Léčivá mučenka
- Mučenka představuje jakousi malou lékárnu proti mnohým, i vážným civilizačním onemocněním. Staří Mayové například věřili, že mučenka přináší krásné sny a „rozpouští“ srdeční problémy.
- Šťáva mučenky obsahuje kromě vody 2,4 % bílkovin, 2,5 % tuku, 17 % sacharidů, 2,2 % kyselin, 3,7 % vlákniny, 1,2 % popelovin. Je bohatá na vitamín C (30 – 50 mg%). Obsahuje také vitamíny B2, B3, B6, B9, vitamín E, ale i provitamín A – 700 m. j., žlutá odrůda až 2000 m. j. Je bohatá i na hořčík, vápník, draslík, fosfor, měď. Železa (1,6 mg v 100 g) obsahuje více než vejce (1,41 mg), přičemž se díky přirozeně vyššímu obsahu vitamínu C velmi dobře vstřebává, což pomáhá anemikům.
- Podobně jako celá rostlina, i plody obsahují účinné látky, jako je lykopen, passiflorin a další karotenoidy. Flavonoidy a polyfenoly pomáhají snižovat krevní tlak, podporují trávení a mají mírně projímavý účinek. Zlepšuje také sexuální funkce a zvyšuje počet spermií. Prospívají i při neurózách, neklidu, úzkosti, nespavosti, předmenstruačním syndromu a u podrážděných dětí. Semínka mučenky snižují v krvi hladinu lipidů, triglyceridů a cholesterolu.
- Mučenka ve spojení s hlohem pomáhá při srdečním selhání.
- Uklidňující čaje z mučenky se užívají i na bolesti nervového původu (například při bolestech hlavy) jako denní sedativum, protože výrazně nesnižují soustředění a netlumí pozornost.
Náš tip
Odvar ze čtyř až šesti listů necháme louhovat 10 minut. Používá se dvakrát až třikrát denně při nervozitě, nespavosti, úzkosti, stresu a při problémech v období klimakteria. Na čaj použijeme listy hlavně druhů: Passiflora edulis, P. incarnata, P. ligularis, P. quadrangularis a jejich hybridů.
Recepty
Tropický ovocný salát
Oloupeme a na kousky nakrájíme velký pomeranč, zralé mango, 2 liči, baby ananas, mučenku typu granadilo nebo marakuja, 6 kousků mochyně zbavené kalichů. Všechno promícháme, přikryjeme a necháme přes noc odležet v chladničce. Před podáváním přidáme jeden na plátky nakrájený banán, pokapeme pravým rumem a trochou medu. Ozdobíme mátovými lístky.
Mučenkový sorbet
Do nádoby dáme půl hrnku vody, trochu medu a mícháme do jeho rozpuštění. Přidáme lžíci limetkové šťávy a 2 hrnky čerstvé šťávy z fialové mučenky, smícháme. Přidáme 600 g dužiny i se semínky z čerstvých fialových mučenek, zamícháme a necháme 6 hodin v chladničce. Směs přeložíme do výrobníku zmrzliny a necháme ztuhnout. Přimícháme 2 lžičky čerstvě nastrouhané kůry z biopomerančů a domrazíme. Podáváme ozdobené mátovými lístky.
Mučenkové suflé
Do varu přivedeme hrnek mléka, půl vanilkového lusku, dvě lžíce medu a po jeho rozpuštění odstavíme. Lusk vyjmeme, dřeň z něj vrátíme do mléka. Na pánvi rozehřejeme 4 lžičky másla, poprášíme 4 lžičkami hladké mouky, zamícháme, opražíme. Zalijeme mlékem a za stálého míchání uvedeme do varu, minutu povaříme, odstavíme. Zakryjeme a necháme vychladnout. Formičky vymažeme máslem a vysypeme strouhaným kokosem. Do vychladlého těsta vmícháme 3 žloutky, dužinu ze dvou mučenek typu marakuja a dobře promícháme. Do tuha vyšleháme 3 bílky a postupně je vmícháme do těsta, kterým naplníme formičky, nožem zarovnáme. V troubě vyhřáté na 190 °C pečeme 15 – 20 minut, dokud směs nenabere na objemu a nebude navrchu zlatistá. Posypeme strouhaným kokosem.
Tvarohová pomazánka s mučenkou v jablečných hamburgerech
Kvalitní jemný tvaroh rozmícháme s dobrou dávkou mučenkové dužiny. Přidáme hrst namočených rozinek, hrst nasekaných opražených lískových ořechů. Jablka nakrájíme na asi 7 mm silná kolečka, která natřeme mučenkovou pomazánkou. Překryjeme dalšími jablečnými kolečky. Zapíchneme párátko s napíchnutou bobulkou hroznového vína.
Poleva na cheesecake
Dužinu z marakuje vydlabeme, vložíme do hrnce, dobře rozmícháme a povaříme. Polevu dokončíme podle návodu na želatinovém prášku. Nalijeme na cheesecake a necháme ztuhnout.
