Zahrada

Užitková zahrada: Co ještě můžete udělat v zahradě v červnu?

VYSEJME FAZOLKU: Zbylo-li nám volné místo na záhonku po sběru salátu hlávkového, ředkvičky či rané kedlubny, využijeme ho k výsevu keříkové fazole. Nejvíce jí vyhovují polohy chráněné před větrem a hlinitopísčité půdy. Na červnové výsevy jsou vhodné rychle rostoucí odrůdy zelenolusková ’Gusty‘ a žlutolusková ’Berggold‘. Vyséváme do řádků od sebe vzdálených 40 cm, v řádku na vzdálenost dvacet centimetrů. Do jamek hlubokých pět až deset centimetrů vhodíme pět až deset semen. Vyraší v průběhu týdne.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ

  • Růže šípková, latinsky Rosa canina, je okrasná, užitečná a nenáročná zároveň. Keř dorůstá do výšky tří metrů, kvete v červnu. Plody – jedlé malvice (šípky) – mají vysoký obsah vitaminu C. V období plodivosti je třeba kombinovat prosvětlovací řez se zmlazovacím a odstraňovat starší odrozené výhonky. Růže šípková je též výraznou krajinotvornou rostlinou. Keř slouží ptákům k hnízdění a plody v zimě zase jako potrava. V zahradnictví ji dostaneme vysazenou v kontejneru.

MÍSTO NA RÉVU

Révu vinnou vysazujeme podobně jako ovocné stromy na několik desetiletí. Nejlepší polohy jsou jižní až jihovýchodní, mírný svah není na škodu, réva by měla být chráněna před severním větrem. Aby se z půdy neodčerpávaly živiny, tři roky pěstujeme na pozemku nenáročné předplodiny (luskoviny), které zaryjeme do půdy ještě za zelena.


Před výsadbou révových sazenic je třeba pozemek na podzim zrýt do hloubky 60 cm – v této hloubce se bude rozkládat kořenový systém. Sazenice vysazujeme na jaře.

USMĚVAVÉ SLUNEČNICE

Slunečnice roční (Helianthus annuus) vlastně roste sama. Má v oblibě slunná a teplá stanoviště a závlahu během sucha. Rostliny bychom nikdy neměli nechat proschnout, protože stres z nedostatku vody způsobuje žloutnutí listů. Slunečnici vyséváme od dubna do začátku června, plytce, do jamek po jednom až dvou semínkách. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být alespoň padesát centimetrů. V nabídce jsou různé odrůdy – od padesáticentimetrových trpaslíků, například odrůda ’Orange Hobbit F1‘, až po třímetrové obry, například odrůda ’Kong F1‘. Vyšlechtěné jsou i moderní sterilní odrůdy, které sice kvetou, ale netvoří pyl, proto jsou vhodné i pro alergiky. Jejich nevýhodou však je, že netvoří osivo.

 

OVOCNÉ STROMY A KEŘE

  • Ovocné stromy a keře přihnojíme rychle působícími hnojivy, v chudších půdách je vhodná hnojivová závlaha s rozpuštěnými jednosložkovými nebo kombinovanými hnojivy.

OCHRANA JÁDROVIN

  • Jádroviny náchylné na strupovitost a padlí opakovaně ošetříme vhodným fungicidem (Syllit 65, Talent, Topas 100 EC, Zato 50 WG); přípravky střídáme, abychom zabránili vzniku rezistence.

PROTI MŠICÍM

  • Kontrolujeme výskyt mšic – nacházejí se na nejmladších výhoncích; při menším výskytu napadené výhonky odstřihneme, při větším zasáhneme vhodným insekticidem (Calypso 480 SC, Calypso AL, Nurelle D).

MULČOVÁNÍ KOLEM STROMŮ

  • V horkých dnech zakrýváme mísy a pásy půdy kolem stromů mulčem (piliny, drcená kůra, štěpky, pokosená tráva, nať z hrachu), aby se v půdě udržela vlhkost co nejdéle.

VYSÉVÁME

  • Červenou řepu, karotku, hlávkový salát; do poloviny měsíce keříkovou fazoli a cukrovou kukuřici pro postupný sběr; výsevy zakryjeme netkanou textilií – ochrání půdu před vyschnutím a mladé rostlinky před škůdci. Dále vyséváme čekanku salátovou, fenykl sladký, brokolici a kadeřavou kapustu pro podzimní sběr.

REBARBORA A CHŘEST

  • Končíme se sběrem rebarbory a chřestu; listy rebarbory odlamujeme, při odřezávání by stopka mohla začít hnít.

 

KVĚTÁK

  • Asi týden před sběrem zakrýváme růžice květáku odlomenými listy, aby zůstaly pěkné bílé a ochránili jsme je před škůdci (skočci, květilka zelná, bělásek zelný).

 

RAJČATA

  • Včas (jednou týdně) vyštipujeme kolíková rajčata – boční výhonky nenecháme přerůst, mají být dlouhé nejvýš deset centimetrů.

 

MELOUNY

  • Výhonky melounů zaštipujeme za čtvrtým listem, abychom podpořili násadu samičích kvítků a urychlili kvetení. Měli-li jsme výsevy zakryté netkanou textilií, odstraníme ji, aby hmyz mohl opylit květy.

Text: Ing. Hana Szaboová :: Foto: isifa/Shutterstock