Pokud jste si dali zmrazit i zásoby natě, tím lépe. Obsahuje hlavně silice a také kyselinu listovou. Podívejme se spolu na to, jak různorodě ji lze spotřebovat.
Petržel patří mezi typickou kořenovou zeleninu. Dalo by se říci, že je v příbuzenském vztahu s mrkví. Často tvoří právě v kuchyni nedílnou součást pokrmů. Spojení se sladkou mrkví zvýrazňuje aromatičnost petržele. V domácích podmínkách se nejlépe uchovává hlavně mražená petrželová nať, ale ani ta vypěstovaná a koupená z obchodu není k zahození.
Jakmile použijete kořen petržele, nezapomeňte si odříznout vrchní část a dát ji do vody, čímž získáte velmi rychle alespoň několik čerstvých listů.
Petrželový životabudič s citronem
Kromě toho, že je petržel skvělým vitaminovým doplňkem, který obsahuje především vitaminy A, B a C, jen málokdo ví, že je vydatně nápomocný i při cíleném odvodňování. Vyzkoušejte tento ranní rituál: nalačno vypijte sklenici vody s citrónem a petrželkou.
Všechny ingredience rozmixujte ponorným nebo smoothie mixérem a dopřejte si výživný nápoj alespoň po sedm dní. Po týdnu je dobré dát si pauzu a pokračovat s dalším užíváním až po dalších deseti dnech. Tělo se zbaví přebytečné nahromaděné vody a vy se budete cítit štíhlejší.
Čaj z čerstvé petržele
I obyčejný a velmi jednoduchý a rychlý tip na petrželový čaj dokáže nemalé zázraky. Hrst čerstvé natě zalijeme vroucí vodou, necháme přikryté vyluhovat 10 až 15 minut a ještě teplý odvar popíjíme. Pomůže hlavně při problémech s ledvinami a močovými cestami.
Petrželový sirup
Na první pohled se může zdát, že půjde o aromatický lék, který bude chutnat jako vývar. Není tomu tak. Sirup z petrželky vás mile překvapí svojí sladkou a příjemnou chutí.
K jeho výrobě jsou zapotřebí tyto suroviny:
- 1 svazek čerstvé petrželky,
- 3 citrony,
- 1,5 kg cukru,
- 1,5 litru vody,
- 10 g kyseliny citrónové.
Ve vodě necháme 24 hodin vyluhovat rozmixovanou směs petrželky spolu s citrony včetně slupky a kyseliny citronové. Potom směs přecedíme, přidáme cukr a mícháme do rozpuštění. Když se začne směs vařit, teplotu snížíme a sirup vaříme na mírném ohni asi 5 minut.
Hotový sirup naléváme do čistých lahví. Jelikož se jedná o menší množství, sirup se rychleji vypije a nepotřebuje sterilizovat. Pokud ale chcete, aby vydržel delší dobu, je třeba sterilizovat naplněné láhve klasickým způsobem jako zavařeniny.
Petrželové pesto
Pokud jste milovníky těstovin, jistě jste už vyzkoušeli různé druhy pesta. Rozhodně nevynechejte ani petrželové. Jeho příprava je stejná jako pesta z jiných druhů bylinek nebo zeleniny.
Suroviny pro přípravu petrželového pesta:
- 4 svazky čerstvé (mražené) petrželky,
- 2 stroužky česneku,
- 2 hrsti ořechů (můžou být vlašské, piniové nebo pistáciové),
- 0,5 až 1 dcl oleje (olivového, případně petrželového),
- 1 hrst tvrdého strouhaného sýra,
- sůl,
- pepř.
Nejprve si na suché pánvi osmahneme ořechy, aby krásně uvolnily aromaa svůj olej. Do mixéru dáme petrželku, opražené, mírně zchladnuté ořechy, prolisovaný česnek, nastrouhaný sýr a dochutíme solí a pepřem.
Celou směs rozmixujeme. Olej přidáváme postupně pouze po malých množstvích tak, aby konzistence pesta nebyla příliš řídká. Pesto by mělo být hustší.
Text: Zuzana Mišotová
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: zahrada.sk