Chceme-li založit trávník na svojí zahradě, není to sice žádná věda, ale je dobré dodržovat určitá pravidla. V zásadě máme dva možné způsoby založení nového trávníku.
Založení trávníku výsevem
Vysetí travního osiva by se na první pohled mohlo jevit jako naprosto banální věc, zdání ovšem klame. První, co nesmíte při tomto způsobu založení podcenit, je pečlivá příprava půdy před výsevem. Z pozemku odstraníme kameny a jiné nežádoucí předměty a pozemek urovnáme tak, aby bylo možné zkypřit půdu do 12 až 15 cm.
Abychom trávníku na začátek trochu přilepšili, tak na vyčištěný pozemek aplikujeme zásobní, fosforečná a draselná hnojiva. V předseťové přípravě pak můžeme aplikovat hnojivo NPK v dávce 30-50 g/m2. Na trhu je k dostání také speciální trávníkový substrát, který svým složením zcela splňuje nároky na vegetační vrstvu.
Bohužel tím, že jsme pozemek přihnojili, jsme k životu probudili také plevele a musíme je po vzejití odstranit co nejrychleji mechanicky nebo chemicky, jinak nám po vysemenění na pozemku a posléze v trávníku nadělají pěknou paseku. Dalším důležitým bodem pro kvalitní trávník jsou správně položené drenáže, přičemž minimální výška vegetační vrstvy by měla být 10 cm. Máte-li na zahradě těžkou půdu, pomůžete si tak, že ji prosypete křemičitým pískem pro odlehčení.
Vlastní výsev
Výsev je možný od jara do konce října v závislosti na půdních a klimatických podmínkách. Všeobecně nejlépe se trávník ujímá na jaře, protože je většinou více vlhko a teplo. Nejméně vhodný termín představuje léto, kdy většina lidí jezdí na dovolenou a travní osivo odumírá v důsledku nedostatku vody. Proto chcete-li mít krásný trávník, ale s jeho založením otálíte do léta, pořiďte si zavlažovací systém.
Vyséváme buď mechanicky (secí strojkem) nebo ručně, tzv. naširoko. Výsevek travního osiva se pohybuje v rozmezí od 10 – 30 g na 1 m2, přičemž je nutno zohlednit nejen kvalitu zpracování půdy, ale také techniku výsevu a druh travní směsi.
Výběr osiva
Travní osivo používejte vždy čerstvé, neboť to, které jste roky skladovali ve sklepě, vám již stejně s největší pravděpodobností nevyklíčí; travní semeno svoji klíčivost ztrácí velmi rychle. Před výsevem je dobré osivo promíchat a rozdělit na dva díly. První díl vyséváme podélně a druhý kolmo na ten první, protože pouze tak docílíme rovnoměrného výsevu.
Po výsevu osivo lehce zapravíme do země hráběmi (do 2 až 3 cm) a povrch půdy utužíme například zahradním válcem, na menších plochách lopatou. Jemně zavlažujeme až do vzejití prvních travních rostlin, což je v závislosti na typu travní směsi za 20 až 35 dní. Množství závlahové vody je velmi důležité. Je nutno zajistit jí tolik, aby vegetační vrstva měla vlhkost do 40 – 50 mm. Pokud si nejste jisti, jak velké balení travní směsi si máte na svoji zahradu pořídit, zde je malá nápověda: Balení 0,5 kg vystačí na plochu zahrady cca 20 m2, balení 1 kg pak zhruba na 40 m2, 2 kg na 80 m2, 5 kg na 200 m2, 10 kg na 400 m2 a 25 kg na 1000 m2.
Drnování: založení trávníku pomocí travních koberců
Chcete-li mít zatravněnou zahradu během jediného dne, toto je řešení pro vás. Travní koberce se dnes již hojně využívají nejen při zatravňování sportovišť a reprezentativních prostor, ale i na soukromých zahradách. Výhoda rychlého založení trávníku zde jistě přehluší vyšší pořizovací náklady.
Trávníkový koberec je trávník předem vypěstovaný ve speciálních školkách (po dobu asi 1 roku), který se speciálním strojem odřízne i s potřebným kořenovým balem, sroluje se do rolí a takto je dodán zákazníkovi. Travní směsi jsou v těchto školkách připravovány s ohledem na naše klimatické podmínky.
Trávníkový koberec je ovšem nutné položit do 24 hodin od dodání, jinak může dojít ke snížení kvality. Pokládáme ho na rovný, čistý pozemek po vzoru cihle na stavbě; znamená to, že jednotlivé spáry koberce se nesmějí překrývat. Po uložení koberce rovněž pro utužení přejedeme válcem a od této chvíle musíme koberec hojně zalévat. Prvních 14 dnů dodáváme zhruba 20 l/m2 a po vzejití zvýšíme závlahové množství na 25-40 l/m2. První sečení od pokládky koberce lze provést asi za 14 dní.
Péče o nově založené trávníky
Nově založené trávníky lze sekat při výšce 80 až 100 cm zásadně ostrými nástroji (kosa, srp, žací nůž). Výšku snižujeme nejvýše o třetinu celkové výšky rostlin. První sečí také zlikvidujeme většinu jednoletých plevelů, které vzcházejí současně s osivem trav (plevele z půdní zásoby). Po třetí seči nově založený trávník můžeme sekat již na požadovanou výšku. Frekvence sečení pak bude záležet na typu trávníku a rychlosti přírůstku travní hmoty. Lze ale říci, že sečeme 1 až 2x týdně.
Závlaha nově založeného trávníku je velmi důležitá především do doby, než se neobjeví malé travní rostliny. Po tuto dobu je nutno udržovat povrch půdy neustále vlhký. Vytvoří-li se během vzcházení půdní škraloup, je dobré jej porušit např. hráběmi. Při závlaze nově založeného trávníku dbejte na to, abyste měli jemnější proud vody; silnější by jinak mohl osivo vyplavit. Zalévejte v ranních či večerních hodinách. Chcete-li mít opravdu krásný trávník, nezapomeňte jej pravidelně přihnojovat, vertikutovat (prořezávat) a aerifikovat (provzdušňovat).
Text: Jiřina Neckářová, foto archiv