Jde o nízkorostoucí keř dorůstající 20 až 50 cm výšky, vzácně 1 m, rozšířený v mnoha zemích Evropy a Malé Asie. Roste v kyselých půdách na výsluní a polostínu vřesovišť a rašelinišť, v některých bažinných porostech i v kyselých borových a dubových lesích. Přežívá okusování zvěří a dokonce je schopen regenerace po požárech. Kvete v pozdním létě růžově nebo růžovofialově, někdy i bíle. Uschlý květ i po odkvětu zůstává na rostlině. Plodem je tobolka.
Vhodný na zahradu i do nádob
Zahradní vřesoviště vypadá nádherně. Ovšem nemáte-li na zahradě přirozeně kyselou půdu, bývá poměrně náročné ho zbudovat. Vřesy a vřesovce se ale dají bez problémů pěstovat i v nádobách. Vypadají pěkně po celý rok a nevyžadují mnoho péče. V nádobách jim navíc snadno vytvoříte rostlinám potřebné podmínky. Jedná se především o půdu, která musí být kyselá, lehčí a dobře propustná. Přes zimu je můžete ponechat venku. Postačí ochrana proti promrznutí.
Pěstební nároky
Vhodný substrát sestává z rašeliny, písku, menšího dílu kyselé či neutrální zahradní zeminy a případně kůrového humusu. Lze koupit i speciální zeminu pro vřesovištní rostliny a hnojivo (nesmí obsahovat vápník). Sazenice vysazujte asi 20 cm od sebe. Nerostou příliš rychle, ale snadno se množí hřížením (nejlépe na konci léta a na podzim) i řízkováním (v létě). Jednou ročně zkrátíme rostliny o třetinu až polovinu, nejlépe po odkvětu.
Zalévejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou (tvrdá obsahuje vápník). Při pěstování v nádobách je nenechávávejte vyschnout, ale ani přemokřit! Dobrá je drenáž na dně nádoby.
Jako suchá dekorace
Vřesy v nádobách skvěle plní roli suché dekorace. Stačí, když je v době, kdy kvetou nejpěkněji, přestanete zalévat. Růst se zastaví, takže rostliny neodkvetou, a v tomto stavu uschnou, aniž by to jejich vzhledu jakkoli ublížilo. Vydrží pěkně barevné po celý rok i déle.
Text: Ivana Hudcová, foto: archiv