Možná vás kvůli pestrým barevným odstínům vůbec nepřekvapí, že ostálka lepá (Zinnia elegans), možná ještě o trochu známější jako cínie, přicestovala na konci 18. století z Mexika, pro které jsou pestré barvy národním folklorem. Od té doby se tato letnička stala předmětem šlechtění, takže dnes potěší v mnoha krásných odrůdách s odlišně tvarovanými květy.
I když ji máme často zažitou jako letničku z babiččiny zahrádky, v současné době tato květina právem zažívá „comeback“. Vděčíme za to jejímu prošlechtění i poměrně snadnému pěstování. Tvořiví pěstitelé ji navíc ocení v druhově bohatých přírodních kyticích, ve kterých vydrží v perfektním stavu i déle než osm dní.
Dalším důvodem pro její velkolepý návrat do našich zahrad je i možnost jejího výsevu do letničkové louky. Semínka ostálek totiž bývají součástí druhově pestré směsi letniček, které se vysévají přímo na záhony. Kromě směsi určené pro řez do vázy si tak můžete vybrat i osivo letniček atraktivních pro hmyz nebo rostliny nahrazující klasickou květnatou louku.
Vybere si každý
Barevná škála ostálek postrádá pouze odstíny modré a černé barvy. Můžete se setkat s ostálkami pomponkovitými, které mají průměr květu okolo pěti centimetrů a jsou kulovité, dále pak s ostálkami jiřinkokvětými s delšími okvětními plátky, kaktusokvětými s plátky mírně stočenými, ale stejně tak určitě zaujmou i odrůdy s jednoduchým květem nebo skupina skabiosa, tedy ostálky hlaváčokvěté s vypouklým středem a delšími obvodovými okvětními plátky.
Pokud tedy patříte mezi obdivovatele hlíznatých jiřin, které se díky různorodým květům staly vášní mnoha zahrádkářů, pak vás ani ostálky rozhodně nezklamou, jejich druhová i barevná pestrost je prostě unikátní. Aby toho ale nebylo málo, odrůdy se liší i výškou, a tím pádem i použitím na zahradě.
Zatímco vysoké odrůdy dorůstající výšky kolem 80 až 100 cm jsou ideální do divokých venkovských záhonů nebo k řezu, kompaktní odrůdy výšky od 25 do 60 cm se dají snadno pěstovat v nádobách i jako barevný lem květinových záhonů.
Jak cínie vysévat
Pokud si chcete vypěstovat ostálky pro výsadbu na záhon nebo do nádob, raději volte možnost předpěstování od března do dubna ve skleníku nebo v truhlíku na okně. Tyto letničky milují teplo a světlo, chlad je jejich nepřítelem, který může předčasně vysetou sadbu poškodit.
Poměrně velká semena se vysévají buď do truhlíku, nebo do rašelinových tablet (jiffy), díky kterým není nutné sadbu dodatečně přepichovat nebo jednotit. Silné sazenice se pak vysazují na záhon až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu a půda je už dostatečně prohřátá.
Pokud byste nestíhali včasnou výsadbu na zahradu, je možné sazenice zaštípnout nad druhým nebo třetím párem pravých listů, díky čemuž se rostlina rozvětví a zesílí. V případě, že je osivo součástí pestré směsi s dalšími letničkami, které jsou určené pro přímý výsev, vysejte ho na záhon v průběhu března až května.
Jestliže ostálky pěstujete na své zahradě každý rok, mohou se také samovolně přesévat, k čemuž dojde jen tehdy, když na stoncích necháte dozrát semeníky. Sazeničky pak vyklíčí další rok na jaře. Může se ale stát, že vykvetou o něco později než ve skleníku předpěstované rostliny.
Jak je pěstovat
Podobně jako většině letniček i ostálkám vyhovuje slunné stanoviště s kvalitní hlinitou půdou. Ta by měla být kvalitně drenážovaná, protože ostálky nesnášejí přemokření kořenů. Proto není vhodné tyto rostliny pěstovat na těžkých studených jílovitých půdách. Vlhko totiž způsobuje rozvoj houbových chorob, které mnohdy stojí za nezdarem pěstování ostálek.
Půdu v blízkosti mladých sazenic je nutné kypřit a plít, jakmile ale ostálky narostou, přestaňte půdu kolem jejich mělkých kořenů okopávat. Větvení rostlin i tvorbu nových poupat podpoří včasné odstranění odkvetlých nebo řez mladých květů do kytic.
Stonky vždy řežte v místě větvení. Vysoké odrůdy mohou být na návětrném stanovišti ohroženy vývratem, proto je vhodné je přivázat ke konstrukci z prutů nebo dřevěných latěk.
8 druhů do vaší zahrady
Zinnia elegans ‘Purple Prince’
Jiřinkokvětá odrůda ostálky s květy v lehce purpurově fialovém odstínu. Nádherná odrůda na venkovské předzahrádky, do záhonů s květinami k řezu i do letničkových rabat. Ideální k řezu. Výška: 75 až 90 cm
Zinnia elegans ‘Orange King’
Velmi vzrůstná odrůda jiřinkokvěté ostálky s jasně oranžovými květy. Tento odstín květů je velmi atraktivní hlavně pro opylovače v čele se včelami, čmeláky a motýly. Ideální do smíšených letničkových rabat a k řezu. Výška: 90 až 120 cm
Zinnia elegans ‘Redman’
Už na dálku tato odrůda zaujme svými kaktusovitými květy sytě rudé barvy. Hodí se pro pěstování v jednodruhových i smíšených letničkových záhonech. Díky dlouhým stonkům je vhodná k řezu. Výška: 80 cm
Zinnia marylandica ‘Zahara Starlight Rose’’
V linii ‘Zahara’ najdeme i odrůdy s barevnou skvrnou na bílých lupenech. Květy jsou jednoduché, ploché. Roste hustě a kompaktně − můžeme využít při vytvoření lemu okrasných záhonů. Výška: 30 až 40 cm
Zinnia elegans ‘Quin Lime Red’
Odrůda s malebně stínovanými květy, které se po obvodu pyšní karmínově růžovým odstínem, který směrem ke středu kulovitého květu přechází v limetkově zelenou. Vhodná do větších nádob i do záhonů. Výška: 60 až 80 cm
Zinnia elegans ‘Double Liliput’
Drobnokvětá pomponkovitá odrůda ostálky v mixu barev. Květy mají v průměru 4 až 5 cm, hodí se do smíšených letničkových záhonů i do vyššího lemu. Vhodné k řezu do menších kytic kvůli kratšímu stonku. Výška: 50 cm
Zinnia elegans ‘Envy’
Jiřinokvětá ostálka s netradiční zelenou barvou květu se výborně uplatní na řez do kytic, ale i na pěstování ve smíšených letničkových záhonech. Výška: 70 cm
Zinnia elegans ‘Benary’s Giant’ range
Atraktivní jiřinokvětá ostálka s okvětím zbarveným netradičně do fialova vynikne v každém záhonu. Výborně se uplatní i na řez do kytic. Výška: 70 cm
Text: redakce, Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů