Krásná zahrada, ve které věci dávají smysl, nevzniká náhodnými výsadbami, naopak, měli bychom vědět, kde a proč vysazujeme to či ono. Předem si promyslíme, co od výsadby očekáváme. Na začátku plánování ani nevadí, že neznáme názvy rostlin.
Zkusíme zatím pracovat s „anonymní“ zelenou hmotou, která však má svou šířku i výšku a kterou budeme až později nahrazovat konkrétními druhy. Přemýšlíme, kde chceme mít stín, kde je dobré zachovat výhled, ve kterých místech potřebujeme izolovat od okolí či v kterém koutě si rádi posedíme.
Toto vše napoví, kde a co bychom mohli sadit. Zajímavá je i hra s barvou květů. Zatímco většina dává přednost pestré směsi barev, romanticky a uklidňujícím dojmem působí výsadby s květy sladěnými v odstínech růžové, modré, fialové a bílé. Naopak, množství energie dodá výsadba složená z červených, oranžových a žlutých květů.
Výsadby jen po obvodu?
Nejjednodušší plán zahrady představují obvodové výsadby, kdy vytvoříme jakýsi pás ze zeleně v několika výškových úrovních a centrální trávník. Zabezpečíme si tak soukromí a izolujeme se od okolí. Trávník se dá využít ke sportu, hrám dětí, v létě k opalování.
O něco náročnější je vejít se s výsadbou do prostoru. Často přitom pomůže umístit v zahradě různé prvky, jako jezírko, bazén, zahradní domek či užitkové záhony. Nezapomínejme, že řešení má mít vždy svou vnitřní logiku a smysl.
Dobrý tip na výsadbu záhonů
Výsledkem výsadby v keřových, květinových či smíšených záhonech má být „zapojený“ porost, který nedá šanci plevelu. A navíc je i sekání trávy okolo kompaktní skupiny pohodlnější než výsadba po kusech přímo do trávníku, tomu se s výjimkou stromů raději vyhněme.
Výrazné svítivé barvy dokáží opticky přiblížit vzdálenější kouty zahrady.
Druhová pestrost, když zároveň chceme, aby stále něco kvetlo, ale neznamená, že každý kus má být jiný. Netvoříme přece botanickou zahradu. Zvolíme naopak několik nosných druhů, které se budou opakovat, a zároveň, jde-li o trvalky, je sadíme ve skupinkách například po třech až pěti kusech. Jen výraznějším a větším rostlinám to může svědčit v záhoně po jednom kuse.
Netkaná textilie, štěrk a kůra
Netkaná textilie se před lety začala používat při výsadbě jako pomůcka proti zaplevelení. Roky praxe však ukázaly, že dobře funguje jen na začátku, později plevel i tak roste, a to buď odspoda, nebo shora z navátých semen.
Navíc se ukázalo, že půdě se pod textilií dobře nedaří. Netkané textilii se proto pod výsadbami raději vyhneme. Vhodným mulčem je kůra, kterou ze začátku musíme doplňovat. Časem mají její roli přebrat půdopokryvné rostliny.
Co se týče štěrku, je dnes poměrně nadužívaný a je škoda jím mulčovat běžné výsadby. Plevel jím prorůstá a velmi problematicky se z něj likviduje. Navíc se časem promíchá s půdou, která se tím vlastně znehodnocuje. Výjimku představují speciální trvalkové záhony s konkrétně danými druhy zakládané záhradními architekty jako extenzivní.
Nákup rostlin
Rostliny v květináčích jsou vhodné pro výsadbu prakticky během celého roku s výjimkou mrazů. Velikost vykopané jámy by měla být o něco větší než průměr květináče. Příliš překořeněným rostlinám narušíme na dvou až třech místech kořeny tak, aby směřovaly i do prostoru.
Rostliny s kořenovým balem jsou levnější než v květináči, který je nahrazen jutovým pytlem. Ten se při výsadbě neodstraňuje. Vhodné jsou především pro jarní a podzimní výsadbu.
Prostokořenné rostliny jsou cenově nejvýhodnější, ale nabízený sortiment je omezen na několik málo rostlin a ovocných druhů. Termínem vhodným pro jejich výsadbu je jaro a podzim. Před výsadbou je ponoříme na několik hodin do nádoby s vodou. Před uložením do jámy trochu zkrátíme kořeny i vršek rostliny.
Jak vybrat jednotlivé druhy
- U každé rostliny, kterou vybereme, ať už jde o trvalku, nebo strom, vždy počítáme s její velikostí v dospělosti, a to s výškou i šířkou. Velké stromy neplánujeme blízko plotů či pod okna, časem totiž budou vadit sousedům nebo našemu výhledu. Naštěstí dnes trh nabízí mnoho kultivarů, které mají jiné rozměry než původní druh. Mohou mít sloupovitý tvar, čili větve nebudou tolik přerůstat přes plot, nebo malé koruny, které není třeba stříhat. Se stromy můžeme počítat i při vytváření stínu a cíleně je umístit tak, aby v létě přistiňovali terasu. Zvážíme, zda a kdy strom kvete, jak plodí, a též to, jak velký je opad květů, plodů a listů.
- Důležité jsou i podmínky, kde budeme vysazovat. Většina stromů vyžaduje slunné stanoviště a snáší dobře naše půdy. U keřů se ale najdou některé druhy vyžadující kyselý substrát, bez kterého nepřežijí.
- Výběr druhů je vhodné přizpůsobit podmínkám přirozeně panujícím v naší zahradě. To znamená, že když máme zahradu v teplé a suché lokalitě, vybereme rostliny, které s těmito podmínkami nemají problém. Naopak ve stinném koutu u potoka nebudeme vysazovat suchomilné a světlomilné druhy a v mrazové kotlině se vzdáme výrazně teplomilných druhů a podobně.
- Na to, že rostlina roste, se často zapomíná i při výsadbě živého plotu. Mezi ním a pevným plotem je vhodné ponechat manipulační prostor potřebný pro údržbu a řez. I silně rostoucí popínavé rostliny mohou svým růstem nad plot zanedlouho obtěžovat sousedy.
- V blízkosti jezírka či bazénu dáme přednost neopadavým druhům a u opadavých bereme v úvahu převládající směr větru. Padající listí vodu znečišťuje a postará se o práci navíc.
- V blízkosti terasy nevolíme stromy jako břízy, drobné listí a rozpadající se jehnědy totiž bývají nepříjemné při stolování. Vhodné ale nejsou ani šťavnaté plody jako meruňky či cokoliv, co může barvit (lupeny některých květů nebo oplodí ořechů) a znečistit terasu i sezení.
Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů