Jezírko může být kdekoliv
Příprava k umístění je jednoduchá. Stačí jezírko vykopat v zahradě, případně si udělat vodní plochu v nádrži nebo míse na terase. Máme pro Vás různé tipy, jak si malou i větší vodní plochu zařídit. A to i bez toho, aby bylo nutné vyhloubit tůni pomocí bagru a vlastnit složitou technologii na filtraci vody. Vše se dá vyrobit svépomocí.
Jezírko v zahradě
Tato vodní plocha má hned několik výhod. Vytváří přirozený ráz zahradní krajiny, ochlazuje okolí a je důležitým prostorem pro hmyz a obojživelníky. Jako bonus si v takovém jezírku můžete klidně smočit nohy a relaxovat.
Postup:
- Základem je najít vhodné místo. Pokud to není v polostínu, je dobré v okolí jezírka vysadit keře nebo stromy, které vodní plochu zastíní. Ideální jsou různé druhy vrb. Pozor ale na listí, aby na dně jezírka netlelo. Za účelem zastínění vodní hladiny se používají hlavně lekníny. V případě příliš teplé vody se tvoří bakterie, řasy a téměř nic jiného v ní nepřežije. Plný stín se pro jezírko ale také nehodí.
- Při kopání je důležité, aby okraje jezírka byly ve stejné rovině. Obzvláště to platí u menších svahů, kde je nutné jednu stranu jezírka zpevnit a vyrovnat. Ve vykopané jáme se odděluje voda od zeminy. Začněte pískem, asi 10 cm. Na písek položte netkanou textilii a na ni jezírkovou fólii. Opět pokračujte pískem nebo štěrkem, který vytvoří přirozené dno jezírka.
- Následně pomalu vlévejte vodu, dokud nebude jezírko naplněno tak, jak potřebujete. Nejlepší je nechat prostor několik centimetrů od okraje pro rezervu. Nezapomeňte, že fólie by měla zasahovat výše než je vodní hladina. Jednoduše ji ale skryjete například štěrkem nebo kameny.
- Poté je důležité vysazení vodních rostlin. Nechte si poradit v prodejně, kde jsou na vodní rostliny odborníci. Tam by měli také prozradit, jak se o rostliny starat. Při správné péči dokáží přirozeně vodu filtrovat a okysličovat. Kromě rostlin jsou ideální také vodní šneci. Jednou za čas se pak doporučuje vyměnit vodu v jezírku za čerstvou (bez chlóru). Ta stará se dá použít třeba na zalití záhonů nebo květináčů.
Náš tip: Okraj jezírka by měl být pro jistotu zpevněný, aby nedošlo k jeho sesuvu. K okraji jezírka hlouběji zakomponujte kámen, obrubník, nebo dlažební kostky. Na ně pak položíte svrchní okrasnou vrstvu, kterou může tvořit například lámaný kámen.
Jezírko na balkónu
Pokud se zrovna nerozhodnete pro nákup již hotového jezírka s filtrací, můžete si ho vyrobit sami. Je to větší zábava a hlavně můžete využít to, co máte doma po ruce. Díky tomu ušetříte nemalé finance. Pro balkónové jezírko využijte jakoukoliv nepropustnou nádobu. Může to být zinková vanička, dřevěný sud, glazovaná keramická mísa, plastové imitace, umělý kámen a mnoho dalších materiálů. Ty, které jsou propustné, se musí vyplnit jezírkovou fólií.
Jezírko můžete osázet vodními rostlinami, které se prodávají ve speciálních koších. V zimě pak bude jednodušší jejich skladování v nádobách s vodou, díky čemuž není nutné každým rokem dokupovat nové. Tím se dostáváme také k tomu, že jezírko se na zimu schovává, aby voda nezamrzla. Další možností je jeho dobrá izolace.
Fontána nebo potůček?
Ať už se rozhodnete pro jezírko nebo jinou vodní plochu, můžete k ní přidat fontánu, nebo rovnou vyrobit potůček. Zvuk proudící vody je totiž velmi uklidňující. Dnes je na trhu nepřeberná nabídka. Můžete přitom využít právě vybudované jezírko, ale také si vytvořit kaskády ze sestavy různých nádob, nebo i květináčů.
Proud vody zajistí čerpadlo, které se může klasicky zapojit do zásuvky. V případě fontán je ale nejnovějším trendem solární fontána. U ní je čerpadlo součástí a obsahuje také několik druhů trysek. Nemusíte díky tomu řešit umístění v blízkosti přívodu elektřiny.
Zchlaďte se vodní mlhou
Vodní mlha sice nevytvoří dojem, že sedíte u rybníku nebo v zámecké zahradě, ale i tak je skvělým vodním prvkem pro ochlazení rozpáleného dvorku, terasy i lidského těla. Mnohé vodní mlhy se prodávají i s filtry, takže můžete použít i vodu ze studny, případně čistého barelu. Trysky vodní mlhy je možné použít i jako závlahu do skleníků a jiných částí zahrady.
Text: Martin Sítek
Foto: iStock