KONTROLNí SEZNAM
MATERIÁL na záhon z modřínu 4 × 2 × 0,41 m
- dřevěné hranoly – ohraněné, z modřínu 140 × 90 × 3 910 mm (2 ks), 140 × 90 × 1 910 mm (2 ks), 90 × 90 × 3 910 mm (6 ks), 90 × 90 × 1 910 (6 ks)
- impregnace proti hmyzu, houbám, hnilobě
- povrchová úprava, např. Olej Impra Natur
- tesařské šrouby – 8 × 400 mm, pohon TX 40 dvakrát zinkovaný, 28 ks
- netkaná textilie – černá, 5 × 1,6 m
- nopová fólie – 50 cm × 20 m, černá
- zahradní substrát – kvalitní, 50 l, 40 ks
NÁŘADÍ
- AKU-šroubovák
- prodloužený vrták s průměrem 5 mm
- bit TX40
- malá křížová vodováha
- nůžky, tužka
- osmimetrový metr
- označovací sprej
- motyka, hrábě
- kolečko, rýč
Dobré rady
- Výška záhonu
Vyvýšené záhony nedělejte užší než 80 mm, protože na širších se výborně sedí a nemusíte při jejich obsluze dřepět nebo stát s ohnutými zády. Je to velmi praktické, a když si zvyknete, nebudete už nikdy chtít okopávat a plít klasickou zahradu.
- Ukládání hranolů
Dřevo ukládejte na sebe tak, aby záhon vypadal i na pohled pěkně. To vyžaduje přesnost při ukládání. Na vrchní část si nechejte nejrovnější a nejkrásnější hranoly. Doprostřed použijte ty méně pěkné.
- Bez chemických hnojiv
Náš záhon jsme udělali s cílem pěstovat přírodní bio produkty, takže jsme zabránili styku substrátu s chemickými látkami. Jako hnojivo je vhodné použít například rohovinu, granulovaný kravský i slepičí hnůj apod. Chceme-li mít kyselejší půdu, přidáme více rašeliny (kyselejší půdu potřebují například jalovce a borůvky), pro dosažení vyšší zásaditosti (menší kyselosti) použijeme vápno. Mezi úpravou půdy a sázením necháme půdu v záhonu několik týdnů odpočívat, aby se jednotlivé složky promísily a půda se v celém profilu nasytila přídavnými látkami.
- Travní koberce
Kusy trávy, které i s půdou odstraníte z místa, na němž zamýšlíte stavět záhon, můžete zatravnit nějaké holé místo u domu nebo ho kompostovat a později využít jako úrodnou půdu. Před stavbou však můžete neupravený povrch jednoduše odtravnit přikrytím vybraného prostoru na dobu čtyř týdnů např. starým linoleem.
- Přírodou proti plevelu
Abyste nemuseli vyvýšený záhon plít, zkuste permakulturní principy a mulčujte povrch záhonu např. slámou, pilinami nebo bezbarvou kůrou. Rozkladem těchto látek obohacujete půdu o nejhodnotnější živiny.
1. Místo
Vybereme vhodnou slunnou plochu na pozemku a naznačíme si vnější rozměr záhonu kratší stranou na jih, označovacím sprejem ho zaznamenáme na zem i s malým přesahem.
2. Travní koberce
Vybereme vrchní vrstvu trávy do hloubky zhruba 5 cm a odvezeme ji na místo, které potřebujeme zatravnit.
3. Zemina
Na úpatí terénního zlomu nebo na jiném vhodném místě nakopeme kvalitní zeminu v objemu asi čtvrtiny objemu vyvýšeného záhonu.
4. Navážka
Zeminu navozíme doprostřed budoucího záhonu tak, aby nepřekážela při montáži. Pozdějšímu navážení by překážel okraj záhonu ve výšce 40 cm.
5. Úprava
Motykou srovnáme okraje záhonu do roviny v místě kladení stěny záhonu.
6. Okraje
Přiložíme spodní hranol, jímž se vytvoří otisk rovinatosti podsypu.
7. Důležité – vyrovnat!
Všechny hranoly dáme do roviny příčné, podélné i vzájemné. Dosahujeme toho postupným přisypáváním materiálu hlíny pod spodní hranoly.
8. Pásy
Netkanou textilii nastříháme po délce na cca 15–20 centimetrů široké pásy s celkovou délkou asi 22 metrů. Uložíme je pod základy záhonu po celé délce.
9. Pod hranol
Na textilní pásy ukládáme už přímo základové hranoly po celém obvodu.
10. Pravoúhlost
Hranoly vyrovnáme, textilii napneme – bude sloužit jako izolace dřeva od země. Základ srovnáme do pravého úhlu přes vyrovnání délek diagonál.
11. Na vazbu
Na srovnaný základ postupně ukládáme střídavě hranoly – podobně jako cihlovou zeď provazujeme i vrstvy trámů.
12. Vrchy
Uložíme všechny čtyři řady a celý záhon precizně srovnáme. Rohy nám musí sedět a lícovat, včetně stran při pohledu z boku i z vrchu.
13. Uprostřed
V pravidelných intervalech si naznačíme budoucí díry tužkou tak, aby díra byla přesně v polovině tloušťky hranolu.
14. Vrtání
Všechny značky navrtáme do hloubky 5–7 cm. Toto je extrémně přesná práce pro dva lidi, protože díry musí jít přesně kolmo na hranol!
15. Spojení
Boky záhonu následně spojíme výkonnou utahovačkou na nejsilnějším převodovém stupni, a to rovněž s pomocí další osoby.
16. Šrouby v rozích
Po opětovné kontrole rohy opatrně navzájem spojíme šrouby. Menší nepřesnosti před začátkem spojování dokážeme srovnat i kladivem.
17. Uložené hranoly
Zkontrolujeme dotažení šroubů a uvnitř záhonu odhrneme od okrajů hlínu.
18. Izolace
Nopovou fólii nastříháme po délce na výšku přibližně 41 cm a délku 20 m.
19. K bočním stěnám
Fólii osadíme dovnitř záhonu (výstupky směřují pryč od dřeva) po celém obvodu a na koncích ji v rohu spojíme překrytím konců.
20. Přihrnování
Fólii přidržujeme a opatrně ji ve spodní části přihrneme zeminou ze středu plochy záhonu.
21. Zarovnání
Fólii ještě jednou zkontrolujeme a případné nerovnosti vyrovnáme. Dbáme hlavně na to, aby nepřesahovala, ale ani se „netopila“ pod okrajem záhonu.
22. Čištění
Zeminu uvnitř rovnoměrně rozhrabeme a kameny a živé kořeny s rostlinami odstraníme.
23. Přírodní popel
Následně můžeme zeminu rovnoměrně posypat popelem, ale pozor, popel může být jen z čistého dřeva, nikoli z uhlí nebo natřených desek!
24. Substrát
Do záhonu vysypeme první vrstvu kvalitního zahradního substrátu asi do půlky výšky záhonu.
25. Rozhrabání
Substrát rovnoměrně rozhrabeme a můžeme ho s citem i udusat.
26. Hnojiva
Následně můžeme opět přidat popel, ale i jiné přírodní minerální látky a hnojiva.
27. Substrát II
Do záhonu vsypeme další vrstvu kvalitního zahradního substrátu, a to asi do tří čtvrtin výšky stěny.
28. Kyselost
Následně můžeme upravit pH půdy sloučeninami vápníku nebo rašeliny podle potřeby.
29. Sázení
Záhon necháme alespoň tři týdny ladem. Následně můžeme sadit zeleninu, bylinky nebo drobné ovoce.
30. Pěstování
Po sázení vše pořádně zaléváme. Voda dobře vsakuje přes zahradní kompost a ten si dlouho udržuje svou vlhkost.
31. Hotovo
Vyvýšený záhon u chalupy pěkně doplňuje okolní prostředí a majitelům dodává čerstvou úrodu bylinek a bio zeleniny na kuchyňský stůl.
Dobré rady
Vhodné dřevo
- Dřevo musí být z modřínu, neboť smrk ztepilý má životnost u této aplikace méně než sedm let. Všechny hranoly natřeme nejprve impregnací proti škůdcům a hnilobě a po uplynutí 24 hodin i ochranným olejem proti působení vlhkosti. Životnost záhonu prodloužíme i vložením netkané textilie pod dřevěné hranoly.
Přesné vrtání
- Díry vrtejte přesně ve střední ose hranolu. Dvě krajní díry mají být od každého konce vzdálené 4,5 cm, resp. 13,5 cm. Vrtání do uložených hranolů je náročná operace, kterou musí dělat dva lidé, přičemž jeden sleduje svislost vrtáku a upozorňuje na případné vybočení ze směru. Pozor! Nenavrtáte-li díry kolmo hlavně ve vztahu tloušťky hranolu, šroub nespojí dřevo, ale vyjde z něj ven na boční stranu! Následné sešroubování také provádíme ve dvojici, protože při dotahování se vyvíjejí velké síly, které mohou bok záhonu rozhodit.
Důležité upozornění!
- Kompost ani zeminu nedávejte do větší výšky, než je okraj záhonu, při silných deštích ho bude vyplavovat za nopovou fólii a mezi dřevo, což způsobí zkrácení životnosti záhonu.
Izolační nopová fólie
- Aby se impregnační látka a ochranný olej neuvolňovaly ze dřeva do půdního substrátu, musíte použít nopovou fólii. Ale případný malý únik boritanových solí není na škodu, vyplavením prostředku obohatíte půdu důležitým stopovým prvkem – borem. Také olej je biologicky odbouratelný, protože jeho základem je lněný přírodní olej.