Zahrada

Okurková sezona: S okurkami si v létě rozhodně neodpočinete

Okurkovou sezónou se označuje teplé letní období uprostřed prázdnin, kdy se děje minimum zajímavých událostí. Pěstitelé se v tuto dobu ale rozhodně nenudí. Název totiž nevznikl jen tak náhodně. V tuto dobu vrcholí sklizeň okurek – nakládaček i salátovek a sběr i zpracování okurek je na každodenním programu. Okurky, zejména pokud mají dostatek vláhy, narůstají velice rychle a sklizeň plodů, nejpozději obden, je nutná.

Okurky jsou u nás velice oblíbenou zeleninou. Jejich pravým domovem je tropická a subtropická Asie. Byly oblíbeny už ve starověku. Později je pěstovali Arabi a Římané, od nichž se šířily až na naše území, kde se prosadily už v 16. století. Na zahrádce je pěstuje snad každý. Milují je děti i dospělí. Šťavnatá okurka představuje perfektní letní osvěžení, obsahuje spoustu vody (až 95 %) a minerálů a přitom není sladká. Plody mají nízkou energetickou hodnotu, obsahují nepatrné množství vitamínů skupiny B a vitamínu C, značné množství draslíku, vápníku a fosforu.

Skleníkové okurky

Vyznačují se schopností vytvářet plody bez opylení, proto je můžeme pěstovat v uzavřených prostorech. Vybírat můžete mezi hadovkami maxi, midi a mini ze široké nabídky odrůd. Nejpopulárnější jsou u nás zatím maxi salátovky, které jsou dlouhé přes 30 cm, štíhlé a velmi chutné. V posledních letech stále více roste zájem o pěstování krátkých hadovek. Jsou vhodné pro drobné pěstitele i velkopěstitele.

Mezi oblíbené odrůdy patří:

  • Maxi hadovky (dlouhé)

Tribute F1, Saladin F1, Marta F1, Superstar F1, Vista F1

  • Midi hadovky

Formule F1, Sherpa F1

  • Mini hadovky

Minisprint F1, Paladinka F1, Baby F1

Skupina polních salátovek

Jde o vhodný kompromis pro ty, kteří preferují salátovky, ale nemají skleník. Polní salátovky jsou o něco menší, ale chutí se skleníkovým okurkám velmi blíží. Mezi nejžádanější odrůdy patří Linda F1, Stela F1, novinkou je pak Cheer F1.

Nakládačky

Bez nich si zahrádku ani neumíme představit. Jejich sortiment je ohromný a vybírat můžeme z hruboostných nebo jemnoostných. Odrůdy s jemnými ostny jsou vhodné do teplejších klimatických podmínek (Charlotte F1, Ornello F1, Bohdana F1).

Hruboostné se doporučují do chladnějšího klimatu (Bára F1, Blanka F1).

Nároky na pěstování okurek

Okurka je plodinou první tratě. Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy, dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim.

Výsadba okurek s pomocí textilie

Osivo, nebo sazenice?

Pěstovat můžeme z vysetého osiva, nebo nakoupit sazenice. Okurky nesejeme rovnou do půdy, měli bychom je předpěstovat za oknem. Osivo hadovek patří mezi nejdražší, proto se vyplatí nakupovat uváženě, nejlépe tolik semen, kolik rostlin budeme potřebovat, v 1 g osiva je přibližně 30 semen. Vyséváme do samostatných květináčků, abychom získali silné rostliny, přesazujeme je ještě jednou do hrnků větších, asi o průměru 10–12 cm. Pro zvýšení odolnosti skleníkových okurek proti některým houbovým chorobám roubují někteří pěstitelé mladé semenáčky okurek na sazeničky tykve fíkolisté. Předpěstované silné sazenice s dostatečně prokořeněnými baly vysazujeme na vzdálenost asi 60–80 cm do připraveného záhonu.

Uvazování okurek

UVAZOVÁNÍ OKUREK

V příznivých podmínkách sazenice okurek rychle rostou. Každou rostlinu je pak nutné postupně vyvázat pomocí provázku ke konstrukci ve výši asi 180 cm nad úrovní záhonu. Motouz vyvazujeme na lodyhu velmi opatrně, nejlépe v místě pod děložními lístky. Úvazek je třeba ponechat dostatečně volný, aby se při růstu lodyhy nezařezával, stejně tak volný necháme i motouz, po němž budeme rostliny vést k nosnému drátu. Vyplatí se i předem na motouzu vyvázat 2–3 oka, kterými se rostlina jednoduše provléká.

Odborník radí

Asi do výšky 60 cm odstraňujeme všechny postranní výhony na hlavní ose a současně od této výšky ponecháváme za každým listem jeden plod.

Pěstování okurek

Okurky nejlépe rostou při teplotě 20–24 °C a rovnoměrné vlhkosti. Okurky, pěstované na poli, se vyplatí podložit černou netkanou textilií, ta omezuje růst plevelů, udržuje půdu pěkně teplou a také plody jsou při sklizni čisté. Pěstovat můžeme klasickým způsobem, nebo vertikálně na síti. Ideální je sít se čtvercovými oky, kterými se rostliny sami proplétají. Vertikální pěstování udržuje porost sušší a i po dešti listy rychle osychají. Suchý, větraný porost lépe odolává napadení plísněmi a někteří pěstitelé nedají na síť dopustit.

Okurkoví škůdci

Okurky pěstované venku škůdci příliš netrpí, z chorob je největším problémem plíseň okurková, která se zvlášť za deštivého léta může objevit nepříjemně brzy. Prvními symptomy jsou žluté skvrny na listech, napadené pletivo později hnědne a zasychá. Rychle odumírají celé listy. Po prvním zjištění ihned postříkáme fungicidním přípravkem a zopakujeme v doporučeném dávkování. Nezapomínejte dodržovat ochranné lhůty a sklízet plody až po jejich ukončení. Proti plísni okurkové lze stříkat i v předstihu preventivně na základě hlášené signalizace. Nejčastějšími škůdci okurek ve skleníku mohou být svilušky a pouze včasný postřik nebo vysazení predátorů (draví roztoči) je zárukou zdravých rostlin.

Co s okurkami?

Babiččiny sterilované okurky

  • okurky nakládačky, mrkev, cibule, křen, česnek, kopr

Nálev na jednu sklenici:
4 PL octa, 2 PL pískového cukru, 1 ČL Deka ,voda podle potřeby

Na dno každé sklenice dáme kolečko cibule, mrkve, křenu, stroužek česneku a snítku kopru. Klademe omyté okurky a prokládáme je cibulí a mrkví. Do každé sklenice přidáme odměřené množství octa, cukru a Deka a doplníme vodou. Dobře uzavřeme a sterilujeme 15 minut při teplotě 85 °C.

Báječná hydratační maska na unavenou pleť

Stačí nakrájet salátovou okurku na tenoučká kolečka a přiložit na obličej a dekolt. Výživnější verzi masky získáme rozmixováním kousku okurky na jemnou kaši, k té přidáme hutnou smetanu nebo tvaroh a naneseme na pleť. Necháme působit 10 minut a jemně opláchneme. Tyto masky nádherně chladí, vypínají, hydratují a oživují pleť.

DOBRÉ RADY

  • BAREVNÁ SEMÍNKA

Kolikrát se stane, že při vysypání semen ze sáčku zjistíme, že semínka jsou barevná. Jde o moření mokrou cestou se současným přidáním barvy. Semínka jsou lépe na zemi vidět a namoření slouží k ochraně semen proti půdním patogenním houbám.

  • PARTENOKARPICKÉ OKURKY

V chladných oblastech je nutné pěstovat okurky pouze ve skleníku či fóliovníku. V tomto případě budeme vybírat odrůdy partenokarpické, tedy takové, které mají schopnost vytvářet plody bez opylení (odrůdy Sonada F1, Elisabet F1, z holandských odrůd pak Harmonie F1).

  • Předpoklady sklizně

Z 10 m2 lze sklidit kolem 50–70 kg plodů.

  • Letní zálivka

V období sucha je vhodné zalévat raději větší dávkou vody, ale méně často. Není vhodné zalévat na noc, kdy listy nestačí oschnout a dochází tak k rychlejšímu napadení plísně. Nikdy nezalévejte na list v průběhu dne!

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock