Zahrada

Podzimní manuál řezu okrasných dřevin: Dostaňte je do svěží formy

Okrasné dřeviny – stromy a keře – jsou častou součástí zahrad. Mnohé pěkně kvetou, jiné vynikají zajímavým olistěním a další plody nebo celkovým vzhledem. Chceme-li se však jimi chlubit a mít z nich radost, musíme se o ně starat.

řez okrasných dřevin

Řez okrasných dřevin

Kontrolní seznam

Materiál

  • substrát
  • hnojivo na jehličnany

Nářadí

  • zahradnické nůžky
  • pracovní rukavice
  • nádoba na odpad
  • konev s vodou

Cypřiše

Tvarované formy tújí a cypřišů jsou velmi oblíbené. Zachovat jejich tvar ale znamená neustále je zastříhávat a zabránit tvorbě dlouhých výhonků. Když to zanedbáme, keř ztratí atraktivní vzhled.

řez okrasných dřevin

Očista

Modřín má mnoho zajímavých kultivarů. Některé mají efektně zkroucené větvičky. Průběžně ale musíme nůžkami vystříhávat suché větvičky uvnitř koruny.

řez okrasných dřevin

Kulovité formy

Některé dřeviny si tvoří pěkné kulovité a kompaktní korunky. Příkladem je tato okrasná višeň. Během sezony ji není nutné zastříhávat.

řez okrasných dřevin

[related_post]

Zahuštění

Chceme-li, aby se okrasné stromy pěkně zahustily, například ty s barevnějším listím, můžeme jim během sezony zkracovat nejdelší výhonky.

řez okrasných dřevin

Převislé větve

Ani tyto dřeviny během sezony nemusíme stříhat. Odstraňujeme jen suché, poškozené, případně nemocemi napadené výhonky. Ty nejdelší můžeme těsně nad půdou zkrátit.

řez okrasných dřevin

Korunky

Stromky s hustě olistěnou korunkou můžeme vypěstovat i z ptačího zobu a jeho panašovaných kultivarů. Bude však nutné pravidelné zkracování nových výhonků asi na polovinu.

řez okrasných dřevin

Šeřík

Dnes se běžně pěstují i drobnokvěté kultivary šeříku. Nezapomínejme na odstraňování zbytků květů a zkracování výhonků, a tedy tvarování korunky.

řez okrasných dřevin

Komule

Nádherně kvetoucí keř s voňavými soukvětími nám může dělat radost až do pozdního podzimu. Musíme se však starat o pravidelné odstraňování odkvetlých soukvětí. Tímto jednoduchým krokem kvetení prodloužíme.

řez okrasných dřevin

Přihnojení

Nezapomínejme ani na přihnojování dřevin. Používáme na to speciální hnojiva. Přihnojujeme vždy podle návodu na obalu. Dřeviny se nám za přísun živin odvděčí.

řez okrasných dřevin

Kontrola

Dřeviny neustále kontrolujeme. Najdeme-li první příznaky onemocnění nebo výskytu škůdců, ihned zasáhneme. Využít můžeme chemickou i biologickou ochranu.

řez okrasných dřevin

Vláha

Dřevinám ani během sušších slunečných dnů podzimu nezapomínejme dodávat vláhu. K těm nejvíce náročným patří hortenzie a rododendrony.

řez okrasných dřevin

Keře, které řez nevyžadují

Jde například o japonský javor, vilín, magnólii, štědřenec, kalinu, lýkovec nebo i rododendron. Při pěstování je cílem zachovat přirozený vzhled těchto dřevin. Řez by jim doživotně ublížil. Pokud se vám však zlomí větev magnolie, budete ji samozřejmě muset odstranit. Na dřevině to však zůstane viditelné.

Chybou je též tvarovat japonské javory. Řezem dřevina získává nepřirozený vzhled a ztrácí svou hodnotu. Průběžně můžete tyto dřeviny prosvětlit, ale jen starší jedince, a to velmi mírně – stříhat můžete jen na větvový kroužek. Řez není vhodný ani pro kompaktnější formy a pomaleji rostoucí dřeviny.

Odborník radí
Začátek podzimu je ideální pro výsadbu vždyzelených listnáčů a jehličnanů. Vysazujte je vždy s kompaktním kořenovým balem, po výsadbě nezapomeňte na zálivku.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock