Zahrada

Přesazujeme asparágus

Ačkoliv hlavním obdobím pro přesazování rostlin v květináčích je jaro, je-li to nutné, uděláme tak bez ohledu na sezonu.

asparágus

Například některé druhy asparágu rostou během sezony tak intenzivně, že se rostlina může „tlačit“ ven z květináče nebo pod tlakem kořenů praskne květináč. V takovém případě na jaro nečekáme. Obecně se asparágus doporučuje přesazovat jednou za tři a více let, přičemž ho můžeme i rozdělit, a tím rozmnožit. Při přesazování nezapomínáme na drenážní vrstvu, protože citlivě reaguje na hromadění vlhkosti kolem kořenů.
Asparágy jsou dlouhověké dekorativní rostliny, původem z tropických oblastí Afriky a Asie. V létě je umisťujeme ven do světlého stínu, ne na přímé slunce. Dobře snášejí i vysoké letní teploty. V zimě jim vyhovuje teplota kolem 15 °C. Během sezony je postřikujeme vodou, vydatně zaléváme odstátou vodou a přihnojujeme jednou za dva týdny formou hnojivé zálivky.

Přesazování krok za krokem

Kořenový bal vyndáme z původního květináče. Suché, poškozené nebo odumřelé části v oblasti kořenů i listů odstřihneme a odstraníme.

přesazování asparágusu-kořenový bal asparágusu

Kořeny asparágu nesnesou dlouhodobé přemokření. Nemáme-li keramzit, jako vrstvu drenáže použijeme nalámané kousky starého hliněného květináče.

přesazování asparágusu - drenážní vrstva v podobě kousků hliněných črepů

Na spodek květináče s průměrem větším o 3 až 5 cm, než byl původní, nasypeme substrát pro pokojové rostliny nebo směs pařeništní zeminy, písku a rašeliny v poměru 3 : 1 : 1.

přesazování asparágusu-sypání substrátu

Vložíme rostlinu s kořenovým balem a obsypeme ji substrátem, který mírně upěchujeme.

přesazování asparágusu-vložení rostliny do květináče

Nakonec vydatně zalejeme.

přesazování asparágusu-zálivka asparágusu


Náš tip: Zavařujeme, sušíme, odšťavňujeme: Praktické vychytávky do kuchyně

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: Zahrada prima nápadů