Text: Radek Sýkora, foto: archiv firem Mountfield, Bosch, Stiga, Stihl a Vari
Akumulátorové strunové sekačky s šířkou záběru 20 až 25 cm slouží hlavně k dosekávání a úpravě trávníků u cesty, mezi keři a podél plotů. Pro výkonnější nožové stroje byly donedávna limitujícími faktory velká váha a nízká kapacita akumulátorů. Nová generace lithium-iontových (Li-Ion) akumulátorů o napětí až 38 V však zajišťuje rotačním sekačkám příkon až kolem 5 kW, tedy porovnatelný s těmi kabelovými. Šířku záběru mají až 37 cm a na jedno nabití baterie zvládnou plochu až 800 metrů čtverečních. A v akumulátorovém provedení se již vyrábějí i menší vřetenové sekačky, určené například k pravidelnému sečení golfových trávníků.
Motorová s pojezdem
Pro sekání větších trávníku, zhruba od 800 m2, už obvykle potřebujeme sekačku se spalovacím motorem, s šířkou záběru zhruba od 43 až do 47 cm a dostatečně objemným sběracím košem (pokud je použit). S velikostí plochy rychle roste i potřeba motorového pojezdu. Znakem dobrého řešení jsou větší zadní poháněná kola a přední natáčivá kola, která zlepšují manévrování mezi stromy.
S rotační sekačkou se spalovacím motorem o výkonu kolem 5 HP, šířkou záběru kolem 45 cm a s motorovým pojezdem bez problémů posekáme nepříliš vzrostlý trávník o ploše až 2000 metrů čtverečních.
Uživatelé, kteří sekají nepravidelně, nebo potřebují trávu jako krmivo pro hospodářská zvířata, by si měli pořídit motorovou sekačku lištovou nebo bubnovou. Oba typy zvládnou i sekání ve svahu, s bubnovou sekačkou se pracuje lépe mezi stromy a keři.
Do vysoké trávy
Pro sečení vysoké trávy na velkém a navíc svažitém pozemku jsou nejvhodnější bubnové sekačky s pojezdem. Porost kosí ocelovými noži na obvodu rotačního žacího disku (bubnu), který současně odhazuje stébla na stranu. Ručně vedené stroje mají obvykle vlastní pojezd, jeden nebo dva žací disky. Výška strniště je dána konstrukční výškou spodního disku a pohybuje kolem čtyř centimetrů.
Na menší plochy doporučují výrobci bubnové sekačky o výkonu kolem 5 HP se záběrem kolem 58 cm. Díky snadnému ovládání jsou vhodné i pro ženy a seniory. Pro náročné sečení luk a svažitých terénů se hodí sekačky s záběrem kolem 62 cm s motorem o výkonu asi 6,5 HP, který ve spolupráci s dvourychlostní převodovkou a velkými koly zajišťuje průchodnost i v těžkých podmínkách.
Pozor na záběr
Šířku záběru při sekání je nutné přizpůsobit hustotě a kvalitě trávníku. Je-li hustý, prorostlý, podehnilý nebo polehlý, je třeba úměrně snížit šíři záběru tak, aby nedocházelo k velkému snižování otáček žacího disku, a tím ke zhoršené kvalitě sečení. Maximální záběr, daný konstrukcí disku, však výrobci nedoporučují v žádném případě.
Obsluha také zpravidla nedokáže stroj vést v terénu dostatečně rovně a přesně, aby došlo k posečení porostu v celé šíři záběru disku a nevznikala nedosečená místa. Doporučuje se proto stroj vést tak, aby plastový kryt žacího ústrojí zasahoval asi pět až deset centimetrů do posečeného porostu. Neposečená plocha zůstává po levé straně stroje.
Práce ve svahu
Při sečení na svazích se doporučuje jezdit po vrstevnici. Svahová dostupnost výkonných bubnových sekaček může být až 10°. Tento údaj označuje tzv. bezpečnou svahovou dostupnost, kdy skutečná naměřená hodnota je vydělena bezpečnostním koeficientem. Motory přitom mají náklon omezen až na 30°, takže jejich poškození ve svahu nehrozí. Vždy je třeba mít na zřeteli bezpečnost obsluhy, protože na svahu hrozí podklouznutí.
Obsluha by měla také zajistit, aby byl porost před použitím sekačky vyčištěn od kamenů, drátů a jiných předmětů, které by mohly způsobit úraz nebo poškodit stroj. Stroje jsou nicméně vybaveny prvky pasivní i aktivní bezpečnosti, jako jsou kryt žacího disku, bezpečnostní automatická brzda pohonu disku nebo nezávislé zapínáním pojezdu a sečení.
Sekačky s volantem
Roste zájem o sekačky co by volantem řízené traktůrky, tzv. ridery. Mezi menšími předními koly a většími poháněcími zadními koly zavěšenu rotační sekačku se záběrem 60-70 cm, kterou lze pohybem páky zvedat a spouštět na požadovanou výšky střihu v rozsahu od 3,5 do 8 cm . Trávu dokonale poseká, vysaje a nažene do zvedacího a samočinně se vyprazdňujícího koše za sedákem. Komfortnější typy mají elektrický startér, tři až pět rychlostních stupňů vpřed a jeden vzad. Plyn i brzda se ovládají jediným pedálem, nejvyšší rychlost je 6-8 km/hod. Tak lze za hodinu lze posekat až 2500 m2 trávníku.
Extra tip: Univerzální baterie
Někteří výrobci (například Stihl) nabízejí univerzální LI-Ion akumulátor i s nabíječkou, kterou mohou uživatelé použít do více typů zahradní mechanizace příslušné značky (sekačky, foukače, vyžínače, pily a podobně). Díky tomu je koupě baterie velice efektivní. Jediné nabití Li-Ion baterie pak například vystačí na posekání až 300 m2 trávníku, u výkonnější verze až 500 metrů čtverečních. Po dvou hodinách nabíjení se doplní 80 % energie baterie a tzv. rychlonabíječka nabije baterie na 80 % kapacity již za půl hodiny.
Autorizovaní prodejci
Výkonnější (dražší) značkové sekačky kupujeme pokud možno u autorizovaných prodejců. Tento prodejce garantuje smluvně i svými odbornými znalostmi, že uživatel dostane takové nářadí, které je pro něj a jeho účel optimální. Prodejce předá stroj připravený k provozu a informuje o správné a bezpečné obsluze, případně poradí s nákupem dalších pomůcek, příslušenství a ochranných prostředků.
Několik funkcí
Anglický trávník bude dokonalý až po letech pečlivého sekání nejlépe vřetenovou sekačkou, mulčování a provzdušňování. Mnozí výrobci tyto funkce dokázali spojit a vložit do jedné tzv. multifunkční sekačky.
Pro funkci mulčování mají nože takový tvar, aby při určitém nastavení rozdrtily trávu na drobný prášek, který zůstává uvnitř trávníku jako přírodní hnojivo. Pod kryt sekačky lze umístit i provzdušňovací váleček s ocelovými drápky, jaký se používá v samostatných provzdušňovacích. Rotor nabíhá na posečený trávník a drápky vyčešou z hloubky od tří milimetrů do tří centimetrů vše, co tam nepatří.
Doporučení
– Při výběru sekačky rozhoduje i stav peněženky. Dražší značkový výrobek s hliníkovým skeletem, robustnějšími koly na valivých ložiskách ale bude spolehlivě sloužit ještě po deseti letech.
– Od dobré sekačky požadujeme, aby umožňovala jedinou páčkou nastavit výšku sečení plynule nebo v několika stupních, například od tří do deseti centimetrů.
– Motorový pojezd sekačky sice něco stojí, ale ocení jej majitelé větších trávníků ve svahu a senioři: Stroj v řádce nasměrují a klidně za ním kráčejí.
– U motorové sekačky volíme raději pohon čtyřdobým motorem: je méně hlučný a vypouští méně škodlivin. Spouštění ulehčí elektrický startér.
Článek z RPN č. 4/2011