Rychlením si zajistíte rozkvetlé rostliny i v zimě. Před tím, než začnete, myslete na to, že konvalinkové podzemní oddenky musí projít obdobím chladu. Postačí měsíc, měsíc a půl. Masivnější konvalinkové pupeny si po tomto období můžete ve dnech, kdy nebude úplně zamrzlá půda, vykopat. Samotný proces rychlení konvalinky není složitý a výsledek stojí za to.
Podmínky pro konvalinky
Konvalinky ocení světlé, ale ne moc teplé (spíš chladnější) místo. Kvůli intenzivní vůni je však nepěstujte v ložnicích, dětských pokojích a ani na místech, kde obvykle relaxujete. Myslete též na to, že patří mezi jedovaté rostliny, a proto se nehodí do domácností s dětmi.
Rozkvetlé rostliny postřikujte vlažnou vodou, v bytech se sušším vzduchem by jim totiž mohly začít usychat listy i květní pupeny. Po odkvetení můžete konvalinky zkompostovat.
Vypěstování kvetoucích konvalinek krok za krokem
- PUPENY, které ukrývají květy, jsou obvykle masivnější a oblejší, ty listové jsou užší a zašpičatělé. Několik těch vhodnějších opatrně vyndejte z půdy a zkraťte nůžkami kořeny.
- KOŘENY s pupeny soustřeďte do květináče a zasypte je vlhkým pískem nebo hoblinami. Předtím však nezapomeňte odstřihnout zbytky listů. Květináče potom dejte až do začátku rychlení do sklepa.
- RYCHLENÍ trvá asi měsíc. Podzemní oddenky s pupeny vyndejte z písku a vysaďte do květináčů s kompostovou zeminou. Na povrch můžete nasypat trochu dekoračního kůrového mulče.
- KVĚTINÁČE dejte po vysazení do místnosti s teplotou asi 25 °C a zakryjte je tmavým sáčkem. Zeminu zavlažujte. Když budou mít výhonky asi 10 cm, květináč odkryjte a dejte ho na chladné a světlé místo.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, Shutterstock
Zdroj: časopis V zahradě