Připravila: Dana Makrlíková-Eklová, foto: autorka
Má působit přátelsky
Zahrádka před domem by měla působit přátelsky a pohostinně, i když prostor k osázení a úpravám bývá většinou minimální. Jistě si vzpomenete na předzahrádky našich babiček plné kvetoucích rostlin, které nebylo možné přehlédnout. Pokud byste zavítali například do Holandska, zjistíte, že majitelé domů jako by soutěžili, která předzahrádka je nejhezčí. Neváhají přitom vysadit nejrůznější vzácné rostliny tak, aby jejich část zahrady před domem oslnila co možná nejvíce.
V Čechách se poslední dobou zapomnělo, že předzahrádka je vizitkou domu a tak ty české většinou vypadají neutěšeně, často zdobené nanejvýš popelnicí, jejíž vzdálenost od domu odpovídá rychlému doběhnutí s košem odpadků. Existuje ale několik triků, jak i tu vaši předzahrádku změnit k lepšímu.
Začněte cestou ke vchodu
Již před vlastním plánováním věnujte cestě náležitou pozornost. Měla by být dostatečně široká (alespoň jeden metr) a vést co možná nejkratší cestou ke vchodu. Velice důležitý je hlavně výběr povrchu. Měl by ladit s celkovou koncepcí domu a zároveň, pokud je to možné, být například ze stejného materiálu jako cesta ke garáži. K moderním domům můžete použít druhy betonových dlažeb, ve starší zástavbě dobře vypadá kamenná cesta. Při výběru materiálu dbejte také na to, aby dlažba nebyla za vlhka kluzká. Ani drť nebo písek není nejlepším řešením pro cesty; velmi snadno se totiž nanosí do domu.
Pokud není předzahrádka velká, můžete ji zbavit trávníku a nahradit ho pevnými povrchovými materiály, cihlami, kameny, štěrkem nebo kůrou a vzájemně je zkombinovat. Kombinací dvou nebo tří pevných materiálů vznikne zajímavý účinek. Štěrkovou plochu třeba ohraničíme dlaždicemi anebo dláždění prostřídáme s plochami kamenné drtě nebo s rostlinami. Dobře a přátelsky také vypadají osázené nádoby u vchodu do domu. Mohou v nich být vytrvalé rostliny pěkné po celý rok nebo proměnlivé výsadby sezonních rostlin – od cibulovin po letničky.
Architektura domu
Předzahrádka by volbou rostlin a výsadbou měla odpovídat architektuře domu. Tradiční venkovská předzahrádka se většinou skrývá za dřevěným laťkových plotem a bývá velmi pestře osázena trvalkami a letničkami. Moderní dům zase potřebuje jednoduchou předzahrádku s okrasnými trávami nebo jinou jednoduchou výsadbu bez přílišné záplavy květů.
Předzahrádkám u jednoduchých domků s hladkou fasádou zase sluší bohatá a členitá výsadba. Promyšlenou výsadbou získají osobitý a nezaměnitelný vzhled. Měli bychom používat rostliny s pastelovými barvami, které zahrádku opticky nezmenšují.
Pokud chcete předzahrádku oddělit od souseda živým plotem, můžete použít nejrůznější keře, které se dají stříhat a tvarovat do požadovaného tvaru tak, aby postupně celou předzahrádku nezaplnily. Hezky vypadají ploty ze zeravů a cypřišků nebo z ptačího zobu, bobkovišní, vajgélií a svíd.
Předzahrádka manželů Beyerových
Tato předzahrádka velikosti necelých 50m2 u moderního řadového domu měla původně jen trávník a uschlý stromek. Aby vypadala opticky větší, vytvořili jsme po obvodu záhon plný květin, který orámuje dům a zároveň dá vzniknout přirozenému živému plotu, který oddělují předzahrádku sousedů. Protože trávník vypadal docela dobře, zůstal zachován a jen z míst, kde byly zasazeny rostliny, jsme ho odstranili. Kvůli jednodušší údržbě je dobré přesně formou záhonu rozdělit část trávy a rostlin. Aby předzahrádka vypadala zajímavě, nebyla na záhony použita jen kůra, ale také drobné oblázky a kameny.
Dominantou předzahrádky bude okrasná třešeň, která postupně zastíní slunný vchod a zároveň na jaře nádherně rozkvete. Záhony plné květin rozkvetou, aby nevýrazná fasáda ožila.
Jako u babičky…
Protože se dům nachází na okraji nevelké vesnice, byly pro předzahrádku vybrány kvetoucí rostliny, vytvářející dojem venkovské pohody. Na venkovské předzahrádce nemohou chybět romanticky růžově kvetoucí růže, vedle voňavých modře kvetoucích levandulí, které i v zimě díky stříbrným listům vypadají atraktivně. Brzy z jara rozkvetou kamzičníky, vypadající jako žluté kopretiny, dále jarní vřesovce a skalničkové růžové plamenky, které obzvlášť dobře vypadají v drobných oblázcích. V létě rozkvetou kromě růží a levandulí žlutá krásnoočka a vytvoří s modrou a růžovou úžasný barevný kontrast. Bílé a červené karafiátky zasazené přímo u vchodu v drobných oblázcích upoutají svými květy pohled ke dveřím. Živý plot oddělující sousedy obstarají v létě kvetoucí vajgélie se zeleno-bílými listy. Na podzim zase na zahradě rozkvetou rozchodníky a vřesy. Aby zahrada vypadala hezky i v zimě byly použity zakrslé borovice, okrasné trávy, tvarovaný buxus, který měla majitelka na terase, stálezelené brsleny, jehož listy se v zimě barví do červena a dominantou pak bude Borovice hustokvětá zakrslá. Pokud ji majitelé na Vánoce ozdobí světylky, nikdo ji nepřehlédne.
Jestliže na předzahrádce zůstane trávník, měla by se mu věnovat obzvlášť velká pozornost. Pravidelné hnojení a zavlažování zajistí krásnou zdravě zelenou barvu po celou sezónu.
PLÁNEK
Dřeviny jehličnaté
1 Pinus densiflora „Umraculifera“ – borovice hustokvětá
2 Pinus mugo „Pumillio“ – borovice kleč zakrslá
3 Pinus mugo „Wintergold“ – borovice kleč zakrslá v zimě žlutá
Stromy
I. Prunus serrulata “ Kanzan“ – sakura
Dřeviny listnaté
4 Salix integra“ Hakuro-nishiki“ – vrba japonská na kmínku
5 Buxus sempervirens – zimostráz na kmínku
6 Weigela x hybrida – vajgélie
7 Spirea japonica „Golden princess“ – tavolník japonský
8 Rosa The Fairy – půdopokryvná růže
9 Euonymus fortunei „Emaraldn gold“ – brslen
Trvalky
C Calluna vulgaris – vřes obecný
CA Coreopsis verticilata – krásnoočko přeslenité D Dianthus deltoides – hvozdík kropenatý DO Doronicum columnae – kamzičník E Erica carnea – vřesovec F Festuca glauca – okrasná tráva kostřava L Lavandula angustifoliaa – levandule
PH- Phlox subulata- plamenka šídlovitá
SE Sedum telephium – rozchodník