Krátký přehled druhů
1 Mučenka jedlá
Lidově se nazývá také purpurová granadila a má více variet. Mučenka jedlá (Passiflora edulis) je stálezelená rostlina pocházející z Brazílie, kde dorůstá do výšky 8 až 10 m. Průměr jemně voňavých květů je asi 8 cm. Pěstuje se v tropech a subtropech kvůli purpurovým plodům – vejcovitým, téměř kulatým bobulím – dlouhým cca 5 až 8 cm s hmotností kolem 70 g, které mají léčivé účinky. Dutina plodu obsahuje až tři sta černých plochých semen obalených žlutým šťavnatým slizem. Aromatická, příjemně nakyslá šťáva tvoří z hmotnosti plodu až 40 %. Při pěstování v bytě ji upravujeme řezem. Květy uměle opylujeme, nejlépe kolem poledne. Krátkodobě snese teplotu 1 °C. Přezimujeme ji při 10 °C.
Žlutoplodé varietě mučenky jedlé (Passiflora edulis f. flavicarpa Degener) se říká marakuja. Má bujnější růst a pestřejší květy. Aromatické a podstatně šťavnatější plody s hmotností až 120 g se využívají na výrobu nápojů, džusů, marmelád. Pěstuje se podobně jako mučenka jedlá. Vyžaduje teplotu v rozmezí 24 až 26 °C. Rodit začíná v 6 až 8 měsících a v tropech rodí celý rok.
2 Mučenka sladká
Pěstuje se v tropech i subtropech Brazílie, Mexika, Peru a Austrálie jako sladká granadila. Její asi 8 cm velké žluté plody patří k nejchutnějším. Mučenka sladká (Passiflora ligularis) kvete voňavými květy s průměrem až 10 cm, u nás ve skleníku od ledna do srpna. Nároky na pěstování má podobné jako mučenka jedlá.
3 Mučenka banánová
Mučenka banánová (Passiflora mollissima) je národním ovocem Kolumbie. Jde o subtropickou liánu rostoucí v Andách, ale i na Havaji a Novém Zélandu. Květ s průměrem cca 8 cm má trubkovitý tvar. Jemně plstnatý žlutý plod s hmotností kolem 100 g připomíná banán a je dlouhý 12 cm. Má vynikající sladkokyselou chuť a z mučenek je nejměkčí. V porovnání s ostatními druhy vyžaduje celoročně nižší teploty a krátkodobě snese i -2 °C.
4 Mučenka hroznovitá
Patří mezi nejkrásnější mučenky s překrásnými trubkovitými šarlatovými květy, které kvetou v hroznovitých soukvětích. Mučenka hroznovitá (Passiflora racemosa) se pěstuje v tropických oblastech Ameriky a plodí dužinaté bobule plné hnědočerných semen se 100% klíčivostí. Půdu vyžaduje lehkou a propustnou s dobrou drenáží a bohatou zálivkou v létě, v zimě naopak s minimální. Přezimujeme ji při teplotě nad 15 °C.
5 Mučenka jablečná
Pěstuje se v Ekvádoru a Kolumbii, kde dorůstá do 5 m. Plod mučenky jablečné (Passiflora maliformis) se podobá jablku. Je téměř kulovitý s průměrem 5 cm a zůstávají na něm kališní lístky. Zelenobílé voňavé květy s fialovými skvrnami a s průměrem cca 8 cm jsou po obvodu zkrášlené korunkou bílých brv. U nás kvete v červenci až v srpnu. Dužina plodu chutná skoro jako hroznové víno.
6 Mučenka hroznolistá
Mučenka hroznolistá (Passiflora vitifolia) pochází z tropů Venezuely a Kolumbie, kde dorůstá do výšky 6 m. Její trubkovitý květ patří mezi nejatraktivnější. Známý je hlavně červenokvětý kultivar Scarlet Flame. Bohatě kvete celé léto a dobře se rozmnožuje pomocí řízků. Sladkokyselé plody se podobají plodům mučenky jablečné a využívají se hlavně na výrobu osvěžujících šťáv.
7 Mučenka obrovská
Mučenka obrovská (Passiflora quadrangularis) pochází z Brazílie. Má cca 12 cm velké květy, které je potřeba ručně opylovat. Pěstuje se na tropických plantážích pro plody s délkou až 30 cm a hmotností 2 kg, které mají v porovnání s jinými mučenkami vyšší obsah vitamínu C. Používá se na výrobu šťáv a její nezralé plody se upravují jako zelenina. U nás na pěstování potřebuje teplý a vlhký skleník, kde v zimě neklesá teplota pod 15 °C.
8 Mučenka fialová
Bohatostí kvetení je mučenka fialová (Passiflora violacea) zřejmě na prvním místě, protože kvete stovkami překrásných květů velkých 8 až 10 cm. Květy jsou na dlouhých stopkách atraktivně vybarvené ve všech odstínech fialové barvy. Listy jsou srdcovité, trojlaločné, hluboce vykrajované. U nás se dobře pěstuje v nádobách s obsahem cca 50 l. V létě je vděčná za umístění na přímém slunci. Není mrazuvzdorná, na zimu podstatně zkrátíme výhony a přeneseme do zimoviště s teplotou kolem 15 °C.
Text: Ing.Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů