Volně rostoucí rostliny často označujeme tak trochu znevažujícně za plevel. Přitom každá z nich má pro přírodu i pro nás vysokou hodnotu.
Borovice lesní (Pinus sylvestris)
Sbíráme mladé výhonky, případně jehličí, které sušíme na volném vzduchu. Slouží k přípravě odvarů, záparů, tinktur, jež využíváme hlavně k léčení revmatických problémů, při chronických bronchitidách, podpůrně při zápalu plic, při problémech s průduškami, do koupele při nespavosti a neurotických problémech.
Jahodník obecný (Fragaria vesca)
Drogou jsou hlavně listy lesních jahod, které sušíme při teplotě 45 °C. Používáme je do odvarů, nálevů, kloktadel, obkladů, ale i do salátů a polévek. Z fermentovaných listů připravíme náhradu čínského čaje. Odvar se používá při nemocech jater a ledvin, při revmatismu, horečkových onemocněních, na pročištění krve. Působí jako diuretikum, spasmolytikum i protizánětlivě a snižuje lámavost kapilár, uklidňuje nervy a celkově posiluje. Zvenčí se užívá při zánětech ústní dutiny, na výplachy a koupele při léčení hemoroidů.
Lopuch větší (Arctium lappa)
Sbírá se kořen. Je močopudný, podporuje pocení, činnost ledvin, pomáhá při močových a ledvinových kamenech, při poruchách látkové výměny, zmírňuje revmatické bolesti, snižuje hladinu cukru, brzdí růst a množení nádorových tkaniv. Léčí pohmožděniny, špatně se hojící rány, bolestivé klouby, používá se i jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině. Při vypadávání vlasů se jeho silný odvar nebo tinktura vtírá do suchých umytých vlasů.
Česnek medvědí (Allium ursinum)
Má podobné účinné látky jako česnek kuchyňský. Stimuluje činnost žaludku, má antibakteriální a antivirové účinky, je hypolipidemický, ničí škodlivé bakterie ve střevech, zlepšuje činnost žlučníku a jater, snižuje krevní tlak, podporuje krevní oběh, působí protiskleroticky a detoxikačně. Používáme čerstvý jako naťovou zeleninu.
Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)
Sbírá se kvetoucí nať. Je mnohostranně účinný, ale nepoužíváme ho déle než tři týdny, potom je nutná dvoutýdenní přestávka. Hojivě působí na sliznice hlavně dýchacích cest, při zánětu průdušek, chrapotu, při dlouhodobých plicních nemocech, podporuje vykašlávání. Podporuje pocení, je močopudný, pomáhá při průjmech, při lehčích nemocech žaludku, střev a nechutenství. Zvenčí se užívá na obklady ran, hemoroidů, při vypadávaní vlasů.
Sedmikráska obecná (Bellis perennis)
Kdysi byla považována za všelék. Účinnou drogou jsou sušené květy (suší se do 35 °C). Pomáhá při problémech horních cest dýchacích, při rekonvalescenci po zánětu plic, tiší dávivý kašel, při astmatu uvolňuje křeče, pomáhá při zánětu močových cest a ledvin, zmírňuje revmatické bolesti a bolesti páteře, stimuluje látkovou výměnu, pomáhá při nemocech žlučníku, pankreatu, štítné žlázy, čistí krev, snižuje teplotu. Listy a květy se též konzumují čerstvé v salátech, polévkách, v pomazánkách i mixovaných nápojích.
Zdravé recepty
Borovicová tinktura
Hrst suché drogy přelijeme půllitrem 45% lihu a necháme v uzavřené lahvi macerovat čtrnáct dnů, přefiltrujeme. Při chronických nemocech dýchacích cest užíváme denně deset až dvacet kapek na kostce cukru nebo tinkturu přidáme do vroucí vody při inhalaci, do koupele při revmatu a vyčerpání.
Borovicový sirup
150 g výhonků vaříme v litru vody patnáct minut, scedíme, přidáme 1 kg cukru a odpaříme na hustotu sirupu. Aromatický sirup používáme jako pomazánku na chléb.
Univerzální odvar z jahody
Dvě lžičky sušených jahodových listů zalijeme čtvrtlitrem vody, pět minut povaříme, necháme patnáct minut louhovat, přecedíme. Pijeme třikrát denně jeden šálek odvaru.
Plicníkový odvar
30 g nati vaříme pět minut v litru vody. Užíváme jako kloktadlo dvakrát až čtyřikrát denně při bolestech v krku, aftách, zánětech dásní, při plicních onemocněních.
Sedmikráskový sirup nejen proti kašli
Hrst květů vhodíme do litru vroucí vody, louhujeme dvanáct hodin, scedíme a vylisujeme přes plátno. Přidáme 0,5 kg cukru nebo medu a varem zahustíme do sirupové konzistence. Užíváme dvě až čtyři lžičky denně.
Sedmokráskový med proti kašli
Prázdnou sklenici střídavě plníme vrstvami květů sedmikrásky a řídkého akátového medu. Necháme stát dva až tři týdny na tmavém místě při pokojové teplotě, občas promícháme, scedíme. Při hlenovitém kašli užíváme třikrát až čtyřikrát denně jednu lžičku. Protizánětlivý účinek zesílíme, když do směsi přidáme květy fialek, prvosenek, případně nať tymiánu nebo smrkové pupeny.
Pleťová maska „sedmikrásková kráska“
Smícháme tři polévkové lžíce sedmikráskového záparu s dvěma lžícemi otrub nebo ovesných vloček a jednou lžičkou tekutého medu, necháme odstát, dokud nevznikne krémová konzistence. Naneseme na tvář a po patnácti minutách smyjeme vlažnou vodou. Uklidňuje pokožku a odstraňuje zčervenání a záněty.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů