Mšice se často objevují z ničeho nic na jaře a napadají mladé listy a výhonky mnohých rostlin, ať už růží, ovocných stromů, nebo balkonových rostlin. Jen málo rostlin v zahradě je v bezpečí před hladovými mšicemi. Škodí sáním rostlinných šťáv. Sají je opravdu hodně a rychle, takže rostlina postupně chřadne. Rostlinnou šťávu nestačí ani všechnu strávit – rychle projde jejich trávicím systémem a zbytek vyloučí na listy, stonky a květy v podobě medovice (lepkavá šťáva). Na kapkách medovice se zachytávají výtrusy hub z okolí, nejčastěji čerň, které tvoří hlavně na listech černé tečky nebo skvrny.
Mšice škodí nejen přímo – sáním –, ale i nepřímo – přenášejí virové choroby (například šarka švestek, meruněk a broskvoní). Velmi rychle se množí čili se snadno přemnoží v zahradě, vytvářejí mnohopočetné kolonie (mšice švestková na spodní straně listů švestek a broskvoní). Každá mšice dokáže vyprodukovat až pět potomků denně. A už po několika týdnech jsou samotní potomci schopní se též rozmnožovat!
Prevence je všechno
Pokud ve své zahradě vytvoříte biologickou rovnováhu mezi škůdci a užitečným hmyzem, nemusíte se bát boje proti mšicím. Ale kdo žere mšice? Mšice mají na jídelním lístku berušky, škvoři a podobné druhy – to přirozeně snižuje populaci. Když vybudujete pro tento hmyz tzv. hmyzí hotely, podpoříte usídlení užitečného hmyzu na svém balkoně či v zahradě!
Nejúčinnější prostředky proti mšicím
Klasika: potaš a jemné mýdlo
Nejznámějším domácím lékem pro boj proti mšicím je takzvané jemné mýdlo nebo draselné mýdlo, které je i hlavní složkou mnoha mýdel na holení. Mýdlo neobsahuje žádný přebytečný tuk a neobsahuje žádné vonné látky, barviva ani zahušťovadla. Sprchové gely a jiné produkty osobní hygieny na bázi mýdla na druhou stranu často obsahují mikroplasty a jiné přísady, které jsou škodlivé pro životní prostředí a některé rostliny je nemusí dobře snášet. Nejsou proto vhodné pro boj proti mšicím a jiným škůdcům rostlin.
Jestli si chcete vytvořit účinný domácí prostředek proti mšicím, rozpusťte 50 g jemného mýdla v 1 l teplé vody, vychlazený tekutý mýdlový roztok naplňte do vhodné lahvičky s rozprašovačem a postříkejte jím postižené rostliny.
Tip: Při silném napadení mšicemi je možné účinek postřiku zvýšit trochou lihu. Na dodatečný efekt stačí vmíchat dvě čajové lžičky lihu do jemného mýdlového roztoku.
Vývar z kopřivy
Úspěšným domácím prostředkem pro boj proti mšicím je i extrakt z kopřivy. Na jeho výrobu se 100 až 200 g čerstvých listů vloží do 1 l vody na dva dny. Přípravek může pomoct i při napadení pokojových rostlin mšicemi.
Důležité: Nenechávejte extrakt odstát příliš dlouho, jinak začne kvasit a stane se z něho takzvaný kopřivový hnůj. V žádném případě tuto silně zapáchající tekutinu nestříkejte na rostliny neředěnou.
Čaj z cibule a česneku
Užitečný domácí lék proti mšicím si můžete připravit ze 40 g nakrájené cibule nebo stroužků česneku spolu s 5 l vroucí vody. Směs nechte louhovat alespoň 3 hodiny a potom sceďte. Postříkejte rostliny neředěným vývarem každých deset dnů. Mimochodem, tato směs pomáhá i proti různým plísňovým onemocněním.
Další metodou je nasekat česnek na malé kousky a zatlačit je do půdy. Mšice odrazuje vůně. Je důležité, aby stroužky byly hluboko v zemi, aby se po místnosti nešířil česnekový zápach. Pokud je však už rostlina mšicemi napadená, tento způsob nepomáhá.
Černým čajem proti mšicím
Černý čaj pomáhá i proti napadení mšicemi. Pokud chcete použít čaj jako domácí lék proti mšicím, zalejte dva čajové sáčky černého čaje 1 l vroucí vody. Čaj by se měl louhovat alespoň 15 minut. Vychlazený čaj nalejte do rozprašovače a postříkejte rostliny ze všech stran.
GALERIE
Text: Jana Komadelová, Hana Szaboóvá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů