Pěstujeme ho v první, případně druhé trati. Vhodnou předplodinou jsou košťáloviny, plodová zelenina, špenát. Jako jediná kořenová zelenina se pěstuje z předpěstovaných sazenic. Nejlepší je, když si záhon pro tuto zeleninu připravíme v předstihu.
Na podzim začneme rytím a vyhnojením půdy. Prospěje, když do ní zapracujeme dobře rozložený maštalní hnůj nebo kompost. Na jaře záhon urovnáme a snažíme se docílit toho, aby půda získala drobně hrudkovitou strukturu.
Zlepšíme ji též kombinovaným hnojivem s obsahem draslíku, dusíku a fosforu. Sazenice vysazujeme v polovině května, nejlépe až po 15. 5., kdy pomine nebezpečí pozdních jarních mrazů, případně citelného ochlazení pod 14 °C. Před výsadbou sazenice minimálně deset dnů otužujeme.
Výsadba sazenic celeru
1 Záhon, kde plánujeme v tomto roce pěstovat celer, nejprve důkladně vyplejeme a zkypříme. Vhodné je i na jaře zapracovat kombinované hnojivo s obsahem důležitých živin.
2 Vyrovnání je další důležitá činnost při přípravě pěstitelského místa pro tuto zeleninu. Následně si připravíme výsadbové jamky. Zvolíme větší rozestup: 30 až 50 × 50 cm.
3 Vodu nalejeme z konve do každé připravené výsadbové jamky a necháme ji dobře vsáknout. Den před výsadbou sazenice důkladně zavlažíme, aby netrpěly šokem z přesazení.
4 Sazenice celeru by měly být zdravé, pevné, rovné, se čtyřmi až šesti pravými listy. Prostokořenným rostlinám před výsadbou zkrátíme kořínky i nadzemní část. Nesadíme hluboko.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů