Zahrada

Přivítejte léto s hezkou sezonní výsadbou v květináči

V květnu si stále můžeme vytvořit sezonní květinové výsadby, které nám během léta zkrášlí balkony, terasy, dvory a atria. Využijeme různé letničky, které poutají pěknými květy nebo zajímavými listy.

Kombinovaná letničková výsadba v květináči
Zdroj: Miro Pochyba

Do jednoho květináče vysazujeme vždy jen jedince mající stejné nároky na prostředí a ošetřování. Dáme přednost nenáročným a dlouho kvetoucím druhům a už při výběru se řídíme charakteristikami místa, kam tyto výsadby plánujeme umístit.

Nejvíce možností, pokud jde o výběr rostlin, máme na slunných stanovištích, ale jsou i druhy prospívající v polostínu. Vybereme si prostornou a vkusnou vegetační nádobu s otvorem pro odtok přebytečné zálivkové vody, případně samozavlažovací nádobu. Potřebovat budeme i substrát na kvetoucí letničky.

Jak vytvořit kombinovanou výsadbu

Galerie

Květináč naplníme čerstvým substrátem, který je určen pro výsadbu letniček, přičemž na dno dáme trochu keramzitu. Na výsadbu jsme si vybrali zlateň, sporýš a tařicovku.

Výsadba letniček
Zdroj: Miro Pochyba

Letničky dáme před výsadbou do nádoby s vodou, aby kořenový bal nasákl. Vysazujeme je s celistvým kořenovým balem. Ke kořenům přisypeme substrát a upěchujeme ho.

Výsadba letniček
Zdroj: Miro Pochyba

Kombinování je způsob, jakým docílíme zajímavějšího typu výsadby. V jedné nádobě soustředíme druhy s odlišnými růstovými charakteristikami. Výsadbu však zbytečně nepřehušťujme.

Výsadba letniček do květináče
Zdroj: Miro Pochyba

Zálivka je předpokladem rychlého uchycení, proto ji nezanedbáváme. Přihnojení zatím není nutné. Vysazené květináče umístíme na vybraná místa v exteriéru.

zálivka letniček v květináči
Zdroj: Miro Pochyba

Vysazené letničky začneme přihnojovat až po jejich zakořenění, tedy přibližně tři týdny po výsadbě.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů