- Základní otázkou, kterou si položíme při výběru odrůd révy, je, zda nám stačí dopěstovat si krásné střapce na stůl, nebo chceme vyrábět i vlastní mošt či vlastní víno. Podle toho vybíráme buď z odrůd stolních pro přímou konzumaci, nebo z moštových na výrobu vína. V obou kategoriích dále najdeme bílé, růžové a červené odrůdy.
Stolní vína
…jsou šlechtěné pro větší bobule a vyrovnanou sladkokyselou chuť. V porovnání s moštovými obsahují více slizovitých látek. Ty, dá se říci, mohou za to, že bobule v zubech pěkně „křupne“.
Moštové odrůdy
…mají obvykle spíše menší bobule, které jsou velmi šťavnaté, aby se z nich vylisovalo co největší množství šťávy. Šťáva má vyšší cukernatost než šťáva ze stolních odrůd. Jsou to právě cukry, které se procesem kvašení proměňují v alkohol. Co se týče výroby vlastního moštu, paradoxně jsou vhodnější stolní odrůdy, a to pro vyváženější obsah cukru a kyselin.
Vlastní víno si lze vyrobit i ze stolních hroznů, má to však dva malé háčky. Podmínkou je nechat semleté hrozny jeden den před lisováním odstát, aby se rozložily zmiňované slizovité látky, a přidat větší množství cukru v porovnání s moštovými odrůdami. Samozřejmě platí, že i moštové odrůdy je možné přímo konzumovat.
Klasika, nebo rezistentní?
Zvažujeme-li hrozny, mošt či víno později i prodávat, třeba v malém, vybíráme zásadně z odrůd povolených Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). Na jeho stránkách najdeme seznam více než 70 odrůd. Reálně se na trhu setkáme s ještě větším sortimentem. Můžeme sáhnout po historických odrůdách, po odrůdách vyšlechtěných v bývalém Československu nebo na Slovensku, v současnosti se rozšiřuje hlavně sortiment maďarských a ukrajinských odrůd. Zajímavou skupinu představují novošlechtěnci, z nichž velkou část tvoří takzvané rezistentní odrůdy, známé i jako PIWI (z německého pilzwiderstandsfähige rebsorten). Jsou odolné proti dvěma základním nemocem révy, a to peronospoře a padlí. Pokud nám stačí pár kořenů révy nebo toužíme po vlastním bio víně, rozhodně sáhněme po některé z nich.
Klasická odrůdová vína, jako je například veltlín, muškát, Müller a jiné, takovouto odolnost nemají, a tak musíme počítat s každoročním, na čas náročným bojem s oběma zmíněnými nemocemi, ať už chemickou, biologickou, nebo kombinovanou cestou.
Tip na článek: 10 ověřených receptů na domácí ovocná vína
Réva vinná, rostlina nejen do jižních poloh
Kromě jižnějších poloh, kde se réva běžně pěstuje, se dá vysazovat i ve středních polohách, za splnění dvou podmínek: zaprvé najít dobré stanoviště, chráněné před silnými mrazy a větrem, réva je totiž citlivá na pokles teplot přibližně pod -20 °C, zadruhé vybírat mezi ranými a středně ranými odrůdami. Pozdní totiž nemusí v těchto regionech dozrát.
Předností révy, co se půdy týče, je její nenáročnost. I proto se v minulosti dostala na úpatí svahů, dokonce na skalnatá podloží či „špatné“ půdy. Rovina s kvalitní půdou byla totiž vyhrazena pro pěstování náročnějších základních potravin. Navíc tato liána koření v hloubce až dvaceti metrů, odkud je schopna čerpat vodu i živiny.
Moštové odrůdy
Hossa
Nová slovenská odrůda ze šlechtitelské dílny Korpásových, pojmenovaná po známém hokejistovi. Sbírá se začátkem září. Ve zralém víně dominují sauvignonová aromata.
Rizling rituál
Nová slovenská odrůda ze šlechtitelské dílny Korpásových. Středně velké střapce se šťavnatou dužinou dozrávají koncem září. Poskytuje lahodná vína s vyšším obsahem kyselin.
Merlot
Stará pozdní odrůda vhodná do velmi teplých a svahovitých lokalit. Sbírá se často až v říjnu. Je poměrně citlivá na padlí a peronosporu, vyžaduje opakované přímé i nepřímé zásahy.
Rulandské šedé
Jde o starou odrůdu původem pravděpodobně z Burgundska. Dozrává koncem září až v polovině října. Vyhovují jí teplé jižní svahy. Je odolná vůči zimním mrazům a středně odolná vůči houbám.
Moštové, PIWI odrůdy
Bianca
Tato PIWI odrůda je vhodná i do okrajových vinohradnických oblastí, protože je odolná proti zimním i jarním mrazům. Dozrává v první polovině září.
Zala gyonge
Jde o PIWI odrůdu se středně velkými střapci a s aromatickými plody, dozrává v první polovině září. Kromě výroby vína jsou hrozny vhodné i jako stolní. Vydrží mrazy do -24 °C.
Stolní odrůdy
Diamant
Odrůda s velkým, až 25 cm dlouhým střapcem ze slovenského šlechtění dozrává koncem srpna. Je vhodná pro teplé jižní svahy. Vyžaduje důkladnou ochranu před peronosporou a padlím.
Chrupka bílá
Jde o velmi starou odrůdu (věk odrůdy někteří autoři odhadují na téměř 3 000 let) s kulatými, sladkými, šťavnatými bobulemi. V období kvetení je choulostivá na chlad. Je vhodná i na výrobu vína a moštu.
Chrupka červená
Odrůda se vyvinula z chrupky bílé. Dozrává začátkem září. Vyhovují jí teplé chráněné polohy. Sucho špatně snáší. Při pěstování je třeba věnovat pozornost houbovým nemocem.
Sprint
Nová silně rostoucí slovenská odrůda z dílny Teplan-Strelinger. Velmi raná rezistentní odrůda, dozrávající v první polovině srpna. Zelenožluté bobule jsou velmi sladké, příjemné a harmonické chuti.
Olšava
Pochází ze slovenského šlechtění a je vhodná pro všechny pěstitelské oblasti. Dozrává v polovině září. Při pěstování je třeba věnovat pozornost houbovým onemocněním.
Stolní, PIWI odrůdy
Talizman
Silně rostoucí ruská odrůda s vysokou rezistencí proti chorobám a mrazu vstupuje do plodného období druhý rok po výsadbě. Při vhodném řezu mohou mít střapce 2 až 2,5 kg.
Áron
Maďarská odrůda s velkými, hustými střapci a s pevnou křupavou dužinou. Dozrává přibližně v říjnu, je vhodná do jižnějších poloh. Je středně až vysoce odolná proti peronospoře a padlí.
Sfinks
Velmi raná modrá odrůda ukrajinského původu s velkými střapci i bobulemi, s vysokou mrazuvzdorností a vysokou rezistencí proti chorobám, vhodná i do okrajových oblastí pěstování.
Purpur
Středně raná rezistentní odrůda se středně velkými střapci, vhodná do teplých poloh. Velké bobule purpurové barvy mají masitou křupavou dužinu. Běžná preventivní ochrana je dostačující.
Krystal
Středně velké až velké střapce se zlatožlutými bobulemi dozrávají koncem srpna až začátkem září. Mají pevnou slupku a masitou, výrazně sladkou dužinu příjemné chuti.
Nero
Maďarská jemně aromatická PIWI odrůda se středně velkými střapci. Dozrává v polovině září. Pučí brzy, proto je citlivá na jarní mrazy. Nemá ráda suché lokality.
Arkadija
Velmi raná odrůda vyšlechtěná na Ukrajině s velkými střapci a sladkými i křupavými bobulemi. Je středně odolná proti zimním mrazům, stejně tak proti houbovým chorobám.
Tip na článek: Vyrobte si domácí víno
Text: Ing. Monika Králová, Marian Bočko
Foto: archív firiem, Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů