Zahrada

Půdní vrtáky, jamkovače a zemní vruty

jamkovače a zemní vruty

Historicky nejstarší jsou ruční vrtáky se šroubovicí, která může být nahrazena nožovými čepeli. Zejména profesionálům jsou určeny motorové jamkovače. Speciální přípravky slouží k zavrtání zemních vrutů.

Vrtáky se šroubovicí

Ruční vrtáky se spirálovou šroubovicí a vratidlem dříve sloužily jen k vrtání mělkých jamek s průměrem 10–20 cm, k sázení cibulek nebo k výsadbě keřů a stromků. Postupně se je podařilo zdokonalit tak, že bez pomoci dokážeme vrtat poměrně přesné díry až do metrové hloubky. Toho lze využít například i pro zapuštění sloupů plotu, trámů pergoly, altánu, zahradního domku nebo garáže. Platí ale jedno omezení – bez ohledu na tvar šroubovice a její průměr lze vrtat jen do půdy bez kamenů. Pokud bychom v hloubce přece jen narazili na menší kámen, musíme jej odstranit pomocným ručním vrtákem v podobě drátěné spirály.

Nože jsou výkonnější

Nedávnou novinkou je ruční zemní vrták, kde šroubovici nahrazují vyměnitelné ocelové čepele. Jsou připevněny hned za šroubovitým trnem, který vede vrtací tyč. Ta je nahoře zakončena T-rukojetí.

Takto konstruované vrtáky pronikají i do tužších půd, odvrtaný materiál vyhazují snadněji než šroubovice na úhlednou hromadu a nezasekávají se na malých kamenech ani při nárazu na kořeny. Vrtání postupuje mnohem rychleji a vrták se ani v jílovité půdě nezahřívá. Čepele se k tyči připevňují šroubky a při poškození nebo otupení se dají vyměnit a nabrousit.

Prodávají se ve třech velikostech:

-Typ o průměru vrtáku 10 cm je vhodný pro sadbu cibulek, pro kůly do stejného průměru v roli opěr mladých stromků a pro malé plotové sloupky. Lze jej použít i k provzdušnění a promísení hnojiva na záhonové půdě.
– Typ o průměru vrtáku 15 cm se uplatní při sázení rostlin a malých keřů a při upevňování dřevěných a trubkových plotových sloupků. Dokážeme s ním ale i účinně a rychle provzdušňovat kompost na hromadách a v kompostérech.
– Typ s průměrem vrtáku 20 cm je určen k vrtání otvorů pro sloupy zahradních staveb a jam pro sadbu ovocných a okrasných stromů a podobně.

Motorové jamkovače

Vrtání otvorů o průměru nad 20 cm i jen do hloubky kolem jednoho metru vyžaduje větší výkon, než jaký je schopný podat i silný člověk. Proto se profesionálové – farmáři, lesníci, sadaři – vybavují motorovými půdními vrtáky, označovanými jako „jamkovače“. Na trhu jsou v mnoha provedeních, jako přenosné (jednomužné a dvoumužné) nebo pojízdné s jedním kolem, připomínající trakař.

Většinou bývají osazeny vysokootáčkovými dvoudobými motory s objemem 50 cm3 o výkonu 1,6 kW. Díky membránovým karburátorům fungují i v silném náklonu. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 10 kg. Jamkovače pracují s výměnnými šroubovicovými vrtáky převážně s průměrem od 8 do 35 cm. Značkové vrtáky mají délku 70 cm a přijdou na 3 až 5 tisíc korun.

Za hodinu spotřebují asi 1 l palivové dvoutaktní směsi s olejem (40 : 1). Většině benzinových jamkovačů nechybí multifunkční rukojeti s ovládacími tlačítky v dosahu prstu, u dvou mužných jamkovačů je má k dispozici i pomocník na svém držadle. Úchopný rám motoru mívá u komfortních jamkovačů účinné tlumení vibrací, které šetří sílu uživatele. O bezpečnost pro případ zaseknutí vrtáku se stará kluzná spojka a obvykle i brzda. Zabrzdění vrtáku umožňuje jeho vyšroubování ven z díry. Na osazení motorového hřídele lze většinou upevnit i další specializované nástroje – klasické vrtáky na dřevo, kov i beton, sázecí „šnek“ nebo srdcovitý vrták pro kypření půdy a vysazování rostlin.
Motorové jamkovače v ceně kolem 25 tisíc korun se majitelům rodinných zahrad nevyplatí. Přesto je dobré o nich vědět. Dají se totiž vypůjčit v půjčovnách zahradní nebo stavební techniky obvykle za 500 korun za den. Během víkendu s vybraným typem a vrtákem lze obhospodařit i zahrady několika sousedů.

Praktické zemní vruty

Pokud se chystáme při stavbě plotu, altánu nebo i menší dřevostavby kopat, vrtat a betonovat, nabízí se moderní alternativa – zemní vruty. Za zlomek času, potřebného k vykopání a vybetonování základů, snadno a pevně ukotvíme nejrůznější druhy sloupků. Základy lze okamžitě zatížit, takže se nemusí čekat jako při betonování. Také odpadají starosti s odvozem a likvidací vykopané hlíny.

Zemní vrut při zašroubování do země pomocí svého kónusového těla zhutní a stlačí zeminu ve svém okolí, a tak vznikne díky ploše pravidelného závitu na těle vrutu velmi pevný, okamžitě zatížitelný základ.
Certifikované zemní vruty jsou testovány na tlakovou, tahovou i boční zátěž. V praxi to znamená, že před zahájením prací si spočítáme (nebo necháme odborně doporučit) podle hmotnosti stavby i následného zatížení takový model a počet vrutů, aby byly sloupky skutečně pevně ukotveny. V případě, že je potřeba stavbu zlikvidovat nebo přemístit, není potřeba složitě odstraňovat beton. Stačí vruty vytočit a následně použít na jiném místě.

Instalace zemních vrutů je snadná a postup závisí na konkrétním modelu vrutu. Ve většině případů je dokáže stavebník sám namontovat s pomocí instalačního kříže či roxoru. Pokud jsou vruty větší, případně je stavba umístěna na problematickém podloží (například kamenitá půda, silné kořeny stromů atd.), lze otvor pro vrut předvrtat vrtákem, případně si objednat montáž na klíč.

Stavba plotu

Místo rytí a kopání lze díry pro nosné sloupy plotů a zahradních staveb do hloubky kolem 70 cm bez větší dřiny vyvrtat ručním nebo motorovým vrtákem. Výrobci prefabrikovaných plotů ukotvení sloupků ještě usnadňují ukotvením kovovými trny nebo úchytkami ve tvaru příruby či vidlice, přizpůsobenými zejména pro čtyřhranné sloupky s patkami se šířkou od 7 do 13 cm. Ty pak umožňují pohotovou montáž či výměnu poškozeného pole plotu, aniž by bylo nutné znovu stavět nosné sloupy. Dřevěné sloupky pak chrání lépe před hnilobou.

Vrtání studní

K vrtání drenáží nebo mělčích vrtaných studní s průměrem do 150 mm lze použít speciální sestavu. Pomocí metr dlouhých nástavců navzájem spojitelných čtyřhranem lze až pětinásobně prodloužit tyč vrtáku, takže se s ním dostaneme až do hloubky šesti metrů.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv autora a firem; vydáno v RPN 11/2013