Zahrada

Umělé světlo pro vaše pokojové rostliny: Proč se upouští od fialového světla?

Pokojové rostliny potřebují pro svůj růst světlo – to je známá věc. Ve vegetativní fázi rostlinám prospívá až 14-18 hodin denně. Jenže málokdo má v místnosti tolik přirozeného světla, aby zde mohly rostliny prosperovat. Proto lidé pořizují umělé světlo.

Máme pro vás dobrou zprávu - fialové světlo už není dogma
Zdroj: iStock

Umělé světlo je nutnost. U oken je limitovaný prostor a nemůžeme jej úplně celý zaskládat rostlinami, protože také potřebujeme okno otevírat. V některých místnostech jsou okna malá nebo zcela scházejí a rostliny zde pořizujeme právě proto, aby to tam nevypadalo tak ponuře. Ale jaké světlo vybrat?

Fialové světlo je pro některé k zešílení. Naštěstí už se od něho upouští

Kdysi byla typickou barvou světla pro pokojové rostliny fialová. Proč? Rostliny využívají světlo v procesu fotosyntézy, přičemž nejvíce absorbují modré (400–520 nm) a červené (610–720 nm) spektrum. Tyto vlnové délky podporují růst a kvetení rostlin. Když složíte červenou a modrou složku, získáte fialovou – proto se soudilo, že takové světlo je pro rostliny nejpřínosnější. Dnes už tento názor neplatí. Současné studie ukázaly, že rostliny mohou efektivně využívat i další části spektra, dokonce i zelenou. Proto jsou k dostání lampy s plnospektrálním bílým světlem. Je pro rostliny stejně přínosné a hlavně je příjemnější pro uživatele. Někteří z toho fialového záření doslova šíleli.

Světlo pro vaše rostliny může být i bílé, případně trochu do žluta
Světlo pro vaše rostliny může být i bílé, případně trochu do žluta. | Zdroj: iStock

Z jakých typů světelných zdrojů můžete vybírat?

LED osvětlení: Energeticky úsporné s dlouhou životností. Je to ten nejdostupnější zdroj.

Zářivky: Kompaktní zářivky (CFL) a trubicové zářivky T5/T8 jsou cenově dostupné a vhodné pro menší rostliny či sazenice. Mají nižší intenzitu světla než LED, ale pro některé aplikace mohou být dostačující. ​

Výbojky: Metal-halogenidové (MH) a vysokotlaké sodíkové (HPS) výbojky  produkují kromě intenzivního světla také hodně tepla. Také ale spotřebovávají více energie. Jsou vhodné spíše pro pěstování ve větším měřítku.

LED lampy jsou nejběžnější volba.
LED lampy jsou nejběžnější volba. | Zdroj: iStock

Jaké světlo tedy vybrat?

Pro výběr světla pro vaše rostliny zvažte tyto faktory:

Energetická účinnost: Zvolte světelné zdroje s vysokou účinností, která je vyjádřena v lm/W.

Teplota světla: Pro růstovou fázi je vhodné světlo s teplotou kolem 6 000 K (bílé světlo), pro květovou fázi pak 2 700 K (žlutější světlo). ​

Index podání barev (CRI): Vyšší CRI znamená věrnější podání barev, což je užitečné pro sledování zdravotního stavu rostlin. ​

Flexibilita: Důležité je i to, jak snadno zdroj světla k rostlině umístíte.

V neposlední řadě si vyberte světlo pro rostliny i podle jeho designu. Rostliny dělají váš pokoj krásnější, s radostí sledujete jejich listy a květy. Bylo by škoda si celkový dojem zkazit ošklivým světlem.

Světlo pro vaše rostliny může být i bílé, případně trochu do žluta
Světlo pro vaše rostliny může být i bílé, případně trochu do žluta. | Zdroj: iStock

Text: Marek Konvalinka
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://vantenled.com/can-i-use-normal-led-lights-to-grow-plants