Skimie upoutá bohatým olistěním, ale zejména barevnými květními pupeny. Skimie, které jsou v prodeji od konce podzimu, jsou více než na výsadbu do volné půdy vhodné na pěstování v květináčích. V takové podobě vám zkrášlí během dlouhých zimních dnů balkony, terasy nebo i vstupní prostory do domů.
Na co dát pozor při pěstování skimie
Pokud této rostlině splníte několik základních podmínek, budete z ní mít dlouhověkou a bezproblémovou rostlinu. Ocení chráněné polostinné místo (blízko stěny domu), ale pozor, na nadbytek slunečních paprsků reaguje žloutnutím listů. Roste pomalu a ani po letech pěstování nezabere moc místa.
Hodně lidí ji však pěstuje jen jako dekoraci na jednu zimu, přitom má všechny předpoklady, aby krášlila exteriér dlouhé roky. Skimie je též výbornou volbou, pokud jste pěstitel začátečník, nevyžaduje totiž speciální péči, pravidelný řez a ani netrpí chorobami či škůdci. Během mrazivějších dnů je vhodné celý keřík zakrýt bílou netkanou textilií.
Na jaře si můžete skimii z květináče přesadit do volné půdy v zahradě.
Jak na výsadbu skimie do venkovní vegetační nádoby?
1. DRENÁŽ zabrání nežádoucímu hromadění vlhkosti v oblasti kořenů. Na dno dostatečně prostorné vegetační nádoby s odtokovým otvorem na dně dejte lopatku keramzitu.
2. ROSTLINU vysaďte s kompaktním kořenovým balem. Kořeny zasypte substrátem pro okrasné dřeviny, který obohatíte rašelinou. Substrát nakonec utlačte na povrchu i po stranách.
3. VLÁHA je předpokladem rychlého ujmutí. Dejte pozor, aby substrát příliš nevyschl, snažte se však zabránit nadměrnému přelití. Vláhu doplňujte během slunečných dnů, kdy nemrzne.
4. NASTÝLKA z jemně drcené kůry ve výšce alespoň 5 cm pomůže ochránit kořenový systém této dřeviny před mrazem a udrží substrát déle vlhký. Zároveň má dekorační efekt.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis V Zahradě