Vánoční růže, botanicky pryšec nádherný, patří k efektním a zajímavým pokojovým rostlinám, ačkoli jen sezonním. V prodejně si můžeme vybrat z velmi široké nabídky. Kromě klasiky, tedy rostlin s červenými listeny, to mohou být i kultivary s listeny bílými, lososovými, starorůžovými, bordó či netradičně oranžovými.
Zajímavostí jsou kultivary s jemně kadeřavými a menšími listeny. Ty vždy obklopují a chrání drobné žluté kvítky uprostřed. A právě na ty je potřebné se při koupi zaměřit nejdříve.
Ideální je, pokud jsou kvítky nerozkvetlé, tedy uprostřed listenů jsou jen zelená poupata. Takováto rostlina vám vydrží v domácnosti déle.
Jak si správně vybrat
Rostlina musí být zdravá, vitálně působící. Listy pryšce by měly pevně sedět na stonku, nepoškozené a nezkroucené. Pokud rostlina opadává, je to signál, abychom se jí vyhnuli.
Barevné listeny by měly být rovnoměrné a pravidelně zbarvené. Vyhněme se nákupu zvadlých rostlin. Pozor dejme i na substrát. Neměl by být promáčený, s plísněmi na povrchu. Ideální je rostlinu kupovat kolem poledne, když nemrzne a je slunečno.
I přesto je ale lepší rostlinu zabalit do papíru nebo do tašky a minimálně ji vystavovat vnějším podmínkám.
Umístnění v interiéru
Vánoční růže vynikne jednotlivě jako solitér, pokud však obýváme dostatečně velký prostor, vynikne i několik rostlin. Rostliny je vhodné umístit do dekorativních obalových nádob. Můžeme je pěstovat samostatně – pokud máme bohatě rozvětvené jedince – nebo ve skupině, pokud máme k dispozici menší rostliny.
Vánoční růži můžeme umístit do libovolné místnosti. Krátkodobě i tam, kde jí to příliš nevyhovuje. Pokud chceme udržet rostlinu svěží co nejdéle, místo pro ni vybírejme precizněji.
Ve všeobecnosti je potřebné vyhnout se blízkosti radiátorů (nehodí se tedy příliš na parapetní desky), často otevíraných oken či dveří a různých ventilací. Pozor na průvan, rostlina ho nesnáší. Nejlépe se jí bude dařit na světlém, ne příliš vytápěném místě.
V chladu se rozvine nejkrásněji, ne však v příliš chladné místnosti. Pokud chceme krásu rostliny udržet co nejdéle, alespoň na noc ji můžeme přemisťovat do chladnějšího prostoru. Vyhovuje jí vlhčí vzduch – rostlinu je vhodné postřikovat vlažnou vodou. Sušší vzduch naopak způsobuje opadávání listů a vyšší náchylnost k chorobám a škůdcům.
Péče
O vánoční růži se musíme náležitě postarat, jinak bude živořit a brzy uhyne. Důležitý bude pravidelný přísun vláhy. Mezi každou další zálivkou musí substrát mírně proschnout. Zálivková voda nesmí být příliš studená, ideální je použít odstátou vodu.
Dejme pozor na přemokření substrátu, rostlina na něj citlivě reaguje. Přihnojovat rostlinu není nutné. Průběžně je potřebné odstraňovat žloutnoucí i opadané listy a kontrolovat zdravotní stav rostlin.
Nemocné rostliny se musí zlikvidovat a raději je nahradit novými. Pokud rostlina ztrácí hodně listů, je potřebné hledat důvod. Může to způsobit nesprávné zavlažování, suchý vzduch, vyšší teplota nebo průvan. Snažme se jí vždy vytvořit ideální podmínky.
Co s vánoční hvězdou po svátcích
- Rostlinu nemusíme po svátcích hned likvidovat. Nadále ji pěstujme, tedy zalévejme, postřikujme a kontrolujme. Občas můžeme prokypřit i substrát v květináči, ne však příliš hluboko.
- Pokud rostlině opadnou všechny listy, nelekejme se. Můžeme ji hned ostříhat. Opět vyžene nové listy a výhonky.
- Pokud se rozhodneme ji pěstovat dál, začněme i s jejím přihnojováním. Použít můžeme běžné hnojivo na pokojové rostliny. Přihnojované rostliny se zakrátko bohatě olistí. Na jaře se vyplatí rostliny přesadit do nového květináče s čerstvým substrátem.
- Během léta může vánoční růže růst venku, na polostinném místě v zahradě nebo na terase. Tady zmohutní a získá potřebnou vitalitu na zimu.
- Na podzim musíme rostlinu přemístit opět dovnitř a postupným zatemňováním od října ji můžeme připravit na další kvetení. Nezapomeňme, že nové květy a barevné listeny se vytvoří, až když rostlině dopřejeme úplnou tmu od podvečera do rána během alespoň dvou měsíců.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů