Zahrada

UŽITKOVÁ ZAHRADA: CO JEŠTĚ MŮŽEME UDĚLAT

V listopadu bychom neměli zapomínat ani na užitkovou zahradu.

Ovocné stromky a keře

Pokud to počasí dovolí a půda není rozbahněná, můžeme ještě sázet ovocné stromky (kromě teplomilných druhů, jako jsou broskev, meruňka a mandle) a keře malin. Je-li srážek málo, stromy zavlažíme – lépe přečkají období vegetačního klidu.

Sklizené záhony

Hluboko je zryjeme a zapracujeme posklizňové zbytky, které necháme v hrubé brázdě (nepohrabané). Srážková voda v hroudách zamrzne, zvětší svůj objem; po roztání se hroudy pěkně rozpadnou na drobné hrudky a půda zůstane kyprá. Část záhonů vyhnojíme kompostem nebo chlévským hnojem.

ryl

Mladé stromky

Ke kmínkům mladých stromků přihrneme půdu, abychom je chránili před namrznutím. Zkontrolujeme a opravíme oplocení pozemku a chrániče kmínků proti ohryzu zvěří. Z kmenů odstraníme staré lapací pásy na hmyz; z korun mumifikované plody a hnízda bekyně zlatořitné (motýl).

Jahody

Před holomrazy je chráníme přikrývkou z chvojí.

Réva

Přihnojíme ji kompostem nebo chlévským hnojem a plnými průmyslovými hnojivy (NPK).

Uskladněné ovoce

Průběžně kontrolujeme a přebíráme.

Vysazujeme česnek

V teplejších oblastech ještě stále můžeme vysazovat česnek. Pozdní výsadba do chladné půdy je efektivní prevencí proti fuzarióze (houbová choroba).

cesnak

Citlivější zelenina

Ozimý salát, špenát, petržel kučeravá, černý kořen, tymián a rozmarýn chráníme před vymrznutím tak, že je přikryjeme chvojím nebo listím, případně slámou.

Pažitka na rychlení

Vyjmeme trsy pažitky a vysadíme je do květináče, který umístíme do chladné a světlé místnosti, v níž bude rostlina chráněná před mrazem. Průběžně zaléváme.

Kompost

Přehodíme kompost, aby se důkladně provzdušnil. Rovněž jej poléváme vodou, abychom podpořili rozkladné procesy.

Skleník a pařeniště

Odstraníme všechny rostlinné zbytky, mohou být zdrojem chorob a úkrytem pro zimující stádia škůdců (vajíčka, larvy, kukly). Jednou za čas je vhodné kompletně vyměnit zeminu ve skleníku a pařeništi. Všechny nádoby, výsevné bedničky, misky, stoly a konstrukci je nutné umýt dezinfekčním roztokem, například Savem.

Zahradní hydranty

Uzavřeme hydranty a vypustíme vodu z vodovodních trubek, aby v nich nezamrzla a nepotrhala potrubí. Kohoutek necháme otevřený, aby se těsnění zbytečně nedeformovalo.

Plánování

Je dobré si poznačit, kde jsme co pěstovali, a naplánovat si budoucí výsadby. Ve volném čase si můžeme prostudovat odbornou literaturu, navštívit zahradní centra nebo výstavy.

Text: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock