Milují slunečné teplé polohy a výživnou půdu. Do nádob jsou vhodné zejména menší odrůdy, větší zase vyniknou ve smíšených záhonech. Jiřiny rostou v průběhu let bujněji a huňatěji, zimní uskladnění jejich hlíz se proto určitě vyplatí.
Pravidlo 1: Správné přezimování
Jiřiny nesnášejí mráz, proto jejich hlízy musíme na zimu uskladnit ve sklepě. Po odkvětu, nejpozději však po prvním nočním mrazu, vyjměte hlízy z půdy, vytřeste z nich zeminu a uložte volně do vzdušných bedýnek. Následně je třeba je přikrýt novinami, aby hlízy tak rychle nevyschly.
Pravidlo 2: Odkvetlé květy
Pokud je budete pravidelně odstraňovat, zabráníte možnému napadení plísněmi v deštivém období, ale zároveň podpoříte tvorbu květin. Odkvetlé stonky odřízněte až po další dobře vyvinutý pár listů. Jiřiny opět vypučí a za několik týdnů také vykvetou.
Pravidlo 3: Správná zálivka
Jiřiny, které pěstujete v květináčích, jsou náchylné k přemokření. Spíše si poradí s přílišným suchem než nadměrným vlhkem. Proto jim zajistěte drenáž, aby voda odtékala, sypký substrát a zalévejte je teprve tehdy, když substrát vyschne do hloubky několika centimetrů.
Text: Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů