Slunečná třapatka
Třapatka velkokvětá (Rudbeckia grandiflora) vytváří hustý kompaktní trs s množstvím zlatožlutých květů s hnědým středem. Je to trvalka venkovských zahrad. Nejvhodnější místo k vysazování je slunné s výživnou a propustnou půdou. Rostliny začínají kvést v červnu a kvetou do září. Po zpětném řezu opět rozkvetou. Dobře se kombinuje s dalšími podobnými, především astrovitými letničkami – krásnoočkem, šantou nebo s jemnými travami.
Věděli jste, že…
… bohatě kvetoucí vysoké třapatky se zlatožlutými květy jsou ideální do podzimních kytic?
Vytrvalá sasanka
Půvabné sasanky (Anemone) kvetoucí na podzim mohou mít květy bílé, růžové, nebo dokonce červené či fialové barvy. Tyto půvabné rostliny patří mezi nejvyhledávanější trvalky kvetoucí v pozdním létě. Pyšní se výraznými a dlouho kvetoucími květy vyrůstajícími z rozvětvené růžice listů a dorůstají až do výšky 80 cm.
Vysazujeme je do slunných či polostinných záhonů. Ideálními společníky pro sasanky jsou hortenzie či hosty. Sadíme je do propustných, vlhkých a výživných půd. Jsou-li sasanky dostatečně zásobeny vodou a živinami, nepotřebují žádnou jinou péči kromě stříhání na konci podzimu. Stříhají se druhý rok na podzim.
Věděli jste, že…
… sasanky vysazujeme a přesazujeme jen na jaře?
Nenáročný rozchodník
Rozchodníky (Sedum) patří mezi oblíbené podzimní trvalky. Dominují především velkými hustými soukvětími, která vyrůstají na vysokých stoncích. Hybridy rozchodníku jsou houževnaté rostliny, které od konce léta do začátku podzimu kvetou. Jejich zbarvení závisí na odrůdě. Barevná škála je rozmanitá – od jemně růžové až po sytě karmínovou.
Nejčastěji se pěstují rozchodníky se zelenými listy, ale mnohem zajímavěji v záhoně působí druhy s hnědočervenými listy. Rozchodníky mají v oblibě suchá a slunná stanoviště. Výborně se uplatní ve smíšeném trvalkovém záhonu, protože kvetou právě tehdy, když už se ostatní trvalky připravují na zimu.
Věděli jste, že…
… rozchodníky jsou citlivé na přemokření, dlouhodobá nadměrná vlhkost může způsobit zahnívání jejich kořenů?
Hvězdnice novobelgická
Vysoká hvězdnice novobelgická (Aster novi-belgii) je na podzim kvetoucí trvalka, která v záhonu okouzlí modrofialovými květy. Vhodná je pro výsadbu do smíšených záhonů na slunné stanoviště s propustnou hlinitopísčitou půdou. Například odrůda ´Sarah Balard´ kvete na podzim fialovorůžovými květy a snese mrazy až do -35 °C. Kombinace modré, růžové a bílé astry v záhonu vytváří na podzim neopakovatelný estetický zážitek, ale vynikne též jako solitér.
Věděli jste, že…
… některé odrůdy pro svůj vysoký a rozvětvený vzrůst potřebují oporu?
Hvězdnice křovitá
Nižší podzimní hvězdnice křovitá (Aster dumosus) je během podzimu skutečným klenotem záhonu. Má kompaktní tvar a bohatě kvete fialovorůžovými květy až do prvních mrazů. Roste v hustých trsech, které jsou ideální pro výsadby podél chodníků, a tím dokáže zkrášlovat vstupní zahrádky. Hodí se do záhonů a smíšených okrajů výsadby. Spolu s modrými a bílými astrami vznikne zajímavá podzimní kompozice.
Hvězdnice nejlépe roste na přímém slunci, vyhovuje jí propustná a mírně suchá půda. Je nenáročná na půdu a pěstování.
Věděli jste, že…
… na suchém stanovišti trpí hvězdnice padlím?
Barevný záplevák
Záplevák (Helenium) je nenáročná trvalka, která vytváří středně vysoké až vysoké stonky s množstvím květů během celého podzimu. Prezentuje se širokou paletou barev od zářivě žluté až po hnědočervenou s výrazným středem. Jednotlivé odrůdy se odlišují nejen barvou květů, ale i výškou. Úzké listy kopinatého tvaru vyrůstají hustě podél stonku.
Rostlina je nenáročná na půdu, nejlépe se jí daří v mírně vlhké a propustné půdě na slunném stanovišti. Snese teplotu do přibližně -30 °C. Po odkvětu pravidelně odstraňujeme soukvětí, čímž prodloužíme dobu kvetení.
Věděli jste, že…
… po třech až čtyřech letech je dobré starší rostliny rozsadit?
Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock