Výsadba máty
Máta je trvalka, kterou se nevyplatí vysévat ze semena, protože se příliš snadno množí pomocí kořenových odřezků nebo výsadbou zakoupených mladých rostlin na jaře či na podzim. Dává přednost dobře odvodněné úrodné půdě v lehkém stínu, kde budou mít kořeny dostatek vlhkosti, ale nikdy nebudou přemáčené. Většina druhů a kultivarů máty roste příliš invazivně, proto se vyplatí jim hned na začátku vymezit hranici, například výsadbou do nádoby s odtokovými otvory, která je celá ponořená do půdy. Druhá možnost je pěstovat ji stále v květináčích s půdou obohacenou kompostem.
Péče
Nejvyšší obsah aromatických látek se nachází v mladých lístcích, proto mátu zaštipujeme nebo střiháme, abychom podpořili růst nových výhonků. Když rostlina na konci léta odkvete, ostřiháme ji až po úroveň půdy a pohnojíme hnojivem, čímž podpoříme růst nových výhonků pro podzimní úrodu. Na podzim můžeme rostlinu rozdělit a získat nové trsy. Vyndáme ji z květináče, trs rozdělíme rýčem, podle velikosti i na více částí. Je-li vnitřek rostliny slabý, zaměříme se na rozdělení silných obvodových částí. Každou zasadíme do nového květináče naplněného půdou obohacenou o prosetý kompost a zaléváme. Dáme pozor, aby máta nebyla dlouhodobě přemáčená.
Nemoci a škůdci
Mátu pravidelně kontrolujeme, zda netrpí houbovým onemocněním, tzv. rzí, která ji často napadá. Projevuje se zhrublými stonky a drobnými oranžovými skvrnami na listech. Infikované části rostlin vykopeme a vyhodíme. Spory této nemoci se udrží v půdě až tři roky, proto tam nevysazujeme nejen mátu, ale ani estragon nebo pažitku.
Tip na článek: Bylinky a léčivé rostliny, kterými si posílíte imunitu
Sběr
Se sběrem začínáme hned zjara, jak výhonky vyrůstají ze země, a pokračujeme až do mrazů podle toho, jak dorůstá. Odštipováním vrcholků docílíme rozvětvení rostliny.
Skladování
Nejlepším způsobem uchovávání máty je její mražení. Lístky opláchneme, zlehka osušíme, nasekáme najemno, vložíme do nádobky na tvorbu ledu, vodu přidat nemusíme a zamrazíme. Zmražené vybereme, přeložíme do plastové nádobky s uzavíratelným víčkem a necháme v mrazáku. Listy a vrcholové výhonky můžeme sušit na čaje. Lístky opláchneme, rozložíme v tenké vrstvě na papír a sušíme ve stínu v dobře větrané teplé místnosti.
Použití
Nasekanou čerstvou mátu přidáváme k novým bramborám nebo do okurkové a citronové limonády. Z hrsti lístků si připravíme aromatický čaj s pozitivním působením na žaludek a celé trávicí ústrojí.
Čerstvá máta během zimy
Na podzim odebereme kořenové odřezky, vysadíme je do květináčů s půdou obohacenou kompostem. Uložíme je dovnitř, na teplý a světlý okenní parapet. Zlehka zaléváme.
Květy máty jsou významným lákadlem pro nejlepší opylovače a užitečný hmyz, jako jsou zlatoočka a motýli.
Výsadba a sběr máty
Odrůdy
‚Chocolate‘ – má hnědavé listy a příjemnou vůni mentolu s nádechem hořké čokolády. Výška v listu 30 cm, v květu 50 cm.
‚Tangerine‘ – má dekorativní listy a mandarinkovo-mentolové aroma. Výška v listu 50 cm, v květu 70 cm.
‚Grapefruitminze‘ – má mentolovou vůni s nádechem grepu. Výška v listu 40 cm, v květu 60 cm.
‚Swiss Ricola‘ – má silné příjemné aroma připomínající bonbony s týmž názvem. Výška v listu 60 cm, v květu 75 cm.
‚Citaro‘ – má mentolovou chuť s citronovým aroma a dekorativními listy. Výborně se hodí do čaje i osvěžujících nápojů. Výška v listu 30 cm, v květu 50 cm.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů