Zahrada

Pěstujeme cibuli a šalotku: Jak poznáte, že jsou zralé na sklizeň a kdy je sázet

Bez této rostliny se v kuchyni neobejdeme. Cibule je důležité „ochucovadlo“, nezanedbatelné jsou však i její zdravotní benefity. Obsahuje mnoho vitaminů, minerálních látek, typickou štiplavou chuť má na svědomí alkaloid allicin. Jak a kde cibuli pěstovat?

cibule kuchyňská
Zdroj: Shutterstock

Výsadba

Cibule kuchyňská (Allium cepa)

… je dvouletá zelenina. V prvním roce tvoří konzumní kulatou, ploše kulovitou či podlouhlou cibuli. Začneme tím, že na jaře vysadíme cibuli sazečku s průměrem okolo 1,5 až 2 cm, asi 3 cm hluboko do kvalitně připravené půdy.

Vhodná pro pěstování je hlinitopísčitá, humózní a dostatečně vlhká půda. Cibulku zatlačíme do půdy, nejlépe v řadě. Dáváme pozor, aby růstový vrchol směřoval nahoru.

Výsadba: březen – říjen
Sběr: červenec – září
Vzdálenost výsadby: malé cibulky sázíme do hloubky 3 cm na vzdálenost v řádku 10 až 15 cm, s mezerou mezi řádky přibližně 25 až 30 cm

Cibule šalotka

… je odolnější než cibule. Můžeme ji pěstovat i ve vyšších polohách. Malé cibulky sázíme koncem února až do poloviny března, nejlépe na vzdálenost 20 až 25 cm. Když začnou vyrůstat první lístky, porost zakryjeme bílou netkanou textilií, ochráníme ho před ptáky.

Výsadba: únor – duben
Sběr: červenec – srpen
Vzdálenost výsadby: ideální je dodržet spon 25–30 × 10 cm

šalotka
Šalotka | Zdroj: Shutterstock

Pěstování

Záhon mělce kypříme, zbavujeme plevele a zavlažujeme. Cibule je na vláhu náročnější na začátku růstu, později intenzitu zavlažování snížíme. Porost můžeme i přihnojit hnojivem na cibuloviny.

Cibuli si můžeme vypěstovat i z předpěstovaných sazenic. Semena vyséváme v březnu do květináčů.

Sběr

Cibuli na zimní uskladnění i šalotku sbíráme v létě. Bezpečným znakem, kdy ji sbírat, je nejen postupné žloutnutí a klesání listů k půdě, celkové zasychání natě, ale hlavně její následné zalomení v krčku.

Skladování

Zdravé a nepoškozené cibule necháme dosušit na suchém místě, nejlépe pod přístřeškem, potom je očistíme od suché natě. Cibuli skladujeme v plátěných kapsách nebo v kartonové krabici na suchém místě, kde nemrzne.

Využití

Lahodně chutnou šalotku využijeme do míchaných zeleninových salátů. Cibule má zase všestranné využití při přípravě a dochucování jídel. Konzumovat můžeme i mladé trubkovité listy.

šalotka
Šalotka | Zdroj: Shutterstock

Choroby a škůdci

Cibuli může napadnout květilka cibulová, vrtalka pórová nebo třásněnky. Proti škůdcům pomáhá i zakrytí porostů mladých rostlin bílou netkanou textilií před začátkem rojení much škůdců. Na začátek rojení much nás upozorní pouhým okem viditelné drobné bílé tečky na špičce listů cibule – vpichy. Na rostlinách se vyskytuje i plíseň cibulová, rez nebo alternáriová skvrnitost.

Tipy na odrůdy

  • CUPIDO
    Jde o středně ranou jarní odrůdu zlatožluté barvy, která pochází z Holandska.
  • RED KAMAL
    Jde o středně ranou jarní odrůdu. Cibule mají atraktivní červenou barvu.
  • ROSANNA
    Jde o středně ranou jarní růžovou odrůdu.
  • ŠTUTGARTSKÁ
    Jde o bílou cibuli, která se výborně skladuje.
  • VŠETANA
    Oblíbená a osvědčená odrůda, je vhodná i na pěstování z přímých výsevů.

Text: Monika Šestinová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů