Dříve se na takový porost běžně využívaly lištové sekačky, ale ty byly určeny na pravidelně udržované plochy, přičemž také bylo nutné zlikvidovat krtince a případně sesbírat kamení nebo jiné nečistoty, které dokázaly žací liště značně uškodit. Takové zařízení bylo zapotřebí často brousit, mazat a seřizovat přítlak sekacích žabek tak, aby výsledný pracovní efekt byl alespoň uspokojivý a tráva byla sekačkou opravdu ustřižena. Pamatujete na doby, kdy se v každé vesnici ,,proháněly“ po loukách známé stroje MF 70 nebo menší Terra?
ROTUJÍCÍ BUBEN VEDE
V devadesátých letech minulého století však bylo lištové sečení prakticky úplně vytlačeno novým systémem sečení s rotujícím bubnem a zavěšenými noži, které se při nárazu dokázaly skrýt pod točící se kotouč a tím eliminovaly svoje poškození.
S tímto sečením přišla jako první na trh firma Motor Jikov, prakticky hned na začátku devadesátých let uvedla na trh stavebnicovou dvoububnovou sekačku Robus, jenž posečený porost skládá do řádku mezi bubny. Jenže tento stroj nebyl příliš vhodný pro extrémně vzrostlou hmotu, proto se objevil ještě adaptér jednobubnový. V roce 1997 pak přišla s bubnovým sečením i společnost Vari, která jako první uvedla adaptér bubnové sekačky pro jednoosý malotraktor, poháněný kardanem. Ještě před koncem minulého století se objevily jednoúčelové stroje s nižší pořizovací cenou při porovnání se stavebnicovým systémem.
Dnešní sekačky tento trend následují: sekačky jsou vybavovány třemi až šesti žacími noži, vyztužením v místě jejich uložení a celoplošným podběhem, zajišťujícím stálou a neměnnou výšku strniště. Některé stroje mají výztuhy lisované, jiné pak odlévané a našim očím skryté. U jednoúčelových strojů je celý buben poháněn řemenovým převodem od motoru, stavebnicové systémy mohou mít i pohon hřídelí a kuželovým soukolím.
Pro skvělé sečení s nízkou spotřebou paliva je třeba, aby rotor měl značnou hmotnost. Setrvačná hmota totiž pomáhá udržování se v otáčkách, motor se pak tolik nenamáhá a výsledkem je nízká spotřeba paliva.
Pojezd bývá u bubnovek různě řešený. Modely ze starších konstrukčních rodin mají velmi odolný pohon přes tuhou nápravu a volnoběžné náboje kol, které usnadňují otáčení. Nové levné modely sekaček pak využívají nápravu dělenou, kdy v zatáčkách se otáčí jedno kolo nezávisle na druhém, přičemž zde se běžně využívá dvou hnacích řemenů. Stroje, určené na náročné sečení ve svazích pak vynikají tuhou nápravou a dvouřemenicí na hnaném řetězci, což umožní řazení dvou rychlostí jízdy v závislosti na výšce a hustotě sečeného porostu. Nejvýkonnější typy pak mají variátor pojezdu, více rychlostí nebo hydropohon. Ceny bubnových sekaček startují na necelých 18 000 Kč a končí na přibližně 80 000 Kč v kategorii dvoububnových profi strojů. Stavebnicový systém s adaptérem stojí něco přes
40 000 Kč.
MULČOVÁNÍ ANEB KDYŽ NECHCETE HRABAT POSEČENÝ POROST
Mulčování trávy a dalších zelených porostů je po vzoru bubnového sečení také poměrně novým způsobem sečení. Ve své podstatě sleduje nastupující trend ekologické a bezodpadové údržby obeccních ploch, zahrad, sadů , remízků a jiných prostranství.
Mulčovače jsou známé hlavně z velkých kolových traktorů, kde se ale více využívají v cepovém provedení. Malé stroje se na našem trhu začaly objevovat kolem roku 2000, přitom jejich cena nebyla nikterak vysoká díky sdílení řady komponent se sekačkami bubnovými jako je motor, rám, pojezd, rukojeti nebo řemenové převody. Malý mulčovač používá rotující nůž, podobný jako ten u klasických rotačních sekaček. Při sečení dochází k vícenásobnému sečení stébel, které jsou rozmělněny na velmi drobné kousíčky hmoty. Opakované řezání porostu zajišťuje uzavřená skříň a zářezy na noži, čímž dochází k víření vtahovaného a sečeného porostu. Výsledkem takového sečení je, že z pokosené plochy už nemusíte porost odklízet, neboť ten se za několik týdnů sám rozloží, takže se jedná o přirozený koloběh, kdy není narušována ekologická rovnováha.
Oproti cepovým mulčovačům, které využívají rotující válec s cepy, jsou rotační stroje mnohem koncepčně jednodušší a levnější na údržbu a provoz, protože rotační sečení je proti cepovému mnohem méně energeticky náročné. Motory začínají podobně jako u bubnovek na výkonové kategorii 5,5 HP a používá se výhradně motorů Honda nebo Briggs & Stratton.
Zajímavý stroj představila v minulém roce společnost Vari. Přišla s novou generací malého mulčovače, jenž je využitelný jako vyžínač křovin, neboť přední část žací komory je otevřená. Zkosené boky této komory napomáhají rozmělňovat porost, přitom stroj jako takový je vybaven dvěma pojezdovými rychlostmi, takže je možno pracovat v různých terénech s odlišnou výškou a hustotou porostu.
KDYŽ ANI MALÝ STROJ NESTAČÍ
Nároční uživatelé, pracující například jako soukromníci v komunální sféře nebo majitelé velkých pozemků, zcela jistě sáhnou po mulčovacím zahradním traktoru nebo čtyřkolce. Tyto stroje u nás vyrábí jičínská firma SECO Group, přičemž základem je tříhřídelová mulčovací hlava se záběrem 110 cm, vhodná i pro velmi zanedbané pozemky. Kromě možnosti připojení na modely Starjet existují i speciální terénní verze pro častou práci na svažitých nebo nerovných pozemcích a tam, kde se očekává značný potenciál výkonu i spolehlivost. Mulčovací speciály jsou nabízeny pod označením Panther, Crossjet nebo Goliath. Jedná se o stroje s unikátními technickými řešeními, které prakticky nemají obdobu.
Připravil: Jaromír Malich
Foto: autor a archiv firem