Zahrada

Vánoce jsou pryč, ale vánoční hvězda vám může dělat radost dál. Tipy, jak se o nádhernou květinu postarat

Ne všech symbolů Vánoc se musíte hned zbavit. Stromeček dlouho nevydrží, postavený Betlém už působí po Třech králech zvláštně, ale taková vánoční hvězda může dále dělat radost.

Takto vypadá vánoční hvězda v přírodě.
Zdroj: iStock

Její krásné červené květy jsou pohlazením po duši v době, kdy vládne nevlídné počasí a kdy se nedostává moc slunečního světla. Vánoční hvězdy jsou přitom poměrně bezúdržbové. Stačí dodržet čtyři jednoduchá pravidla.

1. Nevystavujte ji chladu

Pryšec nádherný, jak se rostlina správně botanicky nazývá, pochází původně z Mexika. Logicky má ráda teplé počasí. Neznamená to, že ji musíte zavřít do tropického skleníku, rostlině je dobře v průměrně teplé místnosti.

Rostlina citlivě reaguje i na krátký pobyt v přílišném chladu, takže pokud otvíráte okno, abyste vyvětrali, dejte hvězdu raději do jiné místnosti. Pokud pryšec převážíte jinam, třeba si jej vezete z obchodu nebo od známých, kteří se hvězdy chtěli po Vánocích zbavit, zabalte ji do tkaniny nebo ji překryjte několika vrstvami novin.

Pokud rostlinu přenášíte, dobře ji zabalte, ať je co nejvíce v teple.
Pokud rostlinu přenášíte, dobře ji zabalte, ať je co nejvíce v teple. | Zdroj: iStock

2. Neumisťujte rostlinu do nejtmavšího rohu

Vánoční hvězda v tmavé zimě jako by sálala zvláštní energií, jako by předávala teplo a světlo. To ale zároveň sama vyžaduje. Uchovávejte ji na nejsvětlejším místě pokoje.

3. Nepřibližujte ji k radiátorům

Ideální teplota pro růst vánoční hvězdy je 15-22 °C. Přetopená místnost je pro pryšec už škodlivá, rozhodně by také neměl stát v blízkosti radiátoru. Při uchovávání rostliny vezměte v úvahu i vliv podlahového vytápění. Pokud jej doma máte, pak rostlinu položte na vyšší místo.

Rostlina by měla stát na co nejsvětlejším místě.
Rostlina by měla stát na co nejsvětlejším místě. | Zdroj: iStock

4. Opatrně s vodou

Většině druhů přemíra vody vadí více než sucho – to je i případ vánoční hvězdy.  Zalévejte ji, až když vrchní vrstva substrátu (asi 2 cm) trochu vyschne. Nezapomeňte na drenáž. Květináč by měl mít odtokové dírky. Pokud má rostlina podmisku, vylijte z ní přebytečnou vodu, aby hvězda nestála ve vodě.

Text: Marek Konvalinka
Foto: iStock
Zdroj: https://www.iltalehti.fi/piha/a/c250be1c-9740-4936-9dcc-66d74bf82a52