Kumkvat (Fortunella japonica, syn. Citrus japonica, čeleď Rutaceae)
Chuť plodu je specifická, jakoby kombinace citronu, grepu a pomeranče. Jedlá je i slupka, jadérka se vybírají. Dá se konzumovat syrový, nakrájený se používá jako ozdoba a ochucení nápojů. Vhodný je i na přípravu džemů, likérů, sirupů, dá se kandovat a vařit či péci s masem.
Jak kumkvat pěstovat
Podobně jako ostatní citrusy kumkvat je náročnější na pěstování i proto, že ne každý ho může zimovat na světle a při teplotě 5 až 10 °C. Protože se na jaře, podle lokality od konce března, vynáší ven na balkon, terasu nebo do zahrady a na podzim, nejlépe v říjnu, dovnitř, pěstujeme ho trvale v květináči. Krátkodobě snese i slabý mráz. Důležité je najít pro něj od jara do podzimu to nejslunnější a nejteplejší místo, vhodná je chráněná jižní, jihovýchodní a jihozápadní poloha. V chladnějších částech naší země ho můžeme celoročně pěstovat ve skleníku.
Zaléváme ho vydatně, ale až když substrát v květináči proschne v celém objemu (zjistíme například vlhkoměrem). V misce nesmí stát voda. Od května do srpna přihnojujeme hnojivem pro citrusy. Řezat se může každoročně po sběru plodů a vyložení ven. Odstraníme všechny větvičky visící z korunky dolů a též starší větve, čímž podpoříme růst nových z korunky. Přesazujeme každé dva roky do květináče s průměrem větším přibližně o čtyři centimetry.
Sběr
Plod dozrává zhruba jeden rok. Sbírá se průběžně, když má podle odrůdy intenzivní zlatožlutou nebo oranžovou barvu. Stačí ho prsty odštípnout ze stromku, není nutné používat nůžky.
Uskladnění
Několik dnů vydrží při pokojové teplotě, dva až čtyři týdny v lednici. Může se sušit i mrazit.
Naše volba odrůd
Margarita – oválné oranžové plody
Meiwa – kulovité oranžové plody sladší chuti
Otilia – kulovité oranžové plody
Kdy kumkvat kvete, kdy ho sklízet a řezat
Náš tip: Ovocné dřeviny do malé a velké zahrady: Jaké druhy vybrat?
Kumkvat v kuchyni
Výživová hodnota
Plody mají velikost asi 2 až 4 cm a obsahují vitamíny – vitamín C (43,9 mg na 100 g), vitamín A – a minerální látky – draslík, vápník, hořčík.
Marmeláda
Plody bez jadérek nahrubo pomeleme, přidáme podle množství želírovací cukr a necháme den postát. Přilejeme trochu pomerančové šťávy, přivedeme k varu a vaříme asi 5 minut.
Jehněčí guláš
(na 2 kg masa přibližně 15 plodů): Maso nakrájené na kostky dáme krátce na sádlo či olej, přidáme nakrájenou cibuli, kumkvat, mrkev, rozinky a podusíme. Přidáme koření, zalijeme vodou a červeným vínem a povaříme do změknutí.
Víte, že kumkvat je přezdívaný i trpasličí pomeranč? Botanici ho velmi dlouho neřadili k citrusům (rod Citrus), ale do samostatného rodu Fortunella. Mění však názor, s čímž souvisí i nový latinský název Citrus japonica. Zajímavostí je, že mezidruhovým křížením kumkvatu vznikla i známější limetka.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů