Poradíme vám, jak se zorientovat v termínech a požadavcích při vysazování novými rostlinami a na co nezapomenout.
Okrasné trávy
Výběr okrasných trav je v tomto období skutečně široký. Je však nutné si pospíšit s výsadbou. Čím dříve trávy vysadíme, tím je větší šance, že se do zimy ujmou. V podstatě jde o nenáročné a dlouhověké okrasné rostliny.
Dařit se jim bude na slunném a sušším místě s propustnou půdou. Vyšší druhy vysazujeme solitérně nebo ve skupině do pozadí, středně vysoké do střední časti záhonu a nižší se uplatní v menších a větších skupinkách. Nevyžadují speciální substrát, nezbytné je však vysazené trávy zavlažovat, hlavně během teplejšího a suššího podzimu. Pokud se rozhodneme pro pěstování ostřic, musíme je vysazovat jako první, pokud nezakoření, zimu nepřežijí.
Cibuloviny a hlíznaté rostliny
Podzim je ideální na vysazování cibulovin a hlíznatých rostlin kvetoucích během jarních měsíců. Jako první je nutné vysadit narcisy, sněženky a tavolíny. Narcisy potřebují na zakořenění o něco více tepla a také delší dobu. Do konce října můžeme vysazovat tulipány, hyacinty, modřence, krokusy, korunky či drobné cibuloviny (puškinie, scily) a další.
Cibuloviny vysazujeme do skupin (v rámci skupiny musí být jen jeden druh), ne jednotlivě. Hloubka výsadby je u každé cibuloviny jiná, například tulipány se sadí do hloubky 10 cm. Platí pravidlo, že cibule by měla být vysazena dvakrát až třikrát hlouběji, než je její výška. Cibuloviny vysazujeme do záhonů, skalek, štěrkových ploch, trávníků či do nádob.
Stálezelené dřeviny
Upoutají i během zimy. K nejkrásnějším druhům patří bobkovišeň, skimie, kalina, cesmína, brslen, aukuba a jiné. Vhodný termín na jejich výsadbu je koncem léta a začátkem podzimu – tyto dřeviny potřebují teplejší počasí a dostatek vláhy, aby dobře zakořenily. Zahradu dřevinami nepřeplňujme. Můžeme je vysadit pod vyšší dřeviny, keře i stromy, do skupin s jehličnany nebo jinými dřevinami, případně je pěstovat i ve formě živých plotů (bobkovišeň, na obrázku). Tyto dřeviny vždy sadíme s kořenovým balem. Až do konce října můžeme vysazovat i jehličnany, také jen s kořenovým balem.
Opadavé keře
Keře kvetoucí na jaře (trojpuk, zlatice, šeřík, kdoulovec, tamaryšek, okrasný rybíz) jsou ozdobou každé zahrady. Nyní je čas na jejich výsadbu. Vysazovat je můžeme jednotlivě, ve větších zahradách i do skupin. Jáma na kořenový bal musí být o něco větší než samotný bal, na její dno se vyplatí dát lopatu kvalitního přesetého kompostu. Keře můžeme vysadit s kompaktním kořenovým balem nebo bez něj (tyto dřeviny jsou levnější, ale hůře se ujímají).
Při výběru keřů přihlížíme k podmínkám naší zahrady. Většina keřů potřebuje slunné místo, tolerují však i polostín. Vysazovat můžeme, až dokud půda není zamrzlá. Druhy kvetoucí v létě a na podzim je lepší sadit na jaře.
Růže
Mnoho zahrádkářů řeší otázku, kdy je lepší vysazovat růže. Ideální je podzimní výsadba, ačkoli možná je i výsadba na jaře. Během podzimu se dají vysazovat i růže bez kořenového balu, jejichž nabídka je obvykle široká. Po koupi je však nutné je co nejrychleji vysadit, aby dobře zakořenily. Místo pro růže musí být slunečné, s humózní a propustnou půdou.
Pokud budeme vysazovat růže bez kořenového balu, kořeny je nejdříve nutné ponořit do nádoby s vodou (asi na 4 h). Výsadbová jáma musí být prostorná, její dno se musí prokypřit a vhodit na něj přesetý kompost. Potom jemně zkrátíme kořeny a rostliny vysadíme. Vysazujeme tak, aby místo očkování bylo asi 5 cm pod povrchem půdy. Kořeny se musí v jámě rozložit tak, aby se neohýbaly. Růže během celého podzimu důkladně zavlažujme, přihnojovat není nutné.
Stromy
Zahradu si můžeme zpestřit i krásným kvetoucím stromem, například okrasnou jabloní nebo třešní. Mohou být zajímavým solitérním prvkem v trávníku. Stromy vysazujeme s kořenovým balem, ale nyní na podzim můžeme i bez něj. Nezapomeňme jim poskytnout pevnou oporu (dřevěné kůly), kterou instalujeme už při výsadbě. Výsadbová jáma musí být dostatečně hluboká – strom raději vysaďme hlouběji než mělce. Vysazené stromy vydatně zavlažujeme celý podzim, přihnojování není potřebné.
Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock