Zahrada

V květnu se vyplatí… začít s bojem proti mravencům

Do bytu se mohou dostat různí nezvaní hosté. Nečekaná návštěva neoblíbeného příbuzenstva, vlezlí podomní obchodníci nebo například zloději. Mezi tyto nepříjemnosti lze řadit i útok mravenců, kteří lidská obydlí tak rádi okupují.

Když se řekne mravenci v bytě, každý si určitě vybaví cestičky a dlouhé řady mravenců, kteří si to štrádují napříč kuchyní, okolo lednice nebo směrem pod postel. Když už vás mravenci v bytě přesvědčí o své přítomnosti, zachovejte chladnou hlavu a zkuste vypátrat, odkud vlastně vylézají. Možná se ptáte, proč se vlastně mravenci vydávají do lidských obydlí? Odpověď je jednoduchá – hledají ty nejlepší podmínky pro život. A pokud jim nabízíte snadno dostupné potraviny v podobě drobků či otevřených nádob, je jejich volba jasná. Jestliže se k těmto lákadlům přidá i teplo, pak už neváhají a jsou schopni si k vám domů přestěhovat celé hnízdo.

V likvidaci mravenců je velice dobrým pomocníkem přípravek Bayer Garden – granulovaná nástraha proti mravencům. Přípravek účinkuje na mravence černého (Lasius niger), ale i na další druhy, které se běžně vyskytují v domech. Základní složkou přípravku je cukr, a proto je přijímán mravenci jako potrava a je rovněž odnášen do hnízd jako potrava pro ostatní členy kolonie (larvy, královny). První uhynulí jedinci jsou vidět po 3-4 dnech, hnízdo je zničeno během 7 – 14 dnů po aplikaci. Přípravek obsahuje silně hořkou látku, která neodpuzuje mravence, ale brání náhodnému požití člověkem. Pokud to je možné, zjistěte místo kde se nachází hnízdo. Jestliže se objevují ve více vstupních otvorech, nasypte granule do všech. Pokud nelze vstup nalézt, aplikujte přípravek na cestičky mravenců.

Zajímavým řešením v boji proti mravencům je Bayer Garden – nástraha proti mravencům ve formě uzavřených krabiček. Stlačením ve středu modrého plastového krytu  vytvoříte otvor v hliníkové krycí folii. Tím je přípravek připraven k použití. Poté se krabička položí ve vodorovné poloze na určené místo. Uvnitř budov a bytů jsou to místa, kde se mravenci nejvíce vyskytují – jejich cestičky, otvory, spáry apod.  Při aplikaci v okolí budov se doporučuje pokládat nástrahu přímo do vstupů hnízd a na místa chráněná před deštěm. Pokud nejsou zřetelné vstupy do hnízda, položit na místa nejčastějšího výskytu. Postačí aplikovat 1 krabičku na místo výskytu. Nástrahu neaplikujeme na místa, která se běžně umývají.

-pr-