Zahrada

Novinky SEMO: Rajčata, která oslní chutí, a okurky pro dokonalé letní saláty

Představujeme Vám pár novinek z plodové zeleniny, které nám během letních měsíců zpestří jídelníček a uklidní naše chuťové pohárky. 

okurky semo
Zdroj: Semo

První novinkou je rané převislé rajče BEJBÍNEK F1s červenými kulatými třešňovými plody o hmotnosti 18–23 g. Díky své jedinečné chuti je zařazený do kolekce PRO MLSNÉ JAZÝČKY Má kaskádovitý růst a je vhodný pro pěstování v závěsných nádobách. Jelikož kaskáda výhonů může dosáhnout délky 50–70 cm, zavěšujte nádoby dostatečně vysoko. Samozřejmě se dá pěstovat ale i na záhoně.  BEJBÍNEK F1 také určitě zaujme toho, kdo má rád rajčata s typicky „rajčatovou chutí“. To znamená vyváženou sladkokyselou chuť s rajčatovým aroma.

TIP: Správný substrát je předpokladem úspěchu. Má být takový, aby se zemina neslila a nespekla při opětovném zalévání a vysychání. Musí být strukturní a vzdušný, s vysokým obsahem organické hmoty, nejlépe rašeliny.

TIP: Pro zeleniny na balkóně volte osluněné místo nejlépe s jižní nebo západní expozicí. Severní strana je pro váš záměr nevhodná. Přizpůsobte umístění rostliny tak, aby měla dostatečný světelný požitek, ale aby ji letní výheň totálně nespálila.

BEJBÍNEK 3164 N1707354
Zdroj: Semo

Druhou novinkou mezi rajčaty je poloraná kompaktní odrůda rajčete IMUNEK F1s kulatými plody o hmotnosti 70–80 gramů. Pro svůj kompaktní růst je zařazený do kolekce do nádob Slupka plodů je matně červená, na pohled až semišová. Tento nový hybrid v sobě nese krev legendárního rajčete IMUN, které patřilo k nejpěstovanějším odrůdám v předválečném Československu. Vděčilo za to především své výjimečné chuti. IMUNEK F1 je významně vylepšenou verzí této staré odrůdy. Jméno IMUNEK si zaslouží i díky své vysoké odolnosti ke stresu (vysoké i nízké teploty) a rezistenci (imunitě) k listovým chorobám.

TIP: Nepodceňujte pravidelnou sklizeň. Rostlina tvoří plody a semena v nich proto, aby se rozmnožila. Když je na rostlině necháte, bude se snažit dovést semena do zralého stavu a omezí proto nasazování dalších plodů. Pravidelná sklizeň skutečně zvyšuje úrodu. Navíc, přezrálá rajčata ztrácí svou chuť.

Vhodou součástí různých druhů letních salátů je určitě lahůdková MINI salátovka

LITTLESNACK F1, která  je zařazená do kolekce PRO MLSNÉ JAZÝČKY. Tato raná partenokarpická mini salátová okurka má plody o velikosti 6–8 cm, s mírným rýhováním a tupým zakončením.

LITTLESNACK 2461 N1718402 CHILD
Zdroj: Semo

Pěstujeme ji ve sklenicích nebo fóliovnících. Je ideální i pro pěstování v nádobách, plody bychom měli sklízet pravidelně, v optimální velikosti do 8 cm, prakticky to znamená denně nebo obden. Není vhodná pro sklizeň delších plodů, při přerůstání jsou plody krátké, tupé a baňaté. Odrůda je velmi výnosná a svou sklizní předčí většinu hadovek. Má pevnější slupku, je geneticky nehořká a má výbornou sladkou chuť.

TIP: V březnu vyséváme salátové okurky pro výsadby do nádob a fóliovníků. Výsev okurek se provádí do truhlíků s výsevním substrátem nebo lépe s inertním agroperlitem.

Za 7–10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a přesazují se do sadbovačů nebo květináčů. Optimální je použití sadbovačů s jamkou o průměru 6 cm. Po třech až čtyřech týdnech má sadba 2–3 pravé listy a je připravena k výsadbě.

Optimální teplota pro předpěstování je 15–20 °C. Pozor na přelévání, které způsobuje odumírání kořenů.

Mezi novinkami je i okurka ARTEMIS F1, která je vhodná na zavařování i nakládání a tím určitě potěší ty z Vás, kteří si chcete připomenout „vůni léta“ i během zimních měsíců.

ARTEMIS F1 je velmi raná hruboostná partenokarpická nakládačka, která byla vyšlechtěna pro sklizeň kornišonů (3–6 cm), případně pro sklizeň velmi malých okurek, tzv. „jedniček“ (6–8 cm). Tmavě zelené plody mají malý semeník, jsou křupavé a chutné, velmi vyrovnané a geneticky nehořké. ARTEMIS F1 vyniká výborným zdravotním stavem včetně tolerance vůči plísni okurkové. Jedná se o velmi výnosný hybrid, který výborně regeneruje a plodí po celou dobu vegetace. Odrůda je vhodná i pro pěstování na VERTIKO.

ARTEMIS 2341 N1705952
Zdroj: Semo

Zavařují se jako klasické nakládačky do sladkokyselého nálevu, jsou ale také výbornou surovinou na kvašáky, protože si po zkvašení zachovávají po dlouhou dobu svou pevnost a křupavost.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT:

Okurky jsou velmi náročné na hnojení dusíkatými hnojivy, současně ale nesnáší vyšší koncentraci průmyslových hnojiv a v průběhu vegetace vyžadují přihnojit. Jsou velmi citlivé na přípravky na bázi chlóru, proto je nepoužívejte – chlór uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin.

Zdroj: PR článok SEMO a. s.