Pestrobarevné prvosenky
V tomto období nádherně kvetou prvosenky (Primula vulgaris). Můžeme si je koupit narychlené v květináčích v různých barvách a velikostech. Dají se pěstovat v chladnější a světlé místnosti, také si je lze vysadit do vegetačních nádob na terasy, balkóny a do oken. Nádherné jsou i v záhonech, kde můžeme zkombinovat několik zajímavých barev. Důležité je dopřát jim dostatek vláhy a během kvetení i dávku hnojiva. Odkvetlé květy odstraňujeme a vystřihujeme zežloutlé listy.
Kvetou jaterníky
I když je jaterník podléška (Hepatica nobilis) lesní trvalka, mnoho vyšlechtěných zahradních forem stejně dobře vynikne i v městské zahradě. Kromě klasiky, tedy fialově kvetoucích, jsou i bílé či růžové. Jaterník má rád společnost sněženek, sasanek, talovínů nebo lísky. Vyžaduje polostín (na jaře musí mít světlo), vlhkou a dobře propustnou půdu s vyšším obsahem vápníku. Nyní si můžeme jaterníky vysadit do zahrady nebo rozmnožit dělením starších trsů.
Všestranné violky
Už nyní mohou prázdné okenní truhlíky a květináče rozkvést. Když si do nich vysadíme violky a budeme je pravidelně zavlažovat a přihnojovat, dočkáme se skutečné květinové nádhery. Sazenice violek vysazujeme (ne moc řídce!) do kvalitního substrátu určeného pro pěstování kvetoucích balkonových rostlin. Do substrátu lze přimíchat i hnojivo s postupným uvolňováním živin. Nutná bude i drenážní vrstva, protože kořeny violek nemají rády hromadění vlhkosti. Bohaté kvetení podpoří zaštipování nejdelších výhonků.
Text: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock