Zahrada

Světlo budiž i v zahradě

Zahradní svítidla jsou dnes poměrně běžnou součástí rodinných zahrad. Jde však o investici mnohdy v řádu až desítek tisíc korun. Proto je třeba zahradní osvětlení dobře naplánovat a odborně instalovat.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv autora a firem Masive, Nekumbo, Gardina ČR a Eglo

Vedle běžných svítidel můžeme v zahradě mít například světla s LED technologií nebo se solárním panelem. Hlavním kritériem výběru svítidla je jeho typ, možnost umístění a napájení a s tím související funkce.

Pro zahradu u domusvetlo2

Stojatá svítidla, vysoká asi 200-250 cm, světlo rozptylují, takže jsou vhodné pro větší prostory. Nízká svítidla do jednoho metru se použijí k přímému osvětlení květinových záhonů, skupin okrasných dřevin, skalky a podobně. Přízemní svítidla do výšky asi 50 cm obvykle nepřímo osvětlují zajímavé prvky a rostliny.

Zapuštěná svítidla vytvářejí tlumené osvětlení a mohou být instalována do trávníku, chodníku, opěrné zídky, stěny či stropu. Závěsná svítidla jsou určena pro přímé lokální osvětlení, například zahradního stolu. Nástěnná svítidla jsou vhodná pro osvětlení detailů stavby, vstupu do domu, garáže a podobně.

Svítidla na příjezdové cesty mají mít různý tvar a umístění: sloupky, zemní svítidla. Prodávají se i robustní světelné dlaždice, po kterých lze přejet autem. Trendem jsou svítidla v obrubách chodníků. Pro osvětlení cest v zahradě jsou vhodná sloupková svítidla vysoká 50–80 cm.

Světla pro vodní plochy jsou umístěna pod vodou, nad vodou či jako plovoucí. Mají především estetický účinek.

Pro vodní plochy

svetlo3Velmi dekorativně působí nasvícení vodních ploch, tj. plaveckých bazénů a okrasných jezírek.

Aby například světlo působilo, že „svítí“ přímo voda, musí být svítidlo umístěno těsně pod vodní hladinou v horizontálním směru: Světelné paprsky se pak od vodní hladiny odrážejí jako od zrcadla zpět pod vodu. Osvětlit lze i vodu ve fontánách, vodotryscích a malých vodopádech: reflektory jsou také pod vodní hladinou, ale vertikálně, aby svítily proti dopadající vodě.

Bodové svítidlo může být upevněno například i na stoupačku čerpadla. Volně nastavitelný reflektor s barevnými filtry nebo bez je obvykle k dostání včetně transformátoru,
Plovoucí světla jsou ideální pro nepřímé osvětlení okrasného rybníčku, nebo vícebarevné efekty na vodní hladině.

Různé zdroje energie

Rozsáhlejší projekty vyžadují samostatnou venkovní rozvodnou elektrickou síť se zásuvkami pro venkovní prostředí, a to na několika místech zahrady. V průběhu ročních období tak budeme moci světlem zvýraznit a akcentovat různé zahradní partie.

Ve velkých zahradách se instaluje síť s napětím 230 V a kabel je v hloubce nejméně 80 cm. Do menších zahradě a v zahradních posezeních lze použít transformátor s výstupním napětím 12 a 24 V.svetlo4

Také pro osvětlení vody je z hlediska bezpečnosti třeba nízkonapěťové napájení.

Praktická a úsporná jsou zahradní svítidla se solárním panelem. Během dne je sluneční svit převáděn na elektrickou energii a ukládán do akumulátorů. Při setmění pak senzor lampu automaticky zapne. Doba svícení závisí na typu svítidla a intenzitě slunečního záření při akumulaci: Uprostřed léta při nabitém akumulátoru a podle typu žárovek dokáží svítit nepřetržitě 6-17 hodin, v zimě 4-6 hodin.

Solární svítidlo můžeme umístit na stojan v zemi, přemístit, postavit na terasu nebo pověsit na zeď. Některá typy mají zabudovány pohybové senzory, takže se rozsvítí jen když je v okolí pohyb.

Přinejmenším naplánovat

Projekt osvětlení zahrady musí vycházet především ze situování domu a navazujících funkčních zón (cesty, předzahrádky a dalších) a z rozmístění zahradních staveb a prvků (terasy, pergoly, bazénu a podobně). Když na to máme peníze, je lépe si projekt objednat u zahradního architekta a realizaci u odborné firmy. Levnější variantou je zadání celé akce jen zahradnické firmě.

Osvětlení si ale můžeme naplánovat i sami: Situaci nejprve nakreslíme do náčrtků a náhledů a poté pokusně umístíme několik přenosných svítidel do plánovaných pozic. Plán by měl obsahovat – celkové osvětlení obytné části zahrady s důrazem na terasy, zahradní cesty a schodiště, osvětlení pergol, zahradního stolování, přístřešků a odpočinkových zákoutí. Důležité je  osvětlení vstupu do domu, příjezdové cesty a vjezdu do garáže a

bodové osvětlení detailů a zahradních kompozic. Samostatnou částí je osvětlení jezírek a dalších vodních prvků.

svetlo7Extra tip: Úsporné diody

Novou možností jsou svítidla vybavená technologií LED. Diody LED nemají, na rozdíl od žárovky, vlákno, a proto produkují jen minimum tepla. Svítidla tak mohou být robustnější, odolnější a účinnější než žárovková svítidla a špičkové výrobky mají životnost až 100 tisíc hodin. Standardně pracují s bezpečným nízkým napětím 3,2 V nebo 12 V. Jsou dobrým řešením zejména na terasu a do odlehlejších zahradních koutů.

Dálkové ovládání
Čidla reagující na pohyb nebo úbytek slunečního záření (soumrakové spínače) zapnou svítidlo automaticky. Osvětlení se dá efektně ovládat i na dálku: Přenosnými vysílači postupně zapneme různé reflektory. Nejmenší vysílač můžeme mít dokonce navlečen na kroužku klíčů! Přijímač pro regulaci osvětlení lze naprogramovat tak, že po skončení párty světla zase vypne.

Rady pro výběr

– Před výběrem osvětlení je dobré navštívit přátele, kteří je již realizovali a prohlédnout si, jak v zahradě působí jednotlivé druhy svítidel.

– Reflektor namířený na architektonický detail jej povýší na hlavní dekoraci zahrady. Nikdy neosvětlujeme celou zahradu, působí to nepřirozeně.

– Osvětlení by mělo svým vzhledem korespondovat s celkovým pojetím zahrady. Obecně platí, že rovnoměrné osvětlení vnáší do noční zahrady klid a pohodu, výrazné střídání světla a stínů naopak dynamiku a napětí. Druhem, barvou a intenzitou světla zvýrazníme zahradní partie a detaily.

– Jak jsou světla chráněna proti vodě poznáme podle tzv. stupně krytí (IP): Do otevřené zahrady stačí IP 44, pro plovoucí svítidla je třeba IP 65 a pro trvalé ponoření IP nad 65.  
– Dáme přednost úsporným žárovkám se sodíkovou náplní, které tolik nelákají noční hmyz a mají příjemnou zlatožlutou barvu.

svetlo5Pro osvětlení cest v zahradě jsou vhodná nízká sloupková svítidla.

svetlo6 Robustní světelné dlaždice vydrží přejezdy auta.

Článek z RPN č. 5/2011