Důvodem, proč většinu z nás rostliny tak fascinují, je jejich živost a proměnlivost. Nejlépe to vidíme zejména v porovnání s trvalkami. I trávy se mění ze sezóny na sezónu, ale na rozdíl od trvalek vnášejí do prostoru i něco navíc, a to pohyb a zvuk. Mají schopnost umocnit působení jiných rostlin i celého záhonu.
Dalo by se říci, že ze všech rostlin jsou právě trávy nejvíce společenské, protože si rády užívají společnost jiných rostlin. Jsou důležité při vytváření společenství rostlin kopírujících jejich divoký výskyt ve volné přírodě, ze kterých v zahradě profitují volně žijící živočichové. Argument, že pro hmyz nejsou přínosem, protože neprodukují nektar ani pyl a opyluje je vítr, neobstojí před jinými benefity.
Nabízejí úkryt a útočiště hmyzu, drobným savcům a ptákům, kterým slouží i jako důležitý zdroj potravy – zejména v chladných obdobích roku je nasytí svými semeny. Různé druhy motýlů kladou vajíčka na stébla trávy, která se dále stávají potravou pro jejich larvy či místem dokončení přeměny na dospělce.
Trávy esteticky pozvedají zahradu na vyšší úroveň, přinášejí pohyb a zábavu k oživení „zahradního představení“. Klid statické zahrady, kde je vše přesně zastřiženo a kontrolováno, se nedá nikdy srovnávat s živostí místa s rostlinami, které se chvějí, hýbou, mění se, kde je zkrátka cítit energii života. Čím je prostor strnulejší, tím větší máme potřebu jej oživit.
Trávy šumí a šustí, jako by se vznášely, a na slunci se občas i třpytí. Neexistuje jiná skupina rostlin, která by takto dynamicky reagovala na světlo a vlivy počasí. Jejich podstatu vystihne spíše filmový záběr než statický záběr fotografa, protože zachytí nejen jejich „tanec“ ve větru, ale také jejich „zvukové představení“.
Je z čeho vybírat
Navzdory všem zmíněným přednostem trav je mnoho z nás zahrádkářů odmítá zakomponovat do své zahrady, s výjimkou jejich přijatelné alternativy – trávníku. Možná je to však jen proto, že je neumíme dobře využít. Americký novinář a autor knih o životním prostředí a jídle Michael Pollan tvrdí, že lidstvo, a především muži, potřebuje „jistotu nízkého trávníku“.
Podstata tohoto tvrzení vychází z doby, kdy se naši vzdálení předkové pohybovali ve stepích a pampách jako lovci a sběrači a museli být ve střehu před predátory, kteří těsně před útokem využívali úkrytů ve vysoké trávě. Říká také, že „trávník je příroda pod totalitní vládou“.
Fakt je, že na výběr máme velké množství okrasných trav; rozmanitost jejich tvaru a velikosti je ohromující. Nakonec co jiného můžeme očekávat od čeledi rostlin, které podle odhadů pokrývají 20 až 40 % suchozemského povrchu?
Evoluce zajistila, že se vyvinuly druhy schopné přežít v těch nejrozmanitějších a často i velmi nepříznivých podmínkách: od pouští až po bažiny, od vrcholků hor až po písečné mořské pobřeží. Proto si můžeme vybírat ze stovek druhů a odrůd trav tak, aby přesně odpovídaly konkrétním podmínkám v naší zahradě. Je to podmínka úspěšného a pokud možno nenáročného pěstování.
Ve většině zahrad se přitom vyskytuje hned několik typů stanovišť, hlavně co se světla týče – od plného slunce přes polostín až stín. Tím se zvětšují možnosti při výběru druhů. Do stínu se například hodí u nás zatím méně pěstované pšeníčko rozkladité (Milium effusum). Jeho odrůda ‚Aureum‘ rozjasní tmavé kouty jemně žlutým zbarvením. Rozmnožuje se samovýsevem, a tak v dalším roce sazeničky buď necháme na místě, přesadíme je jinam, vyměníme je se sousedy za jiné druhy nebo je zkrátka vyhodíme.
Tato tráva při kvetení jako by změnila celou svoji „osobnost“ – stává se elegantnější a vznešenější. Další pěknou trávou, původně z lesního podrostu, je strdivka jednokvětá (Melica uniflora) odrůda ‚Albida‘, nenáročná nízká tráva, jejíž květy připomínají kapky deště zkrášlující její listy. Perfektně vynikne ve stinném záhonu spolu se zelenými a panašovanými funkiemi.
Pro všechna roční období
Když přemýšlíme nad volbou trav pro různá zákoutí zahrady, je dobré inspirovat se vlastními vzpomínkami, které máme z procházek přírodou, z návštěv parků, zahrad i měst. Často vidíme různorodá seskupení rostlin, která můžeme zkusit napodobit ve vlastní zahradě.
Inspirovat se můžeme přímo na potulkách loukami – porost jemné metličky křivolaké (Deschampsia flexuosa) nám v letním vánku připomene vlnící se moře. Je to jedna z trav schopná vnést do záhonů vysněnou lehkost. Některé záhony můžeme dokonce založit jako převážně travní bez jiných trvalek. Budeme žasnout, jak nás po celý rok překvapí svou proměnlivostí.
Například bohaté trsy rákosníku japonského (Hakonechloa macra) pěkně vyniknou s bezkolencem (Molinia). Rákosník je japonská tráva často dostupná ve žluté či panašované formě, ale její původní zelená barva se více hodí k různorodým výsadbám.
