Výhody tohoto řešení
+ Trávník situovaný v zadní části zahrady ji opticky rozšiřuje a zároveň zkracuje.
+ Květinové záhony v přední části s výškovým uspořádáním rostlin a se zvlněnými okraji odpoutávají pozornost od skutečné hranice zahrady.
+ Rozdělení pozemku na dvě části (zpevněnou plochu s výsadbou a trávník s domečkem) také oklame oko pozorovatele – zahrada se zdá širší a kratší.
+ Zpevněná plocha umožňuje umístit zahradní sezení. Bude hned u domu, takže se ulehčí servírování nápojů a jídel.
+ Velké stromy uprostřed a vzadu na pozemku jsou výbornou volbou v rámci naší snahy zahradu opticky zkrátit. Stejnou úlohu plní i množství keříků v první části zahrady.
+ Výrazná modrá barva zahradního domečku oživuje
zahradu.
+ Přiznané zpevněné okraje trávníku jsou součástí kompozice a ulehčují údržbu. Pod stromy blízko
domku je osazený stínomilný půdopokryvný porost.
Nevýhody tohoto řešení
– Dvě břízy uprostřed pozemku po čase narostou do větších rozměrů a úplně oddělí přední část od zadní. Spíše by se sem hodily dřeviny s kompaktní kulovitou korunou.
– Záhony jsou vyskládané z rostlin, které jsou atraktivní zejména v letním období. Na jaře a na podzim může být zahrada méně zajímavá.
– Užší chodníky mohou ztěžovat přístup do zahradního domku během nepříznivého počasí.
– V zahradě chybí lavička nebo zahradní nábytek.
– Eleganci a vzdušnost by sem vnesly okrasné trávy – doporučujeme je doplnit.
„Na úzkém pozemku není dobré osadit rostlinami pouze jeho hranice a uprostřed nechat trávník. Tak se tvar zahrady výrazně prodlouží a ničím nezaujme. “
Seznam rostlin k výsadbě
1 Ibišek (Hybiscus syriacus)
Jde o intenzivně a bohatě kvetoucí keř, nízký stromek s výškou cca do 2–3 m. Je nenáročný, dobře snáší teplo i sucho, je dostatečně mrazuvzdorný. Nehodí se vedle terasy a chodníku – opadané květy mohou dlažbu zbarvit.
2 Šalvěj (Salvia officinalis ‘Purpurascens’)
Polodřevitá trvalka dobře snáší teplo a sucho, dosahuje výšky cca do 1 m. Vyžaduje hlubší řez časně zjara a později pravidelné odstraňování odkvetlých soukvětí. Bohatě kvete začátkem léta, při správné péči i dvakrát za rok.
3 Muškát (Pelargonium zonale)
Jde o trvalku v našich podmínkách nepřezimující, proto ji pěstujeme jako letničku. Máme-li možnost rostlinu správně zazimovat, vydrží mnoho let. Na jaře po přezimování se může zřezat asi o třetinu, jsou-li výhonky slabé, i více.
4 Dlužicha (Heuchera micrantha ‘Palace Purple’)
Trvalka, snášející i polostín, vytváří bohaté trsy s výškou v době kvetení asi do 60 cm. Drobné květy na soukvětích jsou méně nápadné, rostlina se pěstuje pro atraktivní barevné listy. Využijeme je v zahradě jako zajímavý barevný akcent.
5 Komule (Buddleia davidii)
Oblíbený motýlí keř s výškou cca do 3 m. Bohatě a dlouho kvete. Dá se vysázet jako solitér, ale i do zadních částí květinových záhonů. Časně zjara vyžaduje poměrně hluboký řez. Velmi dobře snáší i slunečné a suché stanoviště.
6 Okrasná jabloň (Malus)
Okrasné jabloně, nenáročné na péči, dosahují výšky asi 3–6 m. Na jaře nádherně kvetou a na podzim se ozdobí velkým množstvím drobných plodů. Existuje několik zajímavých druhů a odrůd s různě zbarvenými plody.
7 Bříza (Betula papyrifera)
Bříza pěstovaná pro atraktivní bílé kmeny s kůrou odlupující se v tenkých vrstvách. Může dorůst až do výšky 30 m. Má ráda teplá, slunečná až polozastíněná místa, na půdu ani na vlhkost není náročná. Pozor, může způsobovat pylovou alergii.
8 Plamének (Clematis ‘Ramona’)
Liana s výškou asi do 3 m vyžaduje během růstu přivazování k opoře. Kvete během léta velkými květy s průměrem až 15–20 cm. Na začátku jara, když začíná pučet, se doporučuje zřezat všechny výhonky přibližně 0,5 m nad zemí.
Text: Daniel Košťál
Foto: Thinkstock, isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů