1. PŘESNĚ DÁVKOVANÉ HNOJIVO
Čím víc berete, tím více musíte dávat. Platí to také u trávníků, kde veškerou sestříhanou zelenou hmotu musíte nahradit živinami, které jsou její stavební součástí. Není snadné rozházet po travnaté ploše hnojivo tak, aby se na každé místo dostalo stejným dílem. Když pochybíte, některá místa rostou rychleji než ostatní, jiná jsou zase zelenější než zbytek plochy. Vždycky se zdá, že nejslabší místa trávníku něco trápí, a zatím to jen některá jsou na tom výjimečně dobře. Mechanický nebo elektrický rozhazovač hnojiva je praktickým pomocníkem. Naplníte ho hnojivým granulátem, nastavíte dávkování a potom už jen procházíte po ploše. Výsledkem je rovnoměrná výživa.
2. UPRAVENÉ OKRAJE
Nic nezvýrazní jednolitost zeleného koberce víc než jeho upravené okraje. Jsou-li zařezané do hladkých křivek a linií, zdá se, jako byste našli lék na vrtochy přírody. Trávník má svůj uhlazený, střapatý rytmus, který kontrastuje s pestrostí struktury jeho okolí. Taktik je vícero – od neviditelných trávníkových okrajů z ohybných profilů zakopaných v zemi přes ořezávací rýče na okraje trávníku až po lehké elektrické vyžínače s opěrkou na kolmé zarovnávání či akumulátorové nůžky. Každé řešení má své přednosti, záleží jen na vás, na které z nich se cítíte.
3. PŘEKONEJTE SUCHÉ TÝDNY
Horké jaro bývá po teplé zimě skoupé na vodu a na trávníku je to hned znát. Je příjemné odpočinout si během slunečného dne u zahradní hadice a rozprašovačem na jejím konci dělat osvěžující mlhu. Pokud jste vloni uvažovali o závlahovém systému, který by pomocí trysek a časovače překlenul horké léto, měli byste se pustit do příprav už nyní. Povrchové systémy nevyžadují žádnou náročnou přípravu, stačí jen za květní záhony ukrýt hadicový přívod a na okrajové části trávníku osadit rozprašovací trysky. Dokud není počasí extrémní, budete se moci přesvědčit o tom, že vámi navržený systém funguje spolehlivě. Bez smočení domu, bez suchých míst v porostu.
4. STŘÍKÁNÍ BEZ PUMPOVÁNÍ
Hnojení tekutým postřikem na list je stejnou součástí péče o trávník jako boj proti plevelu pomocí chemických přípravků. Postřikovače jsou na to dobré, ale v průběhu let rychle ztrácejí těsnost bez ohledu na výrobce. Je proto čas vyměnit všechny gumičky a těsnění, nebo se podívat po modernějších řešeních. Pokud jste ještě neslyšeli o postřikovačích s akumulátorovým pohonem, měli byste zpozornět. Ušetří vás nejen pumpování, ale i povinností souvisejících s údržbou. Ceny v posledních letech výrazně klesly a vy máte jistotu, že je využijete i při péči o ovoce a zeleninu.
5. PRYČ S PAMPELIŠKOU
Pro někoho je vyřezávání plevele z trávníku odpočinkem, při němž zapomene na každodenní shon. Někdy však vytrvalý plevel zesílí natolik, že se k jeho kořenům nedostanete. Znovu a znovu se objevuje v překrásném koberci a snaží se vydobýt si prostor pro život. Existuje několik specializovaných nářadí, která vám v těchto situacích pomohou. Pomocí dlouhých bodců pronikají hluboko pod zem, aby dokázaly uchopit do sevření tuhý kulovitý kořen. Díky tomu se lze nevítaných hostů zbavit bez toho, že byste se museli opakovaně uchylovat k chemii. To platí nejen u trávníků s pravidelným střihem, ale i tam, kde jim chcete dopřát trochu lučního charakteru s vybranou sestavou bylin.
6. SEKÁNÍ MEZI PŘEKÁŽKAMI
Stále častěji nacházíme u domů trávníky, které se vinou mezi květinovými záhony a stoupají přes nízké kaskády v terénu. Jsou malé rozlohou, avšak výrazné členitostí. Při sekání není prostor pro kompromisy ani v těchto situacích. Elektrická sekačka s úzkým záběrem dosáhne do každého koutu a obejde všechny překážky bez toho, že by v sekaném trávníku vytvořila výškové rozdíly. Navíc je dostatečně lehká na to, abyste s ní přecházeli z kaskády na kaskádu. Ačkoliv se mnohé drobné modely podobají hračkám, pravdou je, že mohou být skutečně výkonné. Často s úspornými motory a dobře vyváženými sběrnými koši.
7. S DOKONALE OSTRÝM NOŽEM
Nůž je nejnamáhanější součástí sekačky a po několika sezonách se projeví opotřebování, které je vzpomínkou na kolize, nárazy či nešikovná ostření. Není chybou uvažovat o jeho výměně za nový. Více výrobců nabízí ke svým sekačkám více druhů nožů, které jsou přizpůsobeny specifickým situacím. Jedny mají ostrý a hladký řez s důrazem na vysoký řezný výkon, jiné mají upravenou geometrii, aby zvýšily tah sekačky při sběru zelené hmoty do koše. Když k tomu připočítáme nože upravené na mulčování, můžete si vybrat ten správný.
8. ODPAD ZMĚNÍTE V HNOJIVO
Posekaná tráva nemusí skončit bez užitku na obecní skládce, můžete ji v některém z koutů dvora přeměnit v cenné hnojivo. Pořídíte-li si plastový termokompostér, budete mít jistotu, že v průběhu jediné sezony změní kompost svou podobu natolik, že se budete těšit na jeho využití na záhonech. Jemně nařezaná tráva se pod ochrannou clonou kompostéru s papírem, štěpkou a pilinami promění v materiál podobný rašelině. Ten vám poslouží při hnojení, ale i nastlání záhonů, aby si na ostrém slunci zachovaly svou vláhu.
Text: Milan Gigel :: Foto: Isifa/Shutterstock :: Odpovědná redaktorka: Lucia Pristachová Hô-Chí