Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka
Mezi nejkrásnější patří palma konopná (Trachycarpus fortunei), datlovník kanárský (Phoenix canariensis) Žumara velkoplodá (Chamaerops macrocarpa) a mnoho dalších. Pokud máte v bytě dostatek místa, slouží jako velmi atraktivní dekorace.
Nároky na pěstování
Pro úspěšné pěstování palem platí několik obecných zásad. V létě vyžadují především dostatek vody – nejlépe měkké ne příliš studené. Kořenový bal by neměl nikdy zaschnout. Na studenou či příliš tvrdou vodu reagují hnědými skvrnami na listech. Od jara do pozdního podzimu se každý týden hnojí nejlépe plnými tekutými hnojivy. Mladší exempláře se vyplatí každým rokem na jaře přesadit, starší jen pokud je zemní bal silně prokořenělý. Nejvhodnější jsou úzké a vysoké pěstební nádoby určené pro palmy. Zvlášť důležité je přikrýt odtokový otvor hliněným střepem. Přebytečná voda musí volně odtékat a kořeny také nesmějí otvor ucpat. Nikdy nezapomeňte na drenážní vrstvu! V zimě potřebují nižší teplotu, dostatek světla a ménš vody. Stojí-li během zimy v příliš teplé místnosti, vyskytnou se velmi často škůdci – puklice nebo štítenky. Jejich likvidace bývá poměrně obtížná a dlouhodobá.
Množení rostlin
Množení se provádí semeny, jež klíčí zhruba tři měsíce. Nejkratší dobu klíčení má Washingtonie mohutná (Washingtonia robusta), a to asi 6 týdnů. Naopak nejdéle budeme čekat na klíček kokosu australského (Butia capitata) – 6 až 12 měsíců. Vysévat můžeme po celý rok. Semena vyžadují pro vyklíčení substrát z rašeliny a říčního písku nebo směs agroperlitu a písku v poměru 1:1. Výsev se provádí do hloubky asi 1 cm podle velikosti semen. Pro snadnější vyklíčení se vyplatí semena s kožovitou slupkou oloupat a vnitřní tvrdé semeno (oříšek) namočit na dva dny do vlažné vody. Výsevy vyžadují spodní teplo(radiátor), ale optimální teplota pro vyklíčení je 25 °C. Stálou vlhkost udržíme, když výsev zakryjeme sklem nebo folií.
Semenáčky vysoké asi 10 cm rozsazujeme do propustného, výživného substrátu s vyšším podílem rašeliny nebo listovky.
Sázení krok za krokem
Semena palem klíčí asi za 2 až 3 měsíce. Ojediněle se některé semeno přeleží a vzejde až rok po výsevu. Pokud tedy semeno dlouho neklíčí, dá se probudit tím, že ho vyjmeme ze substrátu a ostrým nožem lehce seškrábneme plošku nad klíčkem. Toto místo najdeme na semeni jako milimetrový kulatý výstupek (poklička); nachází se na boku blíže kulatějšímu konci semene.
Většina palmových semen má suchou kožovitou slupku. Tu je nutné oloupat, a potom semena namočit na 2 dny do vody.
První list, který vyroste, je rovný a poměrně úzký, teprve další listy bývají členité, dle druhu palmy vějířovité či péřovité.
Všechny nabízené druhy palem se výborně hodí i do panelových bytů, je-li pro ně dost místa. V místnosti s vysokou teplotou a suchým vzduchem je ale mohou napadat škůdci, především puklice. Proto musíme rostliny pravidelně rosit.
Vhodné druhy
Palma nízká var. Lusitanica (Chamaerops lusitanica)
Nádherná palma štíhlejšího ušlechtilého vzrůstu. Starší vějířovité listy jsou elegantně převislé. Nižší kmínek je obalen červenohnědým vláknem. V bytě je nenáročná, snese přezimování při teplotách nad bodem mrazu, v létě pak intenzivní sluneční záření. Výsev semen je možný v průběhu celého roku. Klíčení trvá 2 až 3 měsíce, ojediněle se některé semeno přeleží (viz výše). Pochází ze Severní Afriky.
Datlovník kanárský (Phoenix canariensis)
Velmi elegantní palma s krásně zpeřenými, lesklými, tmavě zelenými listy, pocházející z Kanárských ostrovů. Vyžaduje dostatek tepla a slunce, na jaře a v létě vydatnou zálivku. Vhodná pro dekoraci do větších interiérů, hal, v létě na terasy. Přezimuje při teplotě nad 10 °C. Výsev semen je možný v průběhu celého roku do směsi říčního písku a rašeliny, nejlépe nad spodní teplo. Vyklíčí za 2 až 3 měsíce.
Palma konopná (Trachycarpus fortunei)
Patří mezi nejotužilejší palmy. Tvoří krásné dekorativní vějířovité listy s řapíky listů, jež pokrývají menší ostny. Vytváří vyšší kmínek, pokrytý hustou sítí hrubých, jakoby konopných vláken. Je nenáročná ne prostředí. Pochází ze severní Číny a patří mezi palmy velmi otužilé, snese největší poklesy teplot, krátkodobě i pod bod mrazu. Přezimuje při teplotách nad bodem mrazu, během léta pak potřebuje intenzívní sluneční záření. Vhodná do suchých hal, bytů a na terasy.
Palma nízká (Chamaerops humilis)
Nenáročná dekorativní palma menšího vzrůstu. Listy má vějířovité, na spodu řapíku trnité. Kmínek vytváří nízký, často je i bez kmínku. Starší listy obrůstají kořenovými odnožemi a vytvářejí trsy keřovitého tvaru. Odnožemi se dá tento kultivar vegetativně množit. Snáší přezimování při teplotě nad O °C, v létě intenzívní sluneční záření. Ideální do suchých bytů, hal a na terasy. Pochází ze Středomoří.
Žumara stromová (Chamaerops arborescens)
Představuje varietu palmy nízké. Od keřovité formy se však liší vytvářením trsů s několika kmínky, jež jsou v dolní polovině obaleny vláknem. Také listy a plody jsou v porovnání s palmou nízkou větší. Pochází z pobřeží Severní Afriky.
Současný sortiment
Čítá asi 12 druhů. Mezi velmi zajímavé palmy, které také stojí za vyzkoušení patří ještě třeba žumara jemná, ž. stříbřitá, nebo Washingtonie mohutná. Tato netradiční semena potěší nejen začínající pěstitele, ale i ty zdatnější. V oblibě je mají rovněž děti. Sáčky jsou opatřeny návodem na pěstování, obrázkem rostliny a obsahují 3 až 5 semen (dle druhu). Vybírat musíte pouze ve specializovaných semenářských prodejnách.
Článek z RPN č. 12/2011