Okrasná zahrada
Trávník
Na zamrzlý trávník nesmíme vstupovat – poškodili bychom ho.
Begónie a glorióza
Hlízy těchto nádherně kvetoucích rostlin je potřebné vysadit do rašelinového substrátu a umístit na světlo.
Prvosenky
V bytě jim dopřejme světlo, dostatek vláhy a chlad. V teple vydrží krátce.
Dřeviny
Z vyšších sloupovitě a rozložitě rostoucích dřevin je potřebné střásat těžší sníh, tak se předejde jejich polámání.
Trvalkový záhon
Kontrolujeme neporušenost krytu u nově vysazených druhů. Koncem měsíce a začátkem března lze do okolí trsů nasypat přesetý kompost.
Skalničky
Nyní je příležitost vysít je do misek a získat mladé, vitální rostliny.
Muškáty
Zazimované rostliny pravidelně čistíme od suchých listů, občas je zalijeme.
Letničky
Pokud si chceme vypěstovat letničky svépomocně, je potřebné nakoupit si semena – začátkem roku je nejširší nabídka.
Hvězdníky
Postupně můžeme vysazovat cibule a zabezpečit si tak kvetoucí rostliny až do jarního období.
Popínaví exoti
Semena atraktivního rhodochitonu a kobey je potřebné vysít ve skleníku nejpozději do konce měsíce.
Cibuloviny
Z míst, kde raší první jarní cibuloviny, odstraníme napadané listí.
Nový sestřih pro trávy a levanduli
Koncem měsíce a začátkem března je potřebné ořezat suché trsy okrasných trav (kromě ostřic). Přitom však musíme dát pozor, abychom nepoškodili případné rašící výhonky. Také je potřebné myslet na řez keřů kvetoucích v létě – komuli, nátržník, ořechokřídlec, tavolník, třezalku, perovskii, růži svraskalou a levanduli. Řežeme ve dnech, kdy je slunečno a nemrzne. Je nutné odstranit všechny loňské výhonky těsně nad pupenem nebo rozvětvením. Levanduli nestříháme do moc starého dřeva.
Zrevitalizujte živý plot i jeho okolí
Koncem měsíce můžeme zlikvidovat přestárlé živé ploty a na jaře je nahradit novými. Jinou možností je prosvětlit nebo zkrátit husté živé ploty. Dřeviny budou méně trpět, když řez uskutečníme ve slunný den. Stejně důležité je také odstranit zpod plotů všechno napadané listí a jiný odpad, například zbytky větviček po řezu. Ten totiž může být útočištěm škůdců a místem, kde se soustředí zárodky chorob. Živý plot zatím nepřihnojujeme. Pokud je půda rozmrzlá, můžeme ji prokypřit.
Užitková zahrada
Zimní řez
Pokračujeme v řezu jabloní a hrušní; pokud hrozí silnější mrazy, raději s řezem počkáme – kůra by mohla pod tlakem nůžek prasknout a vytvořila by se tak vstupní brána pro houbové infekce.
Řez jádrovin
Zanedbané nebo delší dobu neřezané koruny jádrovin opatrně omladíme hlubším udržovacím řezem. Po omlazení je však potřebné znovu vypěstovat výchovným řezem vhodný typ korun. Odřezané tenčí větvičky svážeme do úhledných otýpek – poslouží jako palivo do krbu, případně při letním opékání.
Skladované ovoce
Pravidelně kontrolujeme skladované ovoce, dozrávající konzumujeme, plesnivé vyhodíme; prostory během dnů bez mrazu pořádně provětráme.
Ovocné stromy a keře
Přihnojíme je hnojivy s obsahem mikroelementů (bór, zinek, měď, molybden) – podporují vitalitu a odolnost proti nemocem.
Angrešt a josta
Prostříháme keře angreštu a josty – budou vitálnější a zajistí pravidelnou úrodu. Odstraňujeme nejstarší, tedy pěti a víceleté větvičky, také slabé, poškozené či ležící na půdě. Odstřihneme i výhonky napadené padlím.
Kompost
Rozvezeme kompost pod keře a stromy. Pokud není půda zamrzlá, mělce ho zapracujeme do půdy; dáme pozor, abychom nepoškodili kořeny dřevin.
Vinná réva
Řežeme vinnou révu – ve dnech bez mrazu odstraňujeme odrozené výhonky, suché, slabé a mechanicky poškozené, jakož i zbytky hroznů.
Zelenina na záhoně
Zeleninu ponechanou na záhoně (pór, salát, špenát, cibule, česnek) chráníme před holomrazem přikrývkou (chvojí, netkaná textilie, třtinová rohož).
Příprava půdy
Začneme s přípravou lehčí písčité půdy; rozdrtíme hroudy, povrch urovnáme. Pokud jsme ji nestihli zrýt na podzim, je vhodný termín; zároveň můžeme zapracovat kompost na určené záhony podle osevného postupu. Na záhony lze aplikovat dusíkaté vápno – spolehlivě zlikviduje klíčící semena plevele a mělce kořenící vzcházející plevel.
Výsevy na záhony
Koncem měsíce vyséváme na vnější záhony mrkev, petržel, pastinák, kopr, raný hrách, špenát, cibuli, černý kořen, ředkvičku a mák. Ačkoli tyto zeleniny odolávají nízkým teplotám, zakryjeme je netkanou textilií.
Předpěstování sazenic
Na předpěstování sazenic vyséváme do bedniček salát hlávkový, celer, ranou košťálovou zeleninu, papriku, rajčata a cibuli. Vyséváme do řádků, na široko. Do zakořeňovačů vyséváme po 2 semínkách. Výsevy zasypeme jemnou vrstvou substrátu nebo přeseté zeminy a jemně zavlažíme. Vzešlé sazenice propichujeme (rozsazujeme, pikýrujeme) ve fázi vodorovně rozprostřených klíčních lístků do kelímků, bedniček nebo do pařeniště do sponu 6 × 6 cm.
Na okně
Rychlíme trsy pažitky, řeřichu, rukolu, petrželovou nať, můžeme zkusit i polníček (salát polní), hlávkový salát – jsou nejen zdrojem vitamínů a minerálních látek, ale jsou také efektním zeleným osvěžením a hned po ruce na parapetní desce v kuchyni.
Zahradník radí
Pokud je teplota několik dnů za sebou vyšší než 7 °C, je vhodný termín na postřik broskvoní proti kadeřavosti. Doporučují se přípravky na bázi mědi.
Text: Daniel Košťál, Ing. Hana Szabóová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů