Cesmína (Ilex) je stálezelená dřevina a zároveň i neodmyslitelný symbol Vánoc. Bohatě olistěné větvičky obsypané červenými plody jsou oblíbenou sváteční dekorací. Dekorativní keř nebo ve starším věku dokonce menší strom se pyšní tužšími, rovnými nebo vlnitými, mnohdy ostnatými tmavě zelenými nebo bíle či žlutě panašovanými listy, někdy dokonce i s narůžovělým nádechem. Mnohé druhy a odrůdy překvapí bohatou úrodou plodů, nejčastěji červených, vzácněji žlutých, oranžových nebo černých.
Plody však nepřinesou všechny jedince, rostlina je totiž dvoudomá – plody se tedy vytvoří jen na samičích rostlinách. Pokud však bude v její blízkosti růst i samčí rostlina, úroda plodů bude opravdu bohatá. Sortiment, který ještě donedávna tvořil zejména jeden druh – cesmína ostrolistá, zpestřili nejen různé další druhy, ale také zajímavé odrůdy s efektními listy. Ty vyniknou v pozadí větších záhonů a skupin keřů, ale také samostatně v trávníku, v tvarovaných nebo volně rostoucích živých plotech, pod vyššími stromy jako pohledová clona, v předzahrádkách a na větších dvorech.
Cesmína výborně snáší tvarování, a proto ji můžeme využít i k vytvoření různých tvarů. Poroste ve volné půdě a dočasně i v prostorných květináčích. Na ideálních stanovištích je to dlouhověká dřevina. Jelikož mnohé druhy píchají, nehodí se moc do zahrad s dětmi a domácími zvířaty. Předností tohoto stálezeleného listnáče je však kromě dekorativní funkce i to, že jeho plody chutnají ptákům, kteří si v cesmínových keřích staví hnízda. Pichlavé listy navíc dokáží odradit kočky, díky čemuž se v nich ptáci cítí bezpečněji.
Stanoviště
Vyhovují jí stanoviště v polostínu s výživnou, mírně vlhkou a kyselejší, hlinitou i písčitou půdou. Panašované odrůdy pěstujeme na slunečných místech. Stanoviště by nemělo být větrné a během zimy by rostlina měla být chráněna před silnými slunečními paprsky. Dobré je také této dřevině zajistit vyšší vlhkostí vzduchu a nepěstovat ji u větších zdí, které mohou v létě sálat suchý a teplý vzduch. Obecně platí, že nejcitlivější jsou druhy a odrůdy s vícebarevnými listy.
Výsadba
Rostlinu sázíme vždy jen s neporušeným kořenovým balem, ideálně brzy na jaře nebo po létě či začátkem podzimu. Vysazené rostliny zavlažujeme a půdu v okolí mulčujeme jemně drcenou kůrou.
Péče
Vysazené rostliny zavlažujeme, ale jen do doby, než se dobře zakoření. Později jim postačí slabší zálivka, spíše ve dnech, kdy je velmi sucho a horko. Cesmíny můžeme bez obav řezat. Řežeme je brzy na jaře nebo během léta. Pravidelným řezem podporujeme kompaktnost keřů a hustší olistění. Snášejí dokonce i radikálnější řez na začátku sezóny, obvykle zakrátko rychle obrůstají novými výhonky. Mladé rostliny můžeme také přihnojit, kompostem nebo hnojivem s obsahem rohoviny a nejlépe vždy na jaře.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů