemků
Konvalinky se na mnohá místa v zahradách rozrostou nechtěně. Toto je ideální způsob, jak je zredukovat a zároveň využít k příjemné dekoraci bytu během zimy.
Substrát a zálivka
Při pěstování a rychlení konvalinek používáme substrát s obsahem listovky nebo hrabanky z listnatého lesa. Při použití příliš humózního substrátu hrozí během rychlení rozvoj plísní. Také se může vyskytnout zčernání poupat a hniloba stonků. Důležité je udržovat během celého období rychlení substrát mírně vlhký, ale ne promáčený. Hnojit se vůbec nemusí.
Péče
Kvetoucí rychlené konvalinky umístíme na světlé, ne příliš teplé (spíše chladnější) a viditelné místo. Pravidelně je postřikujme vlažnou vodou, aby nezasychaly. Nepatří do ložnic, dětských pokojů nebo na místa, kde budeme relaxovat. Jejich intenzivní vůně by totiž mohla po čase překážet. Po odkvetení můžeme konvalinky využít v kompostu v zahradě.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů