Zahrada

Obnova zahradního nábytku

Dostal váš zahradní nábytek během minulé sezóny zabrat? Pokud ano, je nejvyšší čas přemýšlet o jeho obnově. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou možnosti nátěru, které nejen obnoví vzhled, ale také ochrání váš nábytek před dalším poškozením. Odborníci z Hornbachu vám nejprve poradí, jak připravit povrch nábytku, aby byl nátěr co nejefektivnější. Tím prodloužíte životnost nábytku na další sezónu.

nátěr zahradní nábytek
Zdroj: Hornbach

Jak připravit povrch nábytku

Pokud je dřevo zašedlé a nese stopy času, máte dvě možnosti, jak mu navrátit původní krásu. Jedna z možností je čistič na dřevo, který se nanese štětcem a po dobu přibližně hodiny se nechá účinkovat. „Při aplikaci čističe na dřevěný povrch dochází k jeho absorpci, což vede k obnově původního vzhledu dřeva. Pokud po prvním nátěru zůstávají na venkovním nábytku šedé skvrny, doporučuje se proces opakovat,“ říká David Benda odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Po dosažení požadovaného výsledku je nutné dřevo důkladně opláchnout vodou. Tento krok lze provést pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe bez jakýchkoliv problémů. Před pokračováním v dalších úpravách je nezbytné nechat dřevo uschnout ve stínu. Druhou možností je broušení dřeva.

broušení zahradní nábytek
Zdroj: Hornbach

Před natíráním se povrch dřeva jemně zbrousí. Pokud plánujete pokračovat aplikací lazury, je nezbytné nejprve ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. V případě, že je nábytek umístěn v chráněném závětří, postačí vám natřít hladké povrchy jednou vrstvou,“ říká odborník z Hornbachu. Je také důležité zohlednit umístění nábytku. Pokud je nábytek většinu dne vystaven přímému slunci, například na jihozápadní straně, doporučuje se aplikovat minimálně tři vrstvy nátěru.

Možnosti nátěrů

Tvrdé dřevo a cizokrajné dřevo, jako dub, buk, Teak, Massaranduba a další, se všeobecně doporučuje napouštět pouze olejem z důvodu vysokého obsahu třísloviny. V případě, že se rozhodnete cizokrajné dřevo ošetřit lazurou, dopadne to v drtivé většině popraskáním povrchu a odpadáváním šupin lazury. K tomu dojde v poměrně krátkém období přibližně 3 měsíců.

„V případě oleje je nutno požadovaný nábytek dvakrát ročně ošetřit. Poprvé před sezónou a podruhé na konci sezóny, jinak dojde k zašednutí. Z tvrdých dřev lze lakovat pouze buk. Druhou výjimkou je dub, který lze natřít pouze podlahovým lakem,“ dodává David Benda.

lazura zahradní nábytek
Zdroj: Hornbach

Jak postupovat?

Nejprve zbavte dřevo zašedlého povlaku pomocí čističe dřeva nebo broušení. Poté naneste olej nebo lazuru štětcem na připravený nábytek. Po prvním nátěru se mohou objevit dřevní vlákna, která je nutné odstranit jemným brusným papírem o hrubosti 180, aby nedošlo k narušení ochranné vrstvy. Pokud tak neučiníte budou se jednotlivá vlákna trhat a hrozí narušení ochranné lazury. Po úplném zaschnutí nátěr zopakujte, tentokrát již bez broušení.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Zdroj: PR článek HORNBACH BAUMARKT CS spol. s r.o.