Připravil: Kryštof Šabacký, foto: Viking
Přicházíme s několika tipy a radami, jak postupovat, aby vaše sekačka přečkala zimu bez úhony. Pokud byste si je všechny nezapamatovali, nezoufejte. Stačí, když si vzpomenete na každodenní rituál ukládání vlastních malých rošťáků ke spánku, a máte vystaráno. A pamatujte: vodu prosím NE!
Ani kapka pohonných látek aneb Vyčůrat a spát
Nádrž by měla být před zimní přestávkou prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, a tak byste na jaře mohli mít problémy se spouštěním. Pokud po posledním sekání zůstane v nádrži nějaký benzín, doporučujeme nechat sekačku běžet chvilku naprázdno, dokud se motor sám od sebe nezastaví.
Zkontrolovat olej aneb Jak být čilý hned po probuzení
Přístroj by měl být stále provozuschopný – stav oleje před zimním spánkem tedy musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami, nebo o to lze požádat odborníky ze servisu Viking. Pokud se rozhodnete provést výměnu sami, je důležité se řídit pokyny uvedenými v návodu a použít doporučovanou značku a množství oleje.
Vydrbat tělo, vyčistit zuby… A pořádně!
Ihned po posledním sečení je nutné sekačku důkladně očistit. Zbytky trávy, které se zachytily v ochranných krytech, se odstraní špachtlí ze dřeva nebo z umělé hmoty. Důležité je pečlivě vyčistit chladicí žebra a okolí výfuku, aby později nemohlo dojít k požáru. Sekačku očistíme jemným kartáčem. Při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka však musí zůstat nahoře. Pokud se přístroj naklopí do strany, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo k výfuku.
Pozor na čištění tlakovou vodou aneb Koupání a sprchování NE
Leckdo tíhne k čištění sekačky proudem vody z hadice či dokonce k intenzivnímu čištění pomocí tlakové myčky. Výsledkem může být napohled krásná sekačka, zklamání však přijde zpravidla už během první posezónní opravy. Demontáž žacího stroje a unašeče bývá komplikovaná, ložiska mohou být plná nečistot, rzi a skříň převodovky znečištěná zahnívající travní hmotou. Příčinou uvedeného stavu je agresivní chování mokré travní kaše, ve které díky teplu a vlhku nastartují biologické procesy. Je tedy lepší sekačku nikdy vodou nemýt!
Zuby musejí zůstat pěkně ostré
Nože žací lišty by měly být před prvním použitím neporušené. Pokud se na nich objeví trhlinky, musejí být okamžitě vyměněny v odborném servisu. Nože je dobré po sezóně vymontovat a naostřit, případně nechat v odborném servisu i vyvážit. Tento postup se ostatně doporučuje po každých 25 hodinách používání, chceme-li dosáhnout optimálního žacího výkonu.
Vhodné místo aneb Zachumlat a spát
Po provedení všech údržbářských prací je třeba najít suché bezprašné místo k uložení sekačky a také ji nezapomenout přikrýt. Během skladování musí být přístroj v normální poloze. To znamená, že ji nevěšíme ani nenaklápíme. Sekačky se spouštěcím akumulátorem musejí být navíc chráněny před mrazem. A samozřejmě – i když je sekačka mimo provoz, měla by být umístěna bezpečně mimo dosah dětí.
Článek z RPN č. 12/2011