Na jaře pučí svěžími zelenými výhonky, v létě ohýbající se listy připomínají vodu tekoucí z fontány a na podzim se přemění na mix oranžové, červenohnědé a bronzové barvy. Listy přes zimu přečkají, koncem února je odstřihneme, abychom uvolnili místo novým jarním výhonkům. Okrasné trávy hrají v zahradě, v její estetice i jejím životě, významnou roli.
Estetické kompozice z trav
Trávy můžeme vysazovat na volné záhony, do speciálních štěrkových záhonů nebo je i pěstovat v květináči. Skeptici mohou namítat, že trávy jsou nudné a vypadají vlastně všechny stejně. Milovníci je vyhledávají pro jejich rozmanitost, jemnost a eleganci. A umějí je i všestranně využít, chtějí-li dosáhnout určitého estetického efektu.
Při výsadbě do trvalkového záhonu trávy přemění poměrně statické vyznění trvalek na obraz plný pohybu. Můžeme je přidat na místa, kde potřebujeme mohutnost a výšku. Vysoké druhy použijeme také jako živý plot nebo jako dělicí linii, čímž získáme různá zákoutí s jistou mírou soukromí. Můžeme také vytvořit samostatný záhon s různými odrůdami trav.
Nižší trávy, zejména ty s jemnou strukturou, jako jsou kavyl (Stipa tenuissima) nebo dochan (Pennisetum), jsou vhodné ke změkčení rohů nebo mohou mírně přesahovat až na chodník. Existují také zahrady, kde je jeden druh trávy použit ve větším množství jako základ zahradního designu. Už tyto příklady samy o sobě vypovídají o více možnostech využití trav.
Příkladem jsou záhony vytvořené jen z bezkolence (Molinia) od známého zahradního architekta Pieta Oudolfa v anglickém Scampston Hall. Trávy mohou být použity cíleně tak, aby nám učarovaly svým půvabem převážně během sezóny kvetení, což je především podzim. Vysazujeme je na místa, kde v tomto období vyniknou a budou dobře viditelné. Tehdy získáme nejvíce z jejich krásy, zvuku a rytmiky.
Trávové inspirace
Třtina ostrokvětá ‚Karl Foerster‘ (Calamagrostis acutiflora)
Oblíbená tráva zahradních designérů se zajímavou strukturou, která se hodí k vymezení prostoru či vytvoření zákoutí, protože je vysoká, hustá a má silná, vertikálně rostoucí stébla. Přestože roste robustně, tvoří trsy a zůstává na místě, kde byla vysazena, a prostoru nedominuje. Vizuálně připomíná klasickou trávu.
v × š: 1,8 × 0,6 m
Kvetení: VI–X
Dochan východní (Pennisetum orientale)
Dochan je výbornou volbou pro suchá, slunečná a dobře propustná stanoviště. Vytváří husté trsy s purpurově šedými květenstvími, které na rostlině vydrží několik měsíců. Vysazujeme ho na konec záhonu, vedle cestičky či do štěrkového záhonu.
V chladnějších oblastech je vhodnější zvolit novější odrůdy dochanu psárkovitého zvaného vousatec (Pennisetum alopecuroides), ideálně pokud pocházejí od německých či holandských šlechtitelů – je předpoklad, že právě tyto budou dobře snášet chlad.
v × š: 60 × 60 cm
Kvetení: VII–XI
Pampová tráva (Cortaderia selloana)
Vysoké stonky kortadérií se jemně sklánějí k zemi. Zprvu měkké a hedvábné květenství se s příchodem podzimu stává načechranější. Vytváří nádherné pozadí pro jiné rostliny. Je tolerantní k většině druhů půd. Vyžaduje slunečné stanoviště, daří se jí i v proměnlivém polostínu. Nevysazujeme ji samostatně doprostřed trávníku, ale jako součást jiných výsadeb.
v × š: 2,4 × 1 m
Kvetení: VIII–XI
Ozdobnice čínská ‚Flamingo‘ (Miscanthus sinensis)
Pravděpodobně se jedná o nejoblíbenější a nejvíce pěstovanou okrasnou trávu, která velmi dobře toleruje různorodé podmínky. V zahradě zaujme prakticky celoročně. Během léta sem vnáší strukturu, na podzim barvu prostřednictvím svěže působících hnědorůžových soukvětí a později, když stébla pokryje jinovatka, romantickou drsnost zimy.
v × š: 1,8 × 1,2 m
Kvetení: VIII–X
Bezkolenec modrý ‚Transparent‘ (Molinia caeruela)
Jak název odrůdy napovídá, přes trávu je dobře vidět, a tak v její blízkosti mohou být vysázeny i jiné rostliny, aniž by je zakryla. Elegantní stonky se v létě „třpytí“ množstvím drobných kvítků na bohatých květenstvích. Všem bezkolencům vyhovuje vlhká a těžká půda.
v × š: 2 × 0,8 m
Kvetení: VIII–X
Proso prutnaté ‚Thundercloud‘ (Panicum virgatum)
Soukvětí na vzpřímených stoncích tohoto prosa ze severoamerických prérií vnášejí do prostoru lehkost a vznešenost. Podle ročních období je tato tráva někdy zelenomodrá jako moře, jindy načervenalá, později nahnědlá. Název odrůdy ‚Shenandoah‘ zdůrazňuje jeho propojení s prérií a původními Američany.
v × š: 1 × 0,75 m
Kvetení: VIII–X
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů