Rostliny pocházející z různých končin světa se stále častěji využívají k doplnění a umocnění vánoční atmosféry nejen v původní domovině, ale i u nás. Nabízíme vám pár tipů, které stojí za to vyzkoušet.
ŽELEZNEC NÁDHERNÝ (Metrosideros excelsa)
Železnec má nádherné květy složené z jemných tyčinek.
- Odkud je? Do rodného listu mu příroda „napsala“ Nový Zéland a Polynésii. Tady roste více než 30 druhů této rostliny.
- Zajímavost? Nejznámějším je M. excelsa, kterému se říká „vánoční strom“, protože vykvétá v období zimních svátků. Stromy s kožovitými listy jsou doslova obsypané šarlatově červenými tyčinkovitými květy.
- Jak se o něj postarat? Tuto nádhernou rostlinu můžete pěstovat v nádobě. Je celkem nenáročná, snese i horší podmínky s poklesem teplot k 0 °C, nedostatečné osvětlení a občasné opomenutí zálivky. Netrpí chorobami ani škůdci. Nejlépe ji využijete jako dekoraci teras a balkonů (na zimu jí nezapomeňte poskytnout bezmrazé přístřeší). Dařit se jí bude v hlinitopísčité, neslévavé půdě s dostatečnou drenáží na dně květináče.
LIBAVKA (Gaultheria procumbens)
Libavka a hebe sesazené v jedné nádobě.
- Odkud je? Ze Severní Ameriky, kde se hojně pěstuje. Tento stálezelený, pokryvný, hustý keřík dorůstá do výšky asi 15 cm a svými červenými plody se podobá brusince. Bobulky zdobí rostlinu od podzimu do jara, a proto se stále častěji využívá i k vánočním dekoracím.
- Zajímavost? Libavka je pěkná i během roku, a to díky sytě zeleným lesklým oválným lístkům. Také se jí říká „žvýkačkový keřík“, protože její plody mají skutečně chuť žvýkačky – jsou jedlé, ale nepříliš chutné.
- Jak se o ni postarat? Nároky na pěstování má shodné s ostatními vřesovištními druhy; potřebuje kyselou, propustnou, stále mírně vlhkou půdu a polostinné až stinné stanoviště. Libavka je mrazuvzdorná a na zahradě se časem rozroste do pěkného polštáře.
- Pokud se rozhodnete pro libavku jako vánoční dekoraci, kupte rostlinu v květináči. V bytových podmínkách bude po Vánocích vyžadovat chladnější stanoviště – nejlépe s teplotou 10–14 °C, dostatek světla a omezenou zálivku. Pro dobrý růst se vyplatí ji po zakoupení přesadit do kyselého substrátu a nezapomenout na drenáž.
HEBE (Hebe)
Hebe pro svou svěží barvu přispěje ke každé slavnostní příležitosti. Pokud sesadíte několik odlišných druhů do jedné misky, získáte zajímavou dekoraci, kterou lze doplnit i sušenými květy nebo plody přinesenými z podzimní procházky. Při krátkodobém pěstování v bytě vyžaduje stejné podmínky jako libavka. Navíc je možné sesadit oba druhy do jedné nádoby (třeba proutěné).
- Odkud je? Pochází z Nového Zélandu, Francouzské Polynésie, Falklandských ostrovů a Jižní Ameriky, ve své domovině vytváří vysoké stálezelené keře. V současné době známe asi 140 druhů.
- Zajímavost? Přestože existují druhy dorůstající výšky dvou až tří metrů, ty, které se pěstují v exteriéru v našich podmínkách, dosáhnou výšky asi 30 cm, ale velmi pomalu. Vydrží na slunci i v polostínu, vyžadují sušší stanoviště a ochranu na zimu – například netkanou textilií, chvojím nebo listím. Zahradní substrát by měl být dobře propustný a kyselý (cca 1/3 rašeliny v zemině). Nesnášejí silnější mrazy, proto je vhodné přezimovat je ve skleníku.
