Tato volba se totiž odvíjí i od toho, v jaké oblasti máte zahradu. V jižnějších částech, na nížinách a ve středních polohách můžete svému trávníku ještě stále dopřát pomalu rozpustné hnojivo s účinkem až tři měsíce. Ve vyšších polohách už hnojte vícesložkovým rychle rozpustným hnojivem s plným obsahem dusíku, a to až do konce léta. Minimálně dva až tři týdny bude z této dávky těžit a potom ho už můžete začít připravovat na přicházející konec vegetačního období. Na začátku září by už měla následovat dávka hnojiva se zcela jiným poměrem prvků.
Zakládání trávníku
Máte-li v úmyslu opravit poškozený trávník travním kobercem, případně založit novou travnatou plochu, nyní je pro to vhodná doba. Na začátku léta ještě nepanují výrazná horka a nejrychlejší způsob opravy i založení je kladení travního koberce. Vždy si musíte důsledně připravit plochu – vyrovnat ji a zbavit kamenů. Na mírně vlhký povrch ukládejte pásy koberce podobně, jako když zdíte stěnu z cihel. Na závěr důsledně zválcujte a vydatně zavlažte. Nový trávník by měl být alespoň týden tak vlhký jako rýžové pole. Po dvou týdnech od kladení byste ho už neměli odtrhnout od povrchu.
Nový trávník
Místo výsevu důkladně zavlažujeme. Nepoužíváme silný proud vody, aby nevyplavil semena. Místo výsevu bychom měli ochránit, určitě není žádoucí, aby po něm běhal pes.
Prvky a jejich význam
Dusík je základní stavební prvek, který je potřebný pro růst trávníku. Hnojíme jím jen do konce léta.
Fosfor je důležitá živina pro tvorbu kořenového systému. Měl by být k dispozici ve větší míře v době klíčení, až po zakořeňování nebo při dosévání, případně zakládání trávníku z travního koberce.
Draslík je prvek, který posiluje buněčné stěny, a proto podporuje odolnost trávových listů vůči suchu, vymrzání a nemocem. Aplikujte ho před koncem vegetačního období nebo během nedostatku vláhy.
Hořčík je velmi důležitý na tvorbu zeleného barviva, bez něhož by nemohla probíhat fotosyntéza.
Síra je v případě zatěžovaného trávníku velmi potřebná, protože je stavebním kamenem bílkovin. Spotřeba síry je totiž často vyšší než její doplňování, takže chybí.
Hnojení trávníku
Hnojit dlouho působícími hnojivy se už od poloviny léta moc nevyplatí. Kvalitní značky totiž zaručují zásobu živin, která se uvolňuje osm až dvanáct týdnů. To znamená, že váš trávník by dostával výživu i v době, kdy by ji už nevyužil.
Dlouhodobá účinnost granulovaných hnojiv je zabezpečena systémem obalovaného jádra. Díky tomu hnojivo trávník nespálí.
Dobré rady
Pravidelné sekání
- V podstatě platí, že čím častěji trávník sekáme, tím je hustší a krásnější. Obvykle stačí sekat jednou týdně, na jaře nebo po deštích i dvakrát. Po sekání trávník zavlažíme.
- Při sekání se snažíme dodržovat pravidlo třetiny, čili odsekáme maximálně třetinu aktuální výšky porostu. Konečná doporučená výška trávníku po posekání je cca 3 až 3,5 cm. Dodržíme-li pravidlo třetiny a tráva bude vyšší, než chceme, na tu ideální ji sesečeme postupně.
- Co se týče mulčování trávníku pomocí mulčovací sekačky, názory odborníků se liší, mnozí tento způsob sekání nedoporučují. Když však tuto funkci využíváme, vertikutace dvakrát za rok by měla být pravidlem.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů