Máme ji na pozemku 14 let a neradi bychom o ni přišli, a tak jsme se domluvili na očkování, naše broskvoň bude mít děti. Zahradník přinesl podnože, pro budoucí broskvoň nejvhodnější. Musejí mít přírůstek letorostů, který je ukazatelem plného toku mízy a žádejte i zdravotní certifikaci podnože, ať máte jistotu.
A pak jsme se dívali panu Blechovi do ruky, když z vyzrálého letorostu odebíral očko. Nejdříve ovšem vyřízl na podnoži ve výšce asi 10 cm od země malou kapsičku, do které pak očko zasunul. Řezy musejí být dokonale rovné a čisté, aby očko do kapsičky pěkně přilehlo. Způsobů očkování je víc, ale pro začátečníky je nejvhodnější ten kapsičkový, tzv. chip budding.
Důležité je hned po zasunutí vzít roubovací pásku a očko připevnit. Dříve se používalo lýko, ale pružná páska je vhodnější. Jen musíme dávat pozor, abychom s ní očko nepřekryli. Musí z té pásky vykukovat. Očko přirůstá asi 3 týdny. Na první pohled poznáte, že se nalévá. Pokud by usychalo, očkování se nepovedlo. Proto je dobře naočkovat o nějakou tu podnož navíc, v případě úspěchu máte dárek pro kamarády. V zimě necháme květináč někde na chladnější chodbě, nemusí tam být ani moc světla. A na jaře podnož těsně nad očkem odstraníme. A po ledových mužích ji už můžeme zasadit tam, kde za pár let nahradí tu naši broskvičku, která se letos tak vyznamenala.
Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 10/2012