- Jak se o ni postarat? V posledních letech je v nabídce obchodů řada zajímavých kultivarů v květináčích. Ty se liší hlavně tvarem a posazením listů na větvičkách.
KRÁSNOHLÁVEK (Calocephalus brownii)
- Odkud je? Má původ v Austrálii. Ve své domovině dorůstá tento keř až do výšky 75 cm. Celou rostlinu „zdobí“ charakteristická stříbřitá barva.
- Zajímavost? Právě díky tomuto zbarvení příroda katapultovala krásnohlávka mezi zajímavé vánoční rostliny, které není třeba – na rozdíl od jiných – uměle přibarvovat. Kromě zbarvení zdobí krásnohlávka i žluté květy.
- Jak se o něj postarat? V našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka ve tvaru maličkého keříku, který dorůstá do výšky asi 15 až 20 cm. Poměrně dobře rostlinu uchováte v chladnější místnosti, nejlépe při teplotě kolem 15 °C. Vyžaduje dostatek světla, během zimy ji není třeba přihnojovat, zalévejte ji jednou za tři týdny.
OKRASNÉ PAPRIČKY (Capsicum)
Rostlina okrasné papričky s fialovými plody.
- Odkud jsou? Pocházejí z Jižní Ameriky. V předvánočním období jsou v nabídce rostliny v obrovském množství barev, tvarů, s plody rozličné velikosti i různou kresbou na listech. Jde o kultivary vyšlechtěné pro pěstování hlavně v bytech.
- Zajímavost? Samotná rostlina prochází během svého vývoje barevnou proměnou. Plody dozrávají postupně, a tak na jednom keříku najdete zelené, oranžové i červené. Existují rovněž kultivary, které jsou ve zralém stavu krásně fialové.
- Náš tip: Papričky, které pěkně zčervenají, můžete postupně sklízet a sušit. Pozor ale – pálí jako oheň a stačí jen kousek plodu, aby pokrm získal pikantní chuť.
- Jak se o ně postarat? Nároky na pěstování nejsou nijak velké. Do podzimu je můžete mít i ve venkovních truhlících, před příchodem silnějších mrazů je přeneste do místnosti; stačí jim teplota okolo 15 °C. Neznamená to ovšem, že se jim v teplejším bytě nebude dařit. Vhodné je umístit je u okna na východní straně, občas je mlžte. Hnojení není nutné, zálivka by měla být mírná. Papričky plodí dlouhou dobu, jednotlivé plody pomalu zrají a rostlina vypadá půvabně po celé toto období. Po odplození se rostliny vyhazují. Nemá cenu je pěstovat dál. I tak budou zdobit váš byt čtyři až šest měsíců.
DALŠÍ VÁNOČNÍ NOVINKY
Letošním hitem jsou drobnokvěté begonie s plným květem (begonia), které pocházejí z rovníkové oblasti, kolopejky (kalanchoe) z Madagaskaru, orchideje (orchidea) původem z Číny, dále vřesovce (erica) z Jižní Afriky a vřesy (calluna) z Anglie, kde jsou – s ohledem na nenáročné pěstování – oblíbenou vánoční rostlinou.
Z anglosaských zemí se k nám v posledních letech valí i cesmína (illex), která je pro jejich obyvatele typickým symbolem Vánoc. Využívají se především uříznuté větvičky, a to jak do suchých vazeb, tak i čerstvé, do váz a aranžmá s řezanými květinami. Cesmíny jsou dekorativní nejen tuhými listy, ale především výraznými červenými plody.
I české Vánoce může zdobit orchidej.
Některé druhy rostlin můžete sesadit do jedné nádoby.
Cesmína k nám doputovala z anglosaských zemí.
Drobnokvěté begonie jsou letošním hitem.
Kolopejka se vám za péči odmění množstvím drobných kvítků.
